Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Festival Mezipatra – pro homo i hetero

logo Mezipater

9. český gay a lesbický filmový festival Mezipatra 2008

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Festival Mezipatra – pro homo i hetero

kultura.iHNed.cz, 31.10.2008:

POZVÁNKA Impuls k poznání lesbické, bisexuální a transgender kultury i propojení s většinovou společností. Festival Mezipatra v Brně i Praze láká stejný podíl heterosexuálů jako homosexuálů.

Letošní již. 9. ročník českého gay & lesbického filmového festivalu se uskuteční od 31. října do 8. listopadu v Brně a od 6. do 12. listopadu v Praze. Projekce mohou diváci a divačky zhlédnout v kinech Art (Cihlářská 19, Brno), Sál Břetislava Bakaly (Žerotínovo nám. 6, Brno), Světozor (Vodičkova 41, Praha) a Lucerna (Vodičkova 36, Praha).

Slavnostní zahájení festivalu za přítomnosti hostů, partnerských institucí, sponzorů a patronů se bude konat v brněnském Sále Břetislava Bakaly 31. října ve 20:30 hodin, v Praze pak 6. listopadu v kině Lucerna ve 20:00.

Ozvěny Mezipater proběhnou v Olomouci, Českých Budějovicích, Českém Těšíně a Bratislavě.

Zahajovací film je francouzský muzikál Písně o lásce (Chansons d`amour, r. Christophe Honoré), který získal francouzskou národní filmovou cenu César za nejlepší hudbu a byl zařazen do soutěže v MFF Cannes.

Vyhlášení vítězných filmů a předání cen se uskuteční na slavnostním zakončení Mezipater v neděli 12. listopadu ve 20:00 hodin v pražském kině Lucerna. Filmovou část programu uzavře projekce snímku Výlet s Hildou Výlet s Hildou (Hildes Reise, r. Christof Vorster).


Hlavní program

Hlavní dramaturgická část programu 9. ročníku českého gay a lesbického filmového festivalu Mezipatra představí hrané a dokumentární filmy. Tematické sekce festivalu jsou následující:

Život po...

Hlavním tématem je "život po..." - po změně pohlaví, po diagnóze, po ztrátě partnera/ky. Postavy letošních filmů jsou v neokázalém smyslu slova hrdinové a hrdinky, kteří se vyznačují schopností tak důležitou v historii menšin: přežít.

Půlnoční pop

V programu je ale jako každý rok místo i pro čirou nekomplikovanou radost. Frivolní filmy letos uvádíme v sekci Půlnoční pop, přičemž nejdrzejší z těchto filmů přebral pseudolesbické scény klasického heteráckého porna, aby je přetavil v novodobou zábavu pro lesby.

Mini-festival krátkých forem na www.ceskatelevize.cz/mezipatra

Mezipatra zprostředkovávají filmy divákům a divačkám i mimo geograficky omezený prostor festivalových kin, a to formou on-line speciálu. Výběr krátkých filmů minulého ročníku je od 17. října k vidění bez poplatku na speciálu www.ceskatelevize.cz/mezipatra. Krátké filmy s GLBT tématikou budou ve virtuálním prostoru do konce listopadu 2008. Návštěvníci internetového speciálu budou mít možnost i hlasovat on-line o nejlepší film. Udělí tak „Diváckou cenu za nejlepší film", čímž podle festivalové tradice vybírají snímek, který se organizátoři pokusí zajistit i pro následující ročník Mezipater.

Pro aktivní diváky

Zcela poprvé letos festival vyhlásil soutěž pro amatérské filmaře a filmařky. Výzva k natáčení videí do tří minut na téma „mezi/muži, mezi/ženy" probíhá během října na serveru Stream.cz. Odměnou kreativcům bude projekce nejlepších kousků při slavnostním zahájení pražské části festivalu.Mezi filmy

Z letošního programu vybrali dramaturgové pět různorodých filmů a požádali mladé filmové publicisty, aby nad nimi na konci festivalu vedli diskusi s diváky a divačkami. Filmy, které na sebe mohou nechat působit a pak o nich diskutovat, jsou: Než zapomenu, XXX uvádí: to nejlepší z lezboporna, Láska v myšlenkách, Odete a Svou vlastní ženou. Diskusi povedou: v Brně Jakub Macek (Metropolis), v Praze Kamil Filla (Cinepur, Aktualne.cz).

Retrospektiva: Rosa von Praunheim

Rosa von Praunheim v současnosti patří mezi nejvýznamnější gay režiséry. Jeho otevřeně homosexuální tvorba vyvolala na začátku sedmdesátých let v Německu bouřlivé diskuse o přijatelnosti zobrazování „perverzních jedinců" jako jsou gayové a transgendeři. Statut nonkonformního tvůrce schopného nalézat naléhavá a znepokojivá témata si udržel po celou dobu své kariéry, za kterou natočil zhruba 60 filmů a dokumentů. Vysokou kulturní hodnotu jeho díla dosvědčují ocenění na festivalech Berlinale, v Rotterdamu, Turíně či Locarnu. Filmový profil doplní výstava vybraných plakátů z Rosových filmů. Režisér se osobně zúčastní festivalu.

Parties

Každoroční festivalovou party v Brně bude hostit brněnský klub Fléda v sobotu 1. 11. od 21 hodin. Vystoupí pražská funková kapela Fidibus a brněnské sarkastické hiphoperky Čokovoko, do ranních hodin bude hrát DJ Liquid A. V průběhu večera také proběhne módní přehlídka, na které se představí kolekce známých brněnských módních návrhářů Pavla Jevuly a Petra Kaloudy.

Zahajovací party v Praze 6. 11. se zcela poprvé odehraje v naprosto nečekaném prostoru - v Mramorovém sále Lucerny. Party ve velkém stylu podpoří DJs Lumiere a Sound Tropez, vokály Charlie One, módní přehlídka a dekorace od Josefa Čechoty, modelové Jaro model Management a Lady Crystal performance. Ostatní parties se přesouvají do klubu Friends, kde se koná každodenní doprovodný program: parties (DJs Tvyks, Vladivojna la Chia ad.), projekce queer videoklipů nebo tanečního filmu Schwarzwald.

Večírek k ukončení festivalu se v Praze uskuteční rovněž v klubu Friends, a to 12. 11., zatímco v Brně 6. 11. v klubu Red Cat.

Výstavy

Výčet výstav, které letos v souvislosti s festivalem proběhnou, bude opravdu bohatý. Celkem se jich uskuteční 5.

Historie gay a lesbického hnutí v ČR je dokumentární výstava mapující dvě desetiletí hnutí gayů a leseb v Česku. Vernisáž za přítomnosti ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny MUDr. Džamily Stehlíkové proběhne 31. 10. v Galerii Bakala, před zahájením festivalu.

1. 11. v Galerii Trojka ožije umělecký jarmark nazvaný „Mezipatra mezi okny", na kterém se budou prodávat nejrůznější umělecká díla související s g/l tematikou. Libuše Jarcovjáková vystaví v kině Art své fotografie zachycující prostředí nočního podniku T Club, jednoho ze dvou polooficiálních gay klubů v Praze fungujících v 80. letech. V Café Sausalito bude k vidění textilní design Martiny Uhlířové.

Výstava v pražské kavárně Lucerna souvisí s retrospektivou Rosy von Praunheima - představí filmové plakáty vzniklé k jeho filmům.

Divadlo

Představení Divadla v Celetné „Bez kyslíku" (autor: Ingmar Villqist, režie: Filip Nuckolls a Jakub Špalek) ukáže příběhy lidí, kterým není co závidět. Děj dramatických miniatur se odehrává ve skandinávských reáliích a jejich hrdinové - „bezkyslíkatí" - gayové, lesby, bezdětné manželské páry, lidé nemocní AIDS... - tu před zraky diváků zápasí se svým osudem. Villqist dokázal s nesmírnou citlivostí přiblížit jejich intimní svět - ke slovu přicházejí jejich skryté, nesmělé pocity, láska i strach.

 

http://Kultura.iHNed.cz/?m=d&article[id]=29698320
FaLang translation system by Faboba

Znělka 2008

Mezipatra 2008

  • Diváci: 11 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 30
  • Filmy: 62
  • Web: 32 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, České Budějovice, Český Těšín

Ocenění 2008