Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Můj růžový život

logo Mezipater

head-2012

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Můj růžový život

Můj růžový životMůj růžový život / Ma vie en rose
Francie/Belgie/Velká Británie/Švýcarsko 1997
Francouzská verze - české titulky, délka 90 minut

Režie: Alain Berliner
Hrají: Georges Du Fresne (Ludovic), Michele Laroque (Hanna), Jean-Philippe Écoffey (Pierre Fabre)

 

Je filmem, který zvítězil na filmovém festivalu v Karlových Varech a byl vyznamenán jednou z nejvyšších amerických poct, Zlatým globem. Natočil ho debutující belgický režisér Alain Berliner a žánrově by se dal zařadit mezi smutné komedie. Hlavní postavou je sedmiletý chlapec Ludovic, který je přesvědčen o tom, že se brzy stane dívkou. Na rozdíl od svých starších bratrů má velmi rád dívčí Můj růžový životšaty, do kterých se převléká. Rodiče však nemají pro chlapcovy zmatky s vlastní identitou pochopení. Ludovic vůbec nechápe, o co dospělým jde. On sám cítí jako svou přirozenost to, co sám dělá. Jenže když vidí, že rodičům to působí problémy, má snahu to změnit. To se mu však pochopitelně nedaří. Pochopení nalézá pouze u své babičky a ve svých snech uniká do pohádkového světa své oblíbené panenky. Pod tlakem pobouřených sousedů je rodina donucena se přestěhovat. V jejich novém bydlišti se Ludovic potká s dívkou, která se cítí být klukem…Tento snímek je zajímavý jak svým námětem, tak i zpracováním. Nosným tématem je neporozumění mezi dítětem, které se chová spontánně, nemá ještě tolik zábran, a na druhé straně okolním světem dospělých, kde často žitou hodnotou je přetvářka a kde společenské normy se stávají až zákonem, toho co se smí, a jak to má být "správné". Ani samotní rodiče nedokáží alespoň zpočátku akceptovat své vlastní dítě. V duchu svého názvu je celý snímek zasazen do pestrých barev a do úmyslně kýčovitého prostředí, kde se všichni navzájem "milují". Do děje jsou vkomponovány trikové sekvence ze světa víly Pam a jejího nápadníka Bena, které jsou parafrází panenek Barbie a Kena. Organicky zapadají do celé koncepce a i díky jim film působí svěžím dojmem.


Art Brno, 15.6. 18:30
FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011