Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMediabox_ck has a deprecated constructor in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php on line 12

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php:12) in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/libraries/src/Input/Cookie.php on line 100
Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Festival Mezipatra představí buřiče a rebely

Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Festival Mezipatra představí buřiče a rebely

logo Mezipater

Mezipatra 2007

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Festival Mezipatra představí buřiče a rebely

004.cz, 20. 10. 2007

Letošní - už osmý ročník gay a lesbického filmového festivalu Mezipatra proběhne od 26.října do 3.listopadu v Brně a od 5. do 11. listopadu v Praze. Slavnostní zahájení brněnské části festivalu se uskuteční v Sále Břetislava Bakaly 26. října ve 20.30. Těšíme se opět ze záštity pana Václava Havla a Pavla Béma. Přijedou velmi zajímaví hosté a zájemce čekají nejen špičkové filmy, ale i nabitý doprovodný program.

Během festivalu bude promítnuto celkem 61 filmů v 6 sekcích. Kromě dvou poct autorům (Pocta Johnu Greysonovi, Pocta Ulrice Ottinger), jejichž dílo koresponduje s tématem letošního festivalu, buřičstvím, je připravena sekce Zkouška z dospělosti, která představuje homosexuály očima českých filmařů za posledních osmnáct let.


Angažované dokumenty ozřejmí, jaké jsou hranice tolerance v současné Evropě. Dokumenty úspěšného německého filmaře Jochena Hicka ukazují přetrvávající i nová nebezpečí pro otevřenou společnost – homofobní politiky nových členských států EU, homofobii (a často i homofobní násilí) přistěhovalců z rozvojových zemí i předsudky, které přetrvávají v tradičních komunitách mimo velká města.
Od 29. 10. do 1. 11. uvede Goethe Institut ve spolupráci s Mezipatry tři celovečerní filmy s G/L tématikou v rámci programu digitální distribuce - Delikatessen. Program bude následující: snímek od Ulriky Ottinger, dokument a blok krátkých filmů. V prostorách Goethe Institutu na Masarykově nábřeží v Praze, vstup volný.


Projekce mohou diváci zhlédnout v kinech Art (Cihlářská 19, Brno), Sále Břetislava Bakaly (Žerotínovo nám. 6, Brno), Světozor (Vodičkova 41, Praha) a Oko (Františka Křižíka 15, Praha). Festival tak letos obsadí rekordních šest sálů.


Festival udělí tři ceny: Cenu odborné poroty pro nejlepší celovečerní hraný film, Cenu studentské poroty za nejlepší krátký film a Cenu diváků za nejlepší film. Soutěž celovečerních hraných filmů:
O cenu za nejlepší film se opět uchází Lisa Gornick, která Mezipatra vyhrála v roce 2004 se svým debutem Miluji Tě?/ Do I Love You?. Její nový film Tik tak ukolébavka/ Tick Tock Lullaby se zaměřuje na mateřství – woodyallenovská hlavní hrdinka pochybuje o tom, zda vskutku chce být matkou, nebo je jen obětí společenského tlaku a fenoménu „biologických hodin“. Režisérka festival osobně navštíví. Do soutěže se také vrací tvorba Lionela Baiera, švýcarského režiséra loňského soutěžního filmu Hloupý kluk/ Garcon stupid, novým filmem Pokradmu /Comme des voleurs. Mezipatra poprvé uvedou tvorbu Andrého Téchiné, jednoho z nejvýznamnějších francouzských režisérů současnosti. Soutěží snímkem Svědkové/ Les Témoins.


V odborné porotě zasednou Barbara Reumüller, ředitelka vídeňského festivalu Identities, Cosimo Santoro, dramaturg Turínského gay a lesbického filmového festivalu, který je jedním z největších a nejstarších GLBT festivalů na světě, a Fabiano Golgo, původem brazilský žurnalista působící v Praze.
Soutěž krátkých hraných filmů: Členy a členkami studentské poroty jsou studentky filmové vědy Lucia Kajánková a Anna Purkrábková, student designu Daniel Pošta, vizuální umělec Ondřej Gášek a student queer studies Roman Kollárik.


Vyhlášení vítězných filmů a předání cen se uskuteční na slavnostním zakončení Mezipater v neděli 11. listopadu ve 20:30 hodin v pražském kině Světozor. Filmovou část programu uzavře projekce snímku Querelle, která připomene 25. výročí úmrtí R. W. Fassbindera.

http://www.004.cz/view.php?cisloclanku=2007102101-Mezipatra-2007

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2007

Mezipatra 2007

  • Diváci: 9 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 16
  • Filmy: 61
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, Český Těšín

Ocenění 2007