Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Chci jen abyste mě milovali

logo Mezipater

head-2012

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Chci jen abyste mě milovali

Chci jen abyste mě milovaliChci jen abyste mě milovali / Ich will doch nur, dass ihr mich liebt
Německo 1975

Režie: Rainer Werner Fassbinder
Scénář: Rainer Werner Fassbinder
Kamera: Michael Ballhaus
Hudba: Peer Raben
Hrají: Vitus Zeplichal, Elke Aberle, Alexander Allerson, Ernie Mangold, Johanna Hofer a další

 

Chci jen, abyste mě milovali je posledním Fassbinderovým  melodramatem zpracovávajícím téma společenského postavení. Mladý muž vyrůstající v  měštácké rodině se ožení, aby se  zbavil svých úzkoprsých rodičů. Po svatbě si ale uvědomí, že ho žena  nemiluje. Ve snaze získat  přízeň svých blízkých je všechny  zahrnuje dárky;  pro otce ve chvílích volna staví dům. Dostává se tak do dluhů a následovně ztrácí  práci ve stavební firmě. Zpanikaří a v návalu agrese zabije majitele baru, který mu otce připomíná. Je souzen za vraždu a paradoxně  ve  vězení  nalézá,  co tak dlouho postrádal -   lásku a pochopení zosobněné v postavě sociálního pracovníka. Název Chci jen, abyste mne milovali  přesně vystihuje  zápletku snímku; v této souvislosti je často uváděno, že titul zároveň vystihuje Fassbinderovu osobnost.

A young man, growing up in  a narrow-minded petit bourgeois household, marries  in order to escape, but finds that his wife has no more genuine love for him than did his parents. Showering  them with presents, even building a house for his father, he gets into  ever deeper debts, finally loosing his job with a construction firm. In a moment of panic he kills  an owner of a bar, a man who reminds him of his father. Sentenced to prison, he finds a sympathetic social worker. While the title “says it all” , the story of someone compulsively buying love has often been applied all too directly to Fassbinder himself.

  • Film bude uveden na festivalu Mezipatra 2003 v rámci retrospektivy Rainera Wernera Fassbindera za laskavé podpory Goethe Institutu.

Fléda Brno, 11.11. 17:00

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011