Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Obnažený státní úředník

logo Mezipater

Mezipatra 2002

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Obnažený státní úředník

Obnažený státní úředníkObnažený státní úředník / The Naked Civil Servant
Velká Británie 1976
anglicky, český překlad, 80 min, 16 mm

Scénář:  Philip Mackie podle autobiografie Quentina Crispa
Režie: Jack Gold
Kamera: Mike Fash
Hudba: Carl Davis
Hrají: John Hurt, Liz Gebhardt, Patricia Hodge, Stanley Lebor, Katherine Schofield, Colin Higgins, John Rhys-Davies, Stephen Johnstone, Antonia Pemberton, Lloyd Lamble, Joan Ryan, Frank Forsyth, Shane Briant, Ron Pember, Roger Lloyd-Pack a další

 

Oceněný televizní film je zpracováním stejnojmenné autobiografie anglického excentrika, dnes již kultovního britského spisovatele Obnažený státní úředníkQuentina Crispa, kterého proslavil wildeovsky suchý vtip a smysl pro nadsázku. Ve třicátých letech provokoval mladý Crisp konzervativní Londýn tím, že byl "svým vlastním výtvorem", zženštilým homosexuálem, který svou jinakost za žadných okolností neskrýval a hrubosti vzdoroval humorem. Ozdoben make-upem, pestrými parukami a módními výstřelky platil v londýnských ulicích za svou odvahu: byl oblíbeným terčem výprasků a ostouzení ze strany heterosexuálů i skrytých homosexuálů. Nedařilo se mu ani  v zaměstnání - chvíli byl kresličem, pak učitelem stepu, reklamním výtvarníkem, navrhoval obálky knih, až nakonec natrvalo zakotvil v umění - stal se malířským modelem. Na konci šedesátých let popsal svůj život jako "ukvapený sprint od kolébky k hrobu přes otevřené území a pod palbou". Ve filmu, který se jen hemží Crispovými bonmoty a trefnými komentáři, herecky exceluje John Hurt.
  • Ocenění: v roce 1976 Cena BAFTA TV pro nejlepšího herce v hlavní roli, televizní cena Prix Italia (1976), Cena pro nejlepšího britského televizního herce (1976).
  • Film byl uveden na festivalu Mezipatra 2002 díky podpoře British Council.

 

Art Brno, 15.11. 22:15

FaLang translation system by Faboba

Ocenění 2002

Mezipatra 2002

  • Diváci: 4 500
  • Projekce: 40
  • Doprovodné akce: 4
  • Filmy: 37

Znělka 2002