Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Mezipatra začala při volbě "miss" gayů

logo Mezipater

9. český gay a lesbický filmový festival Mezipatra 2008

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Mezipatra začala při volbě "miss" gayů

MF DNES, 23. 5. 2008:

Brno - Brno je k homosexuálům zřejmě vstřícné. Minimálně v kulturní rovině. Vznikl zde festival filmů s gay a lesbickou tematikou Mezipatra, který se koná vždy na podzim. Má za sebou už osm úspěšných ročníků. A takový úspěch, že část přehlídky se odehrává i v Praze. Podle jeho ředitele Aleše Rumpela na něj rozhodně nechodí jen homosexuálové.

* Jak se za těch osm let festival Mezipatra rozrostl?
Na první ročník, který se jmenoval Duha nad Brnem, protože byl jen brněnský, přišlo 800 lidí. A loni už to bylo 9 500 návštěvníků. Rozrostli jsme se do Prahy. A letos přijdou České Budějovice, Plzeň a i další města.

* Navštěvují festival i heterosexuálové?
Podle analýzy z dotazníků, kterou děláme už pět let, vyplývá, že jich je padesát procent.

* A jak vůbec vznikl nápad organizovat takový festival?
Původně to byl jen doprovodný program jedné akce, takové soutěže „královny krásy“ pro gaye. Konalo se to tehdy v Brně. Chtěli jsme akci doplnit filmovými projekcemi a lidem se to líbilo. Tak nás napadlo udělat z toho každoroční událost.

* A jak lidé festival po letech vnímají?
Snažíme se a jsme součástí legitimního dění ve městě a jeho kulturní scény. I přesto, že zaměřením jsme alternativní, máme snahu oslovit širokou veřejnost. Každoročně nás podporuje mimo jiné město Brno a také ombudsman a další instituce. Nad loňským ročníkem převzal záštitu Václav Havel. Devátý ročník letos proběhne pod záštitou pražského primátora Pavla Béma a ministra kultury Václava Jehličky.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2008

Mezipatra 2008

  • Diváci: 11 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 30
  • Filmy: 62
  • Web: 32 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, České Budějovice, Český Těšín

Ocenění 2008