Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Pisoár - zábavný i vážný experiment

logo Mezipater

Mezipatra 2007

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Pisoár - zábavný i vážný experiment

urinal.jpg Ve filmu Johna Greysona Pisoár se v kostele sejde několik kulturně významných osobností – gayů, aby vytvořily report o životě homosexuálů v Kanadě ale i o praktikách, jež se proti nim vedou ze strany policie.

Pisoár je filmem experimentálním. To je patrné již po zhlédnutí několika minut filmu. Experimentem je zapojení prvků informační technologie v úvodní části filmu i v uvádění jednotlivých kapitol a dnů, na něž je film rozdělen. Kapitol je několik, celý film se ale odehrává v průběhu šesti dnů. Dalším experimentem může být „nahrazení“ souložících mužů oblíbenými plastovými Keny a v neposlední řadě má Pisoár ráz experimentu díky několika interview, ve kterých Kanaďané - gayové líčí své sexuální i „sociální“ zkušenosti z prostředí záchodků.

Film je zábavný i vážný zároveň. Pobaví a rozesmějí již názvy některých kapitol (Výběr ze sociální historie veřejných záchodků), úsměv vykouzlí také konotace s akčními „bondovkami“ (úryvek o zničení přehrávače) nebo způsob maskování zpovídaných účastníků hrátek na kanadských/torontských toaletách. Zajímavá jsou některá zjištění a informace, jež se divákovi během filmu dostává – např. že v 1. stol. vznikly první pisoáry, že oddělení unisex toalet v továrnách v 19. stol. bylo příčinou vzniku homosexuality nebo že po objevu AIDS se na záchodcích už tak často „nekouří“, ale pouze masturbuje.

Nepříliš zábavné jsou pak informace o brutálním zatýkání homosexuálů, jejich lynčování, zveřejňování jejich jmen v médiích, vyhazovech ze zaměstnání a bohužel také o jejich sebevraždách, jež po tom všem u některých následovaly.

Pisoár je tedy jakousi experimentální tragikomedií. Jeho konec je obalen tajemnem a splínem, ale zároveň má v sobě montypythonský nádech.

 

Zbyněk Hladký

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2007

Mezipatra 2007

  • Diváci: 9 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 16
  • Filmy: 61
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, Český Těšín

Ocenění 2007