Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Filmový festival přivítá hosty

logo Mezipater

Mezipatra 2007

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Filmový festival přivítá hosty

004.cz, 6.11.2007:

Slavnostní zahájení druhé poloviny 8.ročníku gay a lesbického filmového festivalu MEZIPATRA přilákalo do Světozoru na 350 diváků. Pražská část GLFF nabídne kromě filmových lahůdek diskuze s hosty z celého světa.

Zcela zaplněný sál pražského kina Světozor včera oslavit zahájení pražské části filmového festivalu Mezipatra. Až do neděle 11.11. budou na plátna malého a velkého sálu kina Světozor a bia Oko promítány teplé filmy. Po celý týden je možné navštívit v kině Oko sekci českých filmů – Zkouška z dospělosti. V kině Světozor budou v obou sálech uváděny ostatní snímky.

Kromě ceny pro celovečerní film, kterou udělí hlavní porota, se bude na konci festivalu předávat také cena nejlepšímu krátkému filmu. Ten vybere porota studentská.

Možnost hlasování o nejlepší film mají také diváci – a to na www.ceskatelevize.cz/specialy/mezipatra.

V doprovodném programu jsou zajímavé diskuze nazvané Teplí ve filmu I, II, které probíhají ve spolupráci s Goethe Institutem a za účasti zahraničních filmových vědců a odborníků. Mimo to jsou připraveny dvě výstavy, party a diskuze od Gity: Hetero jako menšina.

Do Prahy přijede mnoho zajímavých hostů – jednak režiséři, kterým je letos připravena retrospektiva, tedy kanadský tvůrce John Greyson (v Praze od 5. do 11.11.) a německá umělkyně Ulrike Ottinger (6.-8.11.).

V hlavní porotě zasednou vzácní hosté a představitelé zásadních evropských g/l festivalů: Cosimo Santoro (Turínský festival; v Praze 5.-9.11.), Barbara Reümuller (Identities – Vídeň; 5.-12.11.) a konečně český novinář brazilského původu Fabiano Golgo (mj. šéfredaktor Metro, MfPlus, Nový Prostor).

Další zajímaví hosté, kteří navštíví díky Mezipatrům Prahu, jsou americká režisérka Greta Schiller (v Praze 4.-9.11.), která je autorkou poutavého dokumentu Před Stonewallem, který mapuje situaci g/l komunity v USA od 20. let. Lisa Gornick (9.-12.11.), která si z Mezipater už jednu cenu odnesla, přijede představit svůj poslední snímek Tik tak ukolébavka, který se letos také uchází o hlavní cenu. Na diskuze Teplí ve filmu, které jsou součástí doprovodného programu odehrávajícího se na Goethe Institutu, přijedou filmoví vědci z celé Evropy – mezi nimi například Skadi Loist (5.-8.11.) nebo Gundula Ludwig (7.-9.11.)

http://www.004.cz/view.php?cisloclanku=2007110601-Mezipatra-Praha


FaLang translation system by Faboba

Znělka 2007

Mezipatra 2007

  • Diváci: 9 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 16
  • Filmy: 61
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, Český Těšín

Ocenění 2007