Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Photogallery

logo Mezipater

Mezipatra 2006

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Photogallery

Fotografie z přípravy a průběhu festivalu. Máte-li zájem o použití některé z fotografií, kontaktujte naše mediální oddělení.

b091104_diskuze_lucerna_queer_as_famu_viktor_vw047424Po shlednutí filmů bylo možné diskutovat se zajímavými hosty festivalu:

 • Nai Wen Chang k německo-tchajwanskému filmu Přízrak
 • Barbara Seiler, švýcarská režisérka krátkého filmu Vtančit do štěstí
 • domácí hosté ke studenstkým filmům z bloku Queer as FAMU
 • Cynthia Arra, francouzská režisérka dokumentu Svazující slova
 • Robert Ferko při vzpomínce na AIDS preventistu Vladimíra Kováče, před filmem Pedro
 • Antonio Heins, španělský režisér filmu Clandestinos

15.4. ČokoVoko v Desertu pro Mezipatra

On Wednesday the 15th the Club Desert of  April hosted a benefit evening of sorts for Mezipatra. However, no contributions were collected, entrance was for free. The peculiar duo ČokoVoko appeared with their protestsong criticizing the refusal of Brno’s grant due to initiative of Mayor Onderka. And due to great success they added some more songs. The second half of the evening belonged to selection of the best short films from past years of Mezipatra. The audience had a good time and clearly showed that it cares about Mezipatra in Brno.

b20091103-215218-mezipatra-bazi-img_0413-720Průřez festivalovým děním v kině Lucerna.

kino_svetozor_viktor_vw067839Přůřez dením v kině Světozor během festivalu.

091030-kino_scala_divaci_etc-david_konecny_27Na fotkách níže si můžete vybavit festivalovou atmosféru již uplynulé brněnské části Mezipater (23.-31.10.) přímo z kina Scala. Ve Scale mimojiné probíhala v  průběhu festivalu výstava Corpus Delicti mapující 10 let Mezipater. K vidění byly nejen fotografie, ale i plakáty a dokumenty.

jury1Hosté přijíždějí na festival pracovat, nicméně Mezipatra jim připravují i program zábavný. Pravidelnou součástí Mezipater je pro zahraniční hosty a hostky komentovaná prohlídka Prahy. Letos porotce James Mckay hosty provedl výstavou The Other Kind of Blue, kde se s ním setkali i vystavující umělci a kde hlavní porota posléze podepsala diplomy pro vítěze. Na dalších fotogafiích rokuje studenská porota a filmaři a filmařky tráví čas mezi projekcemi v kinech.

b091106-homolution-forster-dsc_0252Pátý den festivalu se v odsvěceném kostele Nejsvětějšího Srdce Páně konala Homolution Party - performance, kterou pro Mezipatra připravil klub Friends a Q-magazín ČT.

Jeden svět v Brně

The International Human Rights Documentary Film Festival One World in cooperation with Mezipatra introduced in April the Italian documentary Suddenly Last Winter. Part of the first screening in Brno was also discussion with Jolana Navrátilová, co-organizer of last year’s Queer Parade and with Martin Strachoň from the association STUD Brno.

hpCinema Světozor, the home cinema of the Prague section of Mezipatra, celebrated its 5th birthday. The event called Popcorn Free Culture was traditionally celebrated also by festivals which take place at the cinema. Mezipatra team in drag served - to those who like it - hot drinks.

 

 

091117_konvikt_olomouc_viktor_vw178947Dne 16.11. odstartovala párty v Divě olomoucké ozvěny Mezipater. Na druhý den byla připravena konference s přenáškami na témata: Mediální reprezentace gay a lesbycké tematiky (Eva Chlumská), Zobrazování LGBT subkultury v euroamerických fikčních TV seriálech a sériích (Jana Jedličková), Queer na Ulici: poznámky k pomezí dvou subkultur (Ladislav Zikmund-Lender), Sexuální orientace a viktimizace ve školách (PhDr. Olga Pechová), Mezi společenskou stigmatizací a psychickou pohodou neboli O kategorii menšinového stresu (Mgr. Magdalena Mijas, Polsko). Po konferenci následovala vernisáž výstavy Homosexualita a umění 1800-2000 a veřejná debata o diskriminaci sexuálních menšin. Další dny pak program pokračoval promítáním filmů.

091112-ostrava-zahajeni-snimek_061Letos poprvé uspořádala ozvěny Mezipater i Ostrava, a to od 12. do 14. listopadu v Klubu Atlantik. Čtvrtečního zahájení se zúčastnil i ředitel festivalu Aleš Rumpel.

091105_ta_vykroucena_tetka_viktor_vw057557Přednášky a diskuze Queer Café přinášely akademická témata do neformálního prostředí kaváren:

 • „Ta vykroucená tetka, Jaruna, včera v buzinci sbalila dobrýho kunďáka.“ aneb Sociolekt homosexuálů se Zdeňkem Slobodou.
 • Visualizing Queerness - přednáška Jacka J. Halberstam
 • Diskuze s Tadeášem Beyerem na téma transgender - Narodit se do správného těla

090917-markther_daguerre_viktor_vw175436Ve čtvrtek 17.9. 2009 byla v Salonu Daguerre představena tvorba provokativního umělce a významné postavy českého videoartu Marka Thera. Autor letošní festivalové znělky reflektující transgenderismus byl při projekci sám přítomen a představil svou tvorbu. Promítaly se krátké filmy ve dvou blocích a festivalová znělka.

091031_zaverecny_vecirek_fleda--david_konecny_42

Sobotní večírek Mezipater propukl ve 21.hod na Flédě a uzavřel brněnskou část queer filmového festivalu. Z kin jsme se přesunuli na taneční parket.  O hudební doprovod se postarali Agave 9. Velké ovace rovněž sklidilo duo drag addicts se svou transgender performance show. Zatímco pražská část festivalu Mezipatra je v plném proudu, níže si můžete připomenout několik okamžiků ze závěru brněnské části.

15.4. Tisková konference v café Tungsrum

On Wednesday the 15th of April 2009 we held the first press conference on this year’s Mezipatra festival. The director Aleš Rumpel announced the forthcoming change of logo, visual and festival’s sub-title on the occasion of it’s 10th anniversary. And the Brno’s Deputy-Mayor Martin Ander handed a check for the amount donated by the representatives of the Green Party that has to surprisingly replace the refused grant from the Municipality of Brno.

091102-zahajeni-praha-lucerna-josef13V pondělí 2. listopadu uvítalo Mezipatra pražské kino Lucerna a oficiální zahájení pražské části festivalu proběhlo v osm hodin za asistence zcela zaplněného hlediště.

aab20091109-220003-zakonceni-rabara-img_63318.11. ve 20 hodin začalo zakončení filmového festivalu Mezipatra v Praze. Samozřejmě byly i oceněny vítězné filmy. Diváci a divačky rozhodli o filmu Patrik, věk 1,5, dále byl studentskou porotou vyhodnocen film Zrádce. A především hlavní porota ocenila film Umřít jako muž.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2006

Mezipatra 2006

 • Diváci: 10 500
 • Projekce: 85
 • Doprovodné akce: 26
 • Filmy: 70
 • Web: 26 500 návštěv
 • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2006