Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Ohlasy

logo Mezipater

head-2012

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Články z tisku a mediální ohlasy festivalu.

turning x in an xxy world- the 10th mezipatra queer film festival - senses of cinema webCerise Howard, www.sensesofcinema.com, issue 53

Cerise Howard's involvement with Senses of Cinema dates back to 2001; back in the day, she laid out more articles for Senses than you've had hot dinners. These days, it's all about the writing. And the gadding about too. She's very fond of the gadding about.

ctudalosti komentare-091102_mČeská televize, Události, komentáře, 2. listopadu 2009, ČT2 22:30

Z víru filmového festivalu Mezipatry k nám do studia přišla Tereza Hendlová. Proč jste letos dali festivalu název 3. světová válka pohlaví? Pořád je to spíš válka než mír?

 

 

romea.cz-091031-vystava_mFrantišek Kostlán, Romea.cz, 31. října 2009

V rozhovoru s Tamarou Moyzes probíráme její umělecký projekt Česká selekce, který je součástí ojedinělé výstavy, uvedené pod názvem The Other Kind of Blue v galerii Václava Špály. Ta sídlí na Národní 30 v Praze 1. Výstava potrvá do 8. listopadu 2009, vstupné je 60 korun.

 

 

Teplý humor a královna s knírkemLuboš Mareček, MF Dnes, 31. října 2009

V nejagilnějším brněnském klubu Fléda dnes bude královská oslava. Závěrečnou Royal Celebration party zde vyvrcholí festival gay a lesbických filmů Mezipatra, který vznikl před deseti lety v Brně. Po dekádě existence si tato queer přehlídka získala pozornost napříč republikou. Z místa zrození se originální festival přesune do Prahy, v ozvěnách si ho užijí v největších tuzemských městech Ostravě, Olomouci a Českých Budějovicích. Proč to píšu...

blesk.cz-091019-lejla jizvy_mblesk.cz, 19. října 2009 05:00

Modelka Lejla Abbasová (29) propůjčila své tělo charitě a na záda si nechala v rámci výstavy Česká selekce namalovat ošklivé popáleniny. „Je to zvláštní pocit a to nejsou pravé,“ svěřila Blesku své pocity Lejla.

aktualne-091023-rozhovor_mKamil Fila, kultura.aktualne.cz, 23. října 2009

Rozhovor - Festival Mezipatra letos slaví desetileté jubileum. Kulturní akce, která má kořeny v Brně, poskytuje prostor k sebevyjádření  všemu, co je „teplé a divné" a přitom má aspoň základní uměleckou a společenskou hodnotu.

091119-reflex-webVeronika Bednářová, Reflex, 19. listopadu 2009


"Ahoj, gayové, lesbičky a magoři!" vítá diváky v pražské Lucerně německý režisér Benjamin Reding, pankáč. "A vidím tady dokonce i pár heteráků!" To myslí mě?

Na účast v hlavní porotě se jako "česká zástupkyně heterosexuální většiny" těším. Jsem minoritou mezi minoritami. Vlastně ani nevím, co je "queer". Možná "divnej?"

europa cinemas_webwww.europa-cinemas.org, 2009

Something that was virtually an underground movement barely thirty years ago is now a reality: many gay and lesbian festivals form an integral part of today’s cinematographic landscape, often hosted by independent cinemas, notably those in the Europa Cinemas network.
As for the international festivals, for the past two decades the Berlinale has awarded the Teddy Bear to an LGBT-themed film whilst, three years ago, the Venice Film Festival created the Queer Lion award.
Since 2000, more than ten specialist festivals have emerged. The Europa Cinemas film theatres, which organise these festivals, thus provide social debates with a proper area to develop and flourish.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011