Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - De Merteuil - Valmont - De Sade

logo Mezipater

head-2012

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

De Merteuil - Valmont - De Sade

divadlo


De Merteuil - Valmont - De Sade aneb Krátké poučení o tom, jak nebezpečné mohou být známosti...

Námět a scénář: Bronislava Krchňáková a Hana Mikolášková.
Režie: Hana Mikolášková.
Dramaturgie: Bronislava Krchňáková.
Hrají: Iva Pazderková, Luboš Veselý, Jiří Vyorálek.

„Jak se člověk jednou vloží do hry, neví, kdy má přestat“


Podle románu Choderlose de Laclose s použitím díla Donatiena Alponse Francoise de Sade, Heinera Mullera, Henriha Sansona, Vladimíra Šindeláře, Jindřicha Štýrského, Gilberta Lelyho, Donalda Thomase, Petera Weisse a Jukio Mišimy. Příběh vypráví o jiskřivém mileneckém trojúhelníku s hroty ostřejšími než nabroušený meč.


„Musíte mě zabít anebo přijmout vše, čím jsem, protože já se nikdy nezměním“


Intriky a faleš jako absolutní společenská norma a konvence rezonuje ve vztazích tří figur z konce 18. století. V mezilidské komunikaci nelze vzít slovo za bernou minci. Lidé se pohybují ve významech slov, činů a gest jako jakýmsi labyrintem, který vše změní takřka v pravý opak. Rozdíl mezi jazykem Laclosových Nebezpečných známostí s Sadovou první Justinou, tj. Nehodami ctnosti, není tak veliký, aby nebylo možné díla těchto dvou současníků srovnat. Podle Maurice Heine, jsou tato díla „v důsledně pesimistické filosofické koncepci, kterou oba spisovatelé založili na důkladné znalosti světa a člověka“.

Je nutné dodat, že protagonisté své postavy prokreslují detailně, a až „sadisticky“ bravurně.

 

Brno: čtvrtek 11. 11. - 21:00 - Divadlo v 7 a půl - Kabinet múz, Sukova 4

 

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011