Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Zpěv sirén

logo Mezipater

Mezipatra 2002

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Zpěv sirén

Zpěv sirénZpěv sirén / I´ve Heard the Mermaids Singing
Kanada 1987
anglicky, český překlad, 81 min, 35 mm

Scénář a režie: Patricia Rozema
Kamera: Douglas Koch
Hudba: Mark Korven
Hrají: Sheila McCarthy, Paule Baillargeon, Anne-Marie MacDonald, Richard Monette, John Evans, Brenda Kamino

  • Film bude uveden společně s krátkometrážním Gay Propaganda


Název filmu, vycházející ze čtyřverší T. S. Elliota z Prufrockovy milostné písně "uslyšel jsem zpívat mořské panny, zpívaly jedna druhé. Nemyslím, že někdy zpívat budou mně" přesně vystihuje pocit hlavní hrdinky Polly: zatímco si ostatní zpívají na slunci, ji samu stojící Zpěv sirénve stínu své existence ten rozjásaný průvod minul. V jednatřiceti letech se proto Polly stále více utíká ke svému koníčku - amatérské fotografii. Zatím však nikdo její práce neviděl. Na okolí sice působí její jisté kouzlo, ale také její organizační nedostatky. Tu a tam dostane nějakou práci v kanceláři, nevede si však příliš úspěšně. Až jednou dostane práci v galerii a její zaměstnavatelka si ji dokonce oblíbí. Frankofonní Gabriella je elegantní, vyzná se v umění a dokonce "trochu maluje". O své voyeurské fanscinaci Gabriellou, či "kurátorkou", jak jí sama říká, vypráví Polly ve své videozpovědi. Mnoho věcí, jichž se Polly v novém světě stává svědkem, přesahuje její obzory, například pseudointelektuálské debaty o umění nebo milostný vztah, který Gabriella naváže s mladou talentovanou malířkou Mary. Ve své koupelně, kde vyvolává, prožívá Polly své "černobílé sny". V  nich se může vznášet, chodit po vodě a slyšet zpěv mořských panen. Ze snů a idealizací však jednou musí procitnout. Film zdobí brilantní herecké výkony, originální kamera a zdánlivě jednoduchý styl vyprávění, který však přináší trefné postřehy.
  • Ocenění: Cena mladých pro nejlepší zahraniční film na MFF v Cannes 1987, cena Genie pro nejlepší herečku v hlavní a vedlejší roli 1988 a dalších 15 ocenění na různých mezinárodních festivalech.
  • Film byl uveden na festivalu Mezipatra 2002 díky podpoře režisérky filmu Patricie Rozema a Velvyslanectví Kanady v ČR.

 

Art Brno, 16.11. 20:00
Aero Praha,
24.11. 16:00

FaLang translation system by Faboba

Ocenění 2002

Mezipatra 2002

  • Diváci: 4 500
  • Projekce: 40
  • Doprovodné akce: 4
  • Filmy: 37

Znělka 2002