Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Hořké slzy Petry von Kantové

logo Mezipater

Mezipatra 2003

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Hořké slzy Petry von Kantové

Hořké slzy Petry von KantovéHořké slzy Petry von Kantové / Die bitteren Tränen der Petra von Kant
Německo 1972

Režie: Rainer Werner Fassbinder
Scénář: Rainer Werner Fassbinder
Kamera: Michael Ballhaus
Hudba: The Platters, The Walkers Brothers, Giuseppe Verdi
Hrají: Margit Carstensen, Hana Shcygulla, Irm Hermann, Eva Mattes, Katrin Schaake a další

 

Hořké slzy Petry von Kantové natočil Fassbinder podle vlastní divadelní hry. Úspěšná a sebevědomá módní návrhářka Petra žije s Marlenou, která trpělivě snáší všechny její rozmary. Petra se seznámí s 23letou Karin, která se chce stát modelkou. V tom jí má pomoci Petra, která se dHořké slzy Petry von Kantovéo ní zamiluje a nechá ji u sebe bydlet. Karin začne brzy Petru ovládat a nakonec ji opouští. Petra se zhroutí při oslavě svých narozenin, poté se marně pokouší začít nový život s Marlenou. Stejně jako v řadě dalších filmů si Fassbinder vybírá jako ústřední postavu ženu, v Hořkých slzách Petry von Kantové nalezneme výlučně ženské postavy. Sám autor o tom říká:  „Moje filmy jsou určeny ženám, nemíří proti nim. Ale téměř všechny ženy jsou proti tomuto filmu – vždycky ty, které mají podobné problémy, o nichž jedná film, ale nechtějí si je přiznat.“

The Bitter Tears of Petra von Kant deliberately avoids disguising its theatrical origin. Divided into five acts set in the same room, against the backdrop of a painted mural after Poussain, the performances powerfully underline the emotional claustrophobia of the film. A successful and self-confident fashion designer lives with her assistent  Marlen. Her life changes when she meets Karen, who with Petra´s help, wants to become a model. Karen soon  dominates Petra´s life and ruthlessly shutters it.

  • Film bude uveden na festivalu Mezipatra 2003 v rámci retrospektivy filmů Rainera Wernera Fassbindera díky podpoře Goethe Institutu.

 

Fléda Brno, 12.11. 19:30

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2003

Ocenění 2003

Mezipatra 2003

  • Diváci: 7 000
  • Projekce: 52
  • Doprovodné akce: 10
  • Filmy: 54