Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Manželství Marie Braunové

logo Mezipater

Mezipatra 2003

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Manželství Marie Braunové

Manželství Marie BraunovéManželství Marie Braunové / Die Ehe der Maria Braun
Německo 1978

Režie: Rainer Werner Fassbinder
Scénář: Peter Märthesheimer, Pea Fröhlich
Kamera: Michael Ballhaus
Hudba: Peer Raben
Hrají: Hanna Schygulla, Klaus Löwitsch, Ivan Desny, Gottfried John, Gisela Uhlen a další

 

Osud postavy Marie Braunové je odrazem  německého ekonomického zázraku z let 1945-1954. Marie a Hermann Braunovi se vezmou během války, den před Hermannovým odjezdem na ruskou frontu. Na konci války pracuje Marie v baru, kam chodí američtí vojáci, a čeká na návrat manžela. Od jednoho přítele se dozví, že manžel zmizel a je považován za mrtvého. Hermann však unikne ze zajetí a překvapí svou ženu v posteli s americkým vojákem Billem. Oba muži se bijí a Marie zabije Američana, aby chránila svého muže. Hermann stráví ve vězení deset let poté, co se sám přizná k vraždě. Marie se stane obchodnicí odhodlanou zbohatnout, udělá vše, aby zajistila budoucnManželství Marie Braunovéost svému muži, až ho propustí. Manželství Marie Braunové potvrdilo pozici Hanny Schygullové jako Fassbinderovy ideální herečky ztvárňující silné ženské charaktery v historických filmech. Nejznámější film z poválečné trilogie (spolu s Lolou a Touhou Veroniky Vossové) je i Fassbinderovým mezinárodně nejúspěšnější filmem.

It is a story of  a self-made woman (Hanna Schygulla), whose rise to prosperity parallels that of  West Germany between 1945 and 1954.   The secret of her success is that she exploits men the way men usually exploit women. The Marriage of Maria Braun confirmed Hanna Schygulla as Fassbinder´s ideal actress and set the style and tone for a number of historical films centred on strong female characters. It is Fassbinder´s most internationally and nationally profitable film and the best known of his  Bundesrepublik Deutschland triology (completed with Lola and Veronika Voss).

  • Film byl uveden na festivalu Mezipatra 2003 v listopadu 2003 v rámci přehlídky filmů Rainera Wernera Fassbindera z apodpory Goethe Institutu.

 

Fléda Brno, 10.11. 19:30

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2003

Ocenění 2003

Mezipatra 2003

  • Diváci: 7 000
  • Projekce: 52
  • Doprovodné akce: 10
  • Filmy: 54