Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMediabox_ck has a deprecated constructor in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php on line 12

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php:12) in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/libraries/src/Input/Cookie.php on line 100
Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Tři verze buřičství

Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Tři verze buřičství

logo Mezipater

Mezipatra 2007

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Tři verze buřičství

www.ta-gita.cz, 14.11.2007:

Punk a svoboda, láska a volnost, vymanit se z neměnnosti a začít žít podle svého. Těmito několika slovy bych charakterizovala filmy promítané v rámci festivalu Mezipatra, které mě nejvíce oslovily – El Calentito, Bublina a Gymnastka.

Asi jsem nebyla jediná, kdo po projekci filmu Bublina nemohl jen tak s klidem jít na další promítání, protože potřeboval čas na přemýšlení a „rozdýchání“. Film totiž získal cenu diváků a divaček.

Trojice přátel, Noam, Yali a Lulu bydlí společně v Tel Avivu v Izraeli. Noam se vrací z vojny s nepříliš dobrými zážitky z checkpointů mezi palestinským a izraelským územím, Lulu se snaží vyzrát na muže a Yali vede známou kavárnu. Každý z nich si prožívá své lásky a svůj život, aniž by příliš vnímal politickou situaci. Noam se však zamiluje do Palestince Ašrafa a donutí tak i ostatní vystoupit ze své antipolitické „bubliny". Atentáty a mrtví na obou stranách gradují příběh k tragickému konci, nikdo není nevinný, každý má na své straně svůj bolestný zážitek. Režisér Eytan Fox nikoho neobviňuje ani nezneužívá patetický potenciál tématu, pohlíží na složitou situaci očima zamilovaných mladých lidí.

Snímek Gymnastka nepatřil na Mezipatrech mezi nejbuřičtější, nejskandálnější ani nejkultovnější. Milostné scény se v něm odehrávají velmi decentně, příběh tvoří intimní drama jedné osoby. Film přesto přináší jiný pohled na lesby, ženy po čtyřicítce, mateřství a na lásku.

Jane bývala známá a nadějná gymnastka. Nyní je jí čtyřicet dva let, pracuje jako masérka, žije ve stereotypním manželství a snaží se otěhotnět. Možnost vyjet ze zaběhnutých kolejí jí nabídne cvičitelka gymnastiky, která ji angažuje do akrobatického vystoupení ve stylu Cirque du soleil. Zde se také seznámí s mladou charismatickou tanečnicí Serenou, do které se zamiluje. Jane se najednou nabízí tři možnosti, jak žít svůj život – mít dítě s manželem, který se chce změnit; vystupovat a žít se Serenou nebo začít vztah s jiným mužem. A i když se zdá, že vše zůstane při starém a zvítězí touha po dítěti, ještě může být všechno jinak.

Tím, že se Jane zamiluje do ženy, ale zároveň není lesbou v pravém slova smyslu, pro mě režisér a scénárista Ned Farr vyjadřuje, že je vlastně jedno, jestli jste gay, lesba nebo heterosexuál/ka, ale že se zamilováváte do konkrétní osoby, ne do ženy nebo do muže. A to je docela buřičské.

Pořádně uřvanou a živelnou podívanou nabídnul film španělské režisérky Chus Gutiérrez El Calentito. Děj se odehrává převážně ve stejnojmenném klubu v 80. letech. Příběh je spletencem gayů, leseb, transsexuálů a slušně vychované panny Sáry, jež se připlete do cesty punkové dívčí kapele, která hledá třetí zpěvačku. Mírně předvídatelný děj (například s kým se Sára poprvé pomiluje) neubírá filmu na zábavnosti i buřičství, zřejmě inspirovaném španělským režisérem Pedro Almodóvarem.

Lenka Vrbová

Autorka je externí redaktorkou gitY.

Od autorky: Filmy promítané v rámci festivalu Mezipatra považuji svým způsobem za jiné filmy, často podnětné, narušující uměle homogenní společnost heterosexuálních mužů a žen.

http://www.ta-gita.cz/gita-sleduje/tri-verze-buricstvi/

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2007

Mezipatra 2007

  • Diváci: 9 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 16
  • Filmy: 61
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, Český Těšín

Ocenění 2007