Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMediabox_ck has a deprecated constructor in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php on line 12

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php:12) in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/libraries/src/Input/Cookie.php on line 100
Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - 8. český gay a lesbický filmový festival Mezipatra 2007

Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - 8. český gay a lesbický filmový festival Mezipatra 2007

logo Mezipater

Mezipatra 2007

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

8. český gay a lesbický filmový festival Mezipatra 2007

filmpub.centrum.cz, 29.10.2007:

Letošní ročník je svým způsobem bilanční. Hlavní téma je buřičství a vybrané filmy se snaží poukazovat na témata, o kterých se v konzumní mainstreamové kultuře nemluví a zobrazovat postavy, které většinová gay a lesbická komunita vnímá jako hrozbu pro své začlenění do společnosti.

Retrospektivy se zaměřují na tvůrce, kteří jsou buřiči ve smyslu překračování estetických norem. Jsou jimi John Greyson a Ulrike Ottinger. Festival také připomíná jednoho z nejradikálnějších evropských tvůrců, Rainera Wernera Fassbindera, od jehož smrti uplynulo 25 let. Zakončovacím filmem je jeho poslední dílo, v Česku nikdy neuvedený Querelle.

Další část programu, především formou dokumentárních filmů, mapuje limity přijímání homosexuality v Evropě a poukazuje na přetrvávající homofobii nejen v nových členských státech EU.

Mezipatra letos provádějí bilanci české kinematografie. Retrospektivní přehlídka pod názvem Zkouška z dospělosti přinese výběr filmů, které po roce 1989 znázorňovaly (především negativně a stereotypně) homosexuální postavy. Impulsem pro přehlídku je film Pusinky, který jako úplně první český celovečerní film soutěží v hlavní soutěži festivalu.

Letošní ročník klade velký důraz na své edukativní poslání. Společně s Goethe Institutem připravujeme v Praze mezinárodní symposium o životě gayů a leseb ve východním bloku před rokem 1989. Osmnáct let po pádu komunismu zůstává toto zásadní téma naprosto nezpracované.

Mezinárodní rozměr má i blok přednášek o historii a kontextech gayů a leseb ve světové kinematografii. Pozvali jsme filmové vědce a historiky, aby nabídli odpovědi na stále se vracející otázku ,,co je to gay a lesbický film?".

http://filmpub.centrum.cz/mezipatra/141616-8-cesky-gay-a-lesbicky-filmovy-festival-mezipatra-2007.aspx

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2007

Mezipatra 2007

  • Diváci: 9 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 16
  • Filmy: 61
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, Český Těšín

Ocenění 2007