Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMediabox_ck has a deprecated constructor in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php on line 12

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php:12) in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/libraries/src/Input/Cookie.php on line 100
Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Mezipatra pátrají, jak homosexuály ukazuje český film

Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Mezipatra pátrají, jak homosexuály ukazuje český film

logo Mezipater

Mezipatra 2007

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Mezipatra pátrají, jak homosexuály ukazuje český film

aktualne.centrum.cz, 5.11.2008:

V Brně Mezipatra skončila, teď vyrážejí do hlavního města. Už osmý ročník festivalu filmů s gay a lesbickou tématikou v pondělí večer slavnostně zahájí ve Světozoru Ester Kočičková a americký film Výbor ťuťu ňuňu cecíků lesbické režisérky Jamie Babbit.

Hlavním tématem je letos Rebelie a buřičství; toho se dlouhodobě drží i dramaturgie festivalu. Letos nabízí třeba ojedinělý pokus nahlédnout na to, jak jsou homosexuálové znázorňováni v českém filmu.

"Homosexualita není hlavním tématem českých filmů, většina filmů používá tyto postavy spíše jako komediální," říkají organizátoři. Za příklad dávají třeba film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště.

Podle organizátorů Mezipater zobrazuje film klasické české stereotypy vnímání. "Ti dva chlapi jsou přece tak divní a navíc bydlí spolu, to je přece jasné. Opět další stereotyp českého vnímání, který se promítá i do filmu. Homosexuálové jsou v nich zobrazováni jako postavy vesměs nenormální, divné, retardované či právě komické," dodávají.

I podle diváků Mezipater jsou obecně gayové a lesby v českých filmech zobrazováni podstatně méně než v zahraničí. Ve vážnější, realističtější podobě se naposledy objevila probouzející se lesbická hrdinka v letošním filmu Pusinky.

V Brně, kde festival probíhal od 26. října, na projekce a doprovodné akce do tří kinosálů zašly tři tisíce lidí. Mezipatra tu v sobotu zakončila projekce filmu Wernera Marii Fassbindera Querelle, který se v Česku promítal vůbec poprvé.

Pražská Mezipatra se konají v kinech Světozor a Oko; právě zrekonstruované kino nabídne sekci českých filmů nazvanou Zkouška z dospělosti, která mapuje zobrazování gayů a leseb v české kinematografii posledních 18 let.

K vidění tu budou mimo jiné filmy Účastníci zájezdu, Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Šeptej, Nuda v Brně či Renčovo Rekviem pro panenku.

Pražskou část festivalu navštíví význační hosté - kanadský tvůrce John Greyson a německá umělkyně Ulrike Ottinger.

Během festivalu bude promítnuto celkem 61 filmů v 6 sekcích. Vyhlášení vítězných filmů Mezipater proběhne v neděli 11. listopadu ve 20:30 v pražském kině Světozor, i tady festival zakončí Fassbinderův snímek Querelle.

Festival Mezipatra probíhá pod záštitou Václava Havla a pražského primátora Pavla Béma

http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/clanek.phtml?id=513111


FaLang translation system by Faboba

Znělka 2007

Mezipatra 2007

  • Diváci: 9 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 16
  • Filmy: 61
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, Český Těšín

Ocenění 2007