Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Barbara Hammer

logo Mezipater

head-2012

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Barbara Hammer

Barbara Hammer se narodila 15. května 1939 v Kalifornii. Zaměřuje se na vizuální umění zejména v oblasti filmu a videa a za svou kariéru, která pokrývá období 30 let, vytvořila více než 80 děl. Je považována za průkopnici queer filmu.

Jako jedna z prvních filmařek ve Spojených státech se  Barbara Hammer soustavně zaměřila na tabuizovaná témata spojená s ženskou tělesností a lesbickou sexualitou. Mezi její nejznámější snímky patří Dyketactics (1974) a Nitrátové polibky (Nitrate Kisses , 1992), první celovečerní dokument Barbary Hammer, ve kterém se prolínají obrazy čtyř gay a lesbických párů se záběry předtím neviditelné minulosti gayů a leseb.

V roce 1995 natočila Barbara Hammer snímek Něžné fikce (Tender Fictions), v němž předkládá divákům vlastní život jako otevřený archív nesourodých fragmentů, cituje z feministických textů, přebírá se fotografiemi dávných i současných lásek, ukazuje útržky svých snímků i dobových filmových materiálů a odmítá podřídit své vyprávění souvislé dějové linii. Její filmy byly prezentovány ve význačných světových galeriích včetně Muzea moderního umění v New Yorku, Centra Pompidou a Tate Modern.

Barbara Hammer

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011