Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Festival Mezipatra představí buřiče a rebely

logo Mezipater

Mezipatra 2007

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Festival Mezipatra představí buřiče a rebely

techno.cz, 5.11.2007:

Letošní - už osmý ročník gay a lesbického filmového festivalu Mezipatra proběhne od 26.října do 3.listopadu v Brně a od 5. do 11. listopadu v Praze. Slavnostní zahájení pražské části festivalu se uskuteční v 5. listopadu v kině Světozor ve 20:30.

Během festivalu bude promítnuto celkem 61 filmů v 6 sekcích. Kromě dvou poct autorům (Pocta Johnu Greysonovi, Pocta Ulrice Ottinger), kteří se osobně zúčastní festivalu a jejichž dílo koresponduje s tématem letošního festivalu, buřičstvím, je připravena sekce Zkouška z dospělosti, která představuje homosexuály očima českých filmařů za posledních osmnáct let. Angažované dokumenty ozřejmí, jaké jsou hranice tolerance v současné Evropě. Dokumenty úspěšného německého filmaře Jochena Hicka ukazují přetrvávající i nová nebezpečí pro otevřenou společnost – homofobní politiky nových členských států EU, homofobii (a často i homofobní násilí) přistěhovalců z rozvojových zemí i předsudky, které přetrvávají v tradičních komunitách mimo velká města.

Od 29. 10. do 1. 11. uvede Goethe Institut ve spolupráci s Mezipatry tři celovečerní filmy s G/L tématikou v rámci programu digitální distribuce - Delikatessen. Program bude následující: snímek od Ulriky Ottinger, dokument a blok krátkých filmů. V prostorách Goethe Institutu na Masarykově nábřeží v Praze, vstup volný. Projekce mohou diváci zhlédnout v kinech Světozor (Vodičkova 41, Praha) a Oko (Františka Křižíka 15, Praha). Festival letos obsadí rekordních šest sálů.

Festival udělí tři ceny: Cenu odborné poroty pro nejlepší celovečerní hraný film, Cenu studentské poroty za nejlepší krátký film a Cenu diváků za nejlepší film.

Soutěž celovečerních hraných filmů:

O cenu za nejlepší film se opět uchází Lisa Gornick, která Mezipatra vyhrála v roce 2004 se svým debutem Miluji Tě?/ Do I Love You?. Její nový film Tik tak ukolébavka/ Tick Tock Lullaby se zaměřuje na mateřství – woodyallenovská hlavní hrdinka pochybuje o tom, zda vskutku chce být matkou, nebo je jen obětí společenského tlaku a fenoménu „biologických hodin“. Režisérka festival osobně navštíví.

Do soutěže se také vrací tvorba Lionela Baiera, švýcarského režiséra loňského soutěžního filmu Hloupý kluk/ Garcon stupid, novým filmem Pokradmu /Comme des voleurs. Mezipatra poprvé uvedou tvorbu Andrého Téchiné, jednoho z nejvýznamnějších francouzských režisérů současnosti. Soutěží snímkem Svědkové/ Les Témoins.

V odborné porotě zasednou Barbara Reumüller, ředitelka vídeňského festivalu Identities, Cosimo Santoro, dramaturg Turínského gay a lesbického filmového festivalu, který je jedním z největších a nejstarších GLBT festivalů na světě, a Fabiano Golgo, původem brazilský žurnalista působící v Praze.

Soutěž krátkých hraných filmů:

Členy a členkami studentské poroty jsou studentky filmové vědy Lucia Kajánková a Anna Purkrábková, student designu Daniel Pošta, vizuální umělec Ondřej Gášek a student queer studies Roman Kollárik.

Cena diváků:

Na speciálním webu České televize (www.ceskatelevize.cz/specialy/mezipatra) mají diváci možnost hlasovat pro svůj oblíbený film. Ten jednak obdrží na závěrečném večeru cenu, ale také se objeví v nabídce Mezipater i příští rok.

Doprovodný program:

Dvoudenní blok multioborových přednášek je naší odpovědí na stále se vracející otázku „co je to gay a lesbický film?“. Přednášky se konají 6. a 7. listopadu v Goethe Institutu. Oficiální festivalovou party v Praze hostí klub Valentino. Dramaturgii party zpracovává DJ Tvyks.

Výstava, která spojuje festivalová města, a která opět připomíná výročí R. W. Fassbindera, nese název Fassbinder z pohledu dnešní doby. Připomíná mistrova nejdůležitější díla a přináší komentáře současných světoznámých režisérů (Praha: Kino Světozor, 5.11. – 11.11., Olomouc: Konvikt, 13.11 – 18.11.). V pražské galerii Le Court v datech 1. až 30. 11. vytavuje kolektiv autorů různorodá díla, které ale spojuje element buřičství: Darina Alster: monumentální tvorba- fotografie / Jan Miko: obrazy / Mikuláš: malba, fotoinstalace / Martin Kámen: fotogafie / Tomáš Hencl: socha

Zakončení:

Vyhlášení vítězných filmů a předání cen se uskuteční na slavnostním zakončení Mezipater v neděli 11. listopadu ve 20:30 hodin v pražském kině Světozor. Filmovou část programu uzavře projekce snímku Querelle, která připomene 25. výročí úmrtí R. W. Fassbindera.

http://www.techno.cz/clanek/23411/festival-mezipatra-predstavi-burice-a-rebely

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2007

Mezipatra 2007

  • Diváci: 9 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 16
  • Filmy: 61
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, Český Těšín

Ocenění 2007