Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Queer festival Mezipatra není pouze přehlídkou "teplých" filmů

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Queer festival Mezipatra není pouze přehlídkou "teplých" filmů

ihned.cz-091102-ne pouze teple filmy_skultura.iHNed.cz, 2. listopadu 2009

Filmy o homosexuálech a dalších skupinách s menšinovou sexuální identitou nabízí ode dneška v pražských kinech 10. ročník festivalu Mezipatra.

Mezinárodní filmový festival Mezipatra 2009, zaměřený na snímky s tématem (nejen) homosexuality, se dneškem přesouvá do Prahy z Brna, kde 23. října začal. V pražských kinech Světozor a Lucerna se bude až do 8. listopadu promítat stovka filmů.

Akci s podtitulem Třetí světová válka pohlaví doprovází výstava experimentálních filmů a videí ve Špálově galerii. Připomene dílo britského režiséra Dereka Jarmana i artefakty českých a slovenských tvůrců, které jeho tvorba oslovila. Jarman, který zemřel před 15 lety, byl jedním z prvních Britů, kteří se netajili se svým onemocněním virem HIV.

Součástí festivalového programu bude retrospektiva jeho snímků. Výstava nazvaná The Other Kind of Blue odkazuje na jeho autobiografický snímek Blue z roku 1993. Tvůrci, kteří prezentují výsledky svého okouzlení Jarmanovým dílem, jsou Radim Labuda, Darina Alster a Tamara Moyzes. Moyzes se snaží poukázat na rasismus a xenofobii české společnosti.

Festival Mezipatra – pro homo i hetero - čtěte ZDE

Na stylizovaných fotografiích herců, zpěváků a tanečníků či moderátorů ukazuje následky násilných činů českých extremistů vůči příslušníkům různých menšin; vychází údajně z případů, které se skutečně odehrály. Jako oběti násilí na snímcích figurují například rapper Radoslav "Gipsy" Banga, zpěvák Ali Amiri, modelka a tisková mluvčí Lejla Abbasová nebo herečka Aňa Geislerová.

Dramaturgie letos vybírala filmy, které překračují tradiční dělení na mužský a ženský svět.

Festival není jen pro gaye

Filmový festival vznikl v roce 2000. Tehdy akci pod názvem Duha nad Brnem navštívilo asi 700 lidí. Do letoška napočítali organizátoři 63 tisíc návštěvníků. "Z našich zjištění vyplývá, že lidé z gay a lesbické komunity tvoří asi jen polovinu návštěvníků," uvedla manažerka Mezipater Tereza Hendlová. I proto se v názvu festivalu už neobjevují slova gay a lesbický, které nahradilo víceznačné slovo queer, zahrnující jak lesby, gaye, bisexuály a transsexuály, tak nonkonformní heterosexuály.

Program pražské části festivalu - čtěte ZDE

Na oslavu výročí se pořadatelé rozhodli zpřístupnit na internetu filmy, které odborné poroty ocenily v minulých ročnících. Na webovém speciálu České televize tak lidé mohou zhlédnout například legendární německý film Oi! Warning o vztahu skinheada a pankáče, španělské Medvídě, drama Něco úplně nového, české Pusinky a německý film Můj přítel z Fara.

Podle organizátorů je česká společnost často lhostejná k projevům xenofobie. Co se týče rovnoprávnosti homosexuálů s heterosexuální většinou, má prý Česko stále co zlepšovat. "Určitě jsou na tom gayové a lesby v České republice lépe než v Íránu nebo Polsku, ale se západními zeměmi se nemůžeme srovnávat," řekl ČTK ředitel festivalu Aleš Rumpel.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009