Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Libuše Jarcovjáková: T-Club

logo Mezipater

9. český gay a lesbický filmový festival Mezipatra 2008

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Libuše Jarcovjáková: T-Club

Libuše Jarcovjáková: T-Club Výstava fotografií z let 1983-1985

T-Club byl až do počátku 90. let známým nočním klubem v Praze. V podzemních prostorách v centru města a přesto skryt. Jeden ze dvou polooficiálních gay klubů v Praze.


“Pod svícnem bývá největší tma” - tak připadal autorce svět, ve kterém se ocitla. V rodinné atmosféře se tu denně scházela pražská, československá, východoevropská i “devizová” gay komunita. Křečovitý smích i opravdové slzy. Hlubokomyslné rozhovory i povrchní koketérie. Vztahy na jednu noc i láska na celý život. Krásní mladí muži, krásné mladé ženy, vykroucená “béčka” i seriózně vypadající pánové, co si odskočili od rodiny. Fotbalistky, číšníci, taxíkáři a nejspíš i estébáci. Prodavači z drogerie, poštmistr a vlakvedoucí. Noční práci tu končívaly holky z Jalty. Klientela dvou gay klubů v Praze byla téměř konstantní. Vstoupit mohli ti, kteří “patřili do rodiny”. Čumilové vítáni nebyli, vyhazovač nevpustil každého. Tam dole každý každého znal. Věk nebyl nemocí, věk se toleroval. Kobylí hlava, paní Baňatá, Sklenářka, Citrónek, Chrastítko, Batoh, paní Bleble - ti všichni tu byli téměř denně...

Skutečný dokument vlastně vzniknout nemohl. Stále bylo dost těch, kteří si přáli uchránit svou identitu. A tak T-Club na fotografiích Libuše Jarcovjákové působí jako místo “věčného karnevalu”.

 

BRNO: 1.11.-7.12. | Galerie Artistů, Kino Art, Cihlářská 19

Vernisáž 1.11. v 18:15


FaLang translation system by Faboba

Znělka 2008

Mezipatra 2008

  • Diváci: 11 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 30
  • Filmy: 62
  • Web: 32 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, České Budějovice, Český Těšín

Ocenění 2008