Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Brněnskou část Mezipater navštívily 3000 lidí, český film nelákal

logo Mezipater

Mezipatra 2007

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Brněnskou část Mezipater navštívily 3000 lidí, český film nelákal

004.cz, 3.11.2007:

Brněnskou část festivalu filmů s homosexuální tematikou navštívilo včetně dnešní závěrečné projekce asi 3000 lidí. Nejméně lákaly české snímky v sekci Zkouška z dospělosti, větší zájem byl o zahraniční filmy, z nichž mnohé lze zhlédnout jen na přehlídce. V neděli se již festival kompletně přestěhuje do Prahy. O sedm dní později Mezipatra věnovaná letos především tématu buřičství vyvrcholí vyhlášením vítězů a předáním cen.

Návštěvnost brněnské části osmého ročníku Mezipater je srovnatelná s loňskem, řekla dnes ČTK jedna z pořadatelek Kateřina Horčicová. Doufá, že projekce a doprovodný program v Praze navštíví podobně jako před rokem alespoň 7000 lidí.


V programovém oddílu Zkouška z dospělosti našli zájemci české snímky z posledních 18 let, které se dotýkají homosexuality. Volba padla například na filmy Šeptej, Requiem pro panenku, Pusinky, Nuda v Brně, Účastníci zájezdu nebo na polozapomenutý film Zdeňka Trošky ze studentského prostředí Zkouškové období z roku 1990. V sále Břetislava Bakaly s kapacitou 250 lidí bylo v průměru asi 50 návštěvníků. Výjimku tvořila projekce filmu ...a bude hůř Petra Nikolaeva.


Vyprodaný sál naopak sledoval například filmy Itty Bitty Titty Committee (Výbor ťuťu ňuňu cecíků), Gymnastka nebo snímek Próteus uvedený jako součást retrospektivy festivalového hosta, kanadského režiséra Johna Greysona. "Zdá se, že u zahraničích snímků jsme měli šťastnou ruku. Řada z nich u nás dosud nebyla a patrně se nedostane ani do distribuce," řekla Horčicová.


Pražané budou moci navštívit festivalové projekce v kinech Světozor a Oko. Vyhlášení vítězných filmů a předání cen se bude konat v neděli 11. listopadu ve Světozoru. Organizátoři připravili také festivalové ozvěny v Olomouci, Bratislavě a Českém Těšíně. Záštitu nad přehlídkou, která nabízí celkem 61 filmů v šesti sekcích, převzal bývalý prezident Václav Havel.


Festival udělí tři ocenění - Cenu odborné poroty pro nejlepší celovečerní hraný film, Cenu studentské poroty za nejlepší krátký film a Cenu diváků za nejlepší film. O uznání poroty bojují například režiséři Lisa Gornicková, která Mezipatra vyhrála v roce 2004, Švýcar Lionel Baier nebo Francouz André Téchiné. Doprovodný program zahrnuje výstavy i klubové akce.


http://www.004.cz/view.php?cisloclanku=2007110501-Mezipatra-Brno-3000-lidi

 

 

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2007

Mezipatra 2007

  • Diváci: 9 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 16
  • Filmy: 61
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, Český Těšín

Ocenění 2007