Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgSystemMediabox_ck has a deprecated constructor in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php on line 12

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/plugins/system/mediabox_ck/mediabox_ck.php:12) in /home/www/mezipatra.cz/subdomains/old/libraries/src/Input/Cookie.php on line 100
Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Jsou Hrubeš a Mareš opravdu jen kamarádi?

Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Jsou Hrubeš a Mareš opravdu jen kamarádi?

logo Mezipater

Mezipatra 2007

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Jsou Hrubeš a Mareš opravdu jen kamarádi?

hrubesmares250.jpgV hlavní soutěžní sekci Mezipater je letos poprvé zastoupen český film. Zároveň se v retrospektivní sekci Zkouška z dospělosti promítají starší české filmy, které se gay a lesbického tématu alespoň nějak dotkly. Jak je vidí diváci?

Obecně lze říci, že zobrazování gay a lesbických postav v čekých filmech má daleko do zahraniční kvality. Většina filmů používá tyto postavy spíše jako komediální postavy, homosexualita není hlavním tématem filmů. To je i případ filmu Hrubeš a Mareš , po jehož brněnské projekci jsem mluvil s některými z diváků.

Někteří nevěděli, proč by měl být zrovna tento film zařazen do programu festivalu. Vždyť nemá s gay a lesbickou tématikou nic společného. Téma orientace hlavních postav opravdu film neřeší ani v žádné vedlejší linii, pouze naznačuje, že by jejich vztah nemusel být pouze přátelský. A hlavně zobrazuje klasické české stereotypy vnímání – křídou napsaný nápis "buzíci" na dveřích domu, otázka české novinářky na typ partnerství a podobně. Ti dva chlapi jsou přece tak divní a navíc bydlí spolu, to je přece jasné. Opět další stereotyp českého vnímání, které se promítá i do filmu. Homosexuálové jsou v nich zobrazováni jako postavy vesměs nenormální, divné, retardované, či komické. Zasmějete se jim, ukápne vám nad nimi slza. Vyznění jejich filmového vykreslení je podle jedné z divaček „dosti uhozené“. Opravdu takto vypadají čeští gayové a lesby?

Podle některých diváků jsou obecně gayové a lesby v českých filmech zobrazováni podstatně méně než v zahraničí. Můžou za to ovšem tvůrci nebo diváci? Do letoška chyběl film realisticky vykreslující problémy gayů a leseb. Zlepší se to nyní? Budou i nadále české filmy využívat gaye a lesby jen jako trapně vtipné postavičky, či naopak totální blázny?

 

Jaký je váš názor? Diskutujte na webu České televize .

 

Jan Perla 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2007

Mezipatra 2007

  • Diváci: 9 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 16
  • Filmy: 61
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, Český Těšín

Ocenění 2007