Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Daleko do nebe

logo Mezipater

Mezipatra 2003

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Daleko do nebe

Daleko do nebeDaleko do nebe / Far from Heaven
USA - Francie, 2003

Režie: Todd Haynes
Scénář: Todd Hanes
Kamera: Edward Lachman
Hudba: Elmer Bernstein
Hrají: Julianne Moore (Cathy), Dennis Quaid (Frank), Dennis Haysbert (Raymond)

 

Na podzim roku 1957 se v Hartfordu v Connecticutu odehrává příběh Cathy Whitakerové – dobře situované ženy v domácnosti, která dosud měla na práci jen dohlížet na bezchybný chod velkého domu s pomocí spolehlivé černé služky Sybil, dobře vypadat a milovat své dvě děti a muže Franka. Právě ze strany manžela, který pracuje v místní televizní společnosti, však perfektní život dokonalé americké hospodyňky, jako vystřižené z dobové verze amerického Cosmopolitanu, dostane vážnou trhlinu... Jednu noc překvapí svého manžela Franka s jiným mužem. Její dokonalý svět se začíná hroutit. Zmatená a ztracená, nachází oporu v přátelství s černým zahradníkem Raymondem – a vztah porušující sociální tabu dále rozkládá život jak ho znala. Nejnovější snímek Todda Haynese vzešel z produkční společnosti Stevena Soderbergha a George Clooneyho jako formálně vytříbená pocta klasickým hollywoodským „ženským“ filmům 50. let, především dílům Douglase Sirka...

This film, shot  in 50's style melodrama, tells the story of a happily married couple. The wife (Cathy) is a neat and tidy, ever-smiling housewife and the husband (Frank) is a successful patriarch. Both of them are popular guests and hosts of local garden parties. What a surprise it is then for Cathy when she finds out that Frank has been unfaithful to her. Unfaithful, with a man. Cathy's idyllic world starts to fall apart after this revelation. She finds her lost certainty in friendship with the black gardener Raymond. Although the crisis brought about by revelation of Frank's homosexuality and Cathy's relationship to Raymond is so bitter for all the participants; the situation is  a refreshing take on  the social atmosphere, and to some extent it uncovers social taboos.
  • Film byl uveden na MFF Karlovy Vary v červenci 2003 a na festivalu Mezipatra 2003.

Art Brno, 13.11. 18:00
Aero Praha, 20.11. 18:00

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2003

Ocenění 2003

Mezipatra 2003

  • Diváci: 7 000
  • Projekce: 52
  • Doprovodné akce: 10
  • Filmy: 54