Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Milostný příběh: Berlín 1942

logo Mezipater

Mezipatra 2002

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Milostný příběh: Berlín 1942

Milostný příběh: Berlín 1942Milostný příběh: Berlín 1942 / Love Story: Berlin 1942
Velká Británie, 1997
německy, český překlad, 60 min, Beta-SP PAL

Scénář a režie: Catrine Clay
Kamera: Ken Morse
Hudba: Richard Manton
Vystupují: Gerd Ehrlich, Sara Kestelman, Elenai Predski-Kramer, Ulla Schaaf, Albrecht Wust, Lilly Wus

  • Film bude uveden společně s krátkometrážním Takové normální manželství

Skutečný příMilostný příběh: Berlín 1942běh lásky dvou žen v nacistickém Berlíně v období 2. světové války, který sloužil jako námět pro celovečerní film "Aimée a Jaguar". Když se obě ženy v Berlíně roku 1942 seznámily, měla šestadvacetiletá Lilly čtyři děti a manžela na frontě. Sama byla řadovou členkou strany. Naproti tomu jednadvacetiletá Felice byla skrytá Židovka, navíc členka odboje. Měla temperament a šarm. Jejich vztah, během nehož se z Felice, Lilly a jejich dětí stala normální rodina, skončil 21. srpna 1942, kdy Felice zatklo Gestapo. Felice zřejmě zemřela asi týden po zatčení během pochodu smrti, ale Lillyina láska k ní žije dodnes. Dokumentární film kromě komentáře nabízí výpovědi Ully Scharf, Gerda Ehrlicha a dalších dosud žijících lidí z tehdejšího kroužku přátel a známých obou žen. Nejpůsobivější je rozhovor se samotnou Lilly Wust, která se všemi detaily a vášnivě vypráví o velké lásce svého života. Film se zaměřuje jak na historické události, tak na vzpomínky. Vyprávění zúčastněných doplňují obrázky a filmy z té doby, soukromé fotografie a dopisy mileneckého páru se střídají s klasickými archivními materiály. Film tak působí velmi uceleně, a zároveň děsivě.
  • Ocenění: Cena Mezinárodní asociace dokumentaristů v roce 1997, Cena za nejlepší dokumentární film na mezinárodním g/l filmovém festivalu v Austinu, USA, 1998.
  • Film bude uveden díky podpoře režisérky filmu Catrine Clay a společnosti BBC London.

 

Art Brno, 17.11. 16:00

FaLang translation system by Faboba

Ocenění 2002

Mezipatra 2002

  • Diváci: 4 500
  • Projekce: 40
  • Doprovodné akce: 4
  • Filmy: 37

Znělka 2002