Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Zkus mě pochopit

logo Mezipater

head-2012

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Zkus mě pochopit

zkus_me_pochopit.jpgZkus mě pochopit / Poymi menia / Understand Me
Rusko 2003
rusky - délka 52 min, DVD

Scénář: Katia Skila
Režie: Katia Skila, Jean Ehret
Kamera: Jean Ehret
Hudba: Alina Petrova
Střih: Romain Decosse
Hrají: Alina, Helga, Inga a Valentina

 

Film je dokumentem o čtyřech ženách, které v minulosti prodělaly operaci změny pohlaví. Vypráví nejen o jejich cestě k uvědomění si sebe sama a vlastního rodu, ale také o postojích, které k nim zaujímá okolní společnost – počínaje lidmi, které potkávají každý den na ulicích Petrohradu, přes přátele, kolegy v práci, a rodiči a životními partnery konče. Hodně mluví o tom, co pro ně představovala operace – úplné vyřešení všech problémů, jindy počátek problémů nových. Operace jako příležitost a možnost projevit vnitřní pocity navenek, vyjádřit se. Dále diskutují o tématech, jako je láska, víra, feminismus, sebevražda, emigrace, možnost získat zaměstnání a občansky existovat v ruské společnosti. Jedna z aktérek mluví o dvou generacích transsexuálů – o generaci starší, která byla nucena žít v cizích tělech pod politickým režimem perestrojky, a o generaci nové, kterou od operace může dělit jen finanční situace.


The daily life of four transsexual-girls after sex-operation in Saint Petersburg. The movie shows their own problems in the Russian society, not only as transsexuals, but also as women. Let’s try to understand them!

 

  • hosté: Katia Skila a Jean Ehret, režisérská dvojice filmu Zkus mě pochopit
  • společná projekce s filmem O mužích a bozích
FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011