Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Ceny byly předány, Mezipatra se ozývají dál

logo Mezipater

9. český gay a lesbický filmový festival Mezipatra 2008

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Ceny byly předány, Mezipatra se ozývají dál

cena-mezipatra08-175x120.jpg

Na slavnostním zakončení filmového festivalu Mezipatra byla zveřejněna jména vítězných filmů hlavní soutěže, soutěže krátkých filmů a divácké ceny. 

Čestným hostem závěrečného promítání filmu Výlet s Hildou  (2004, Christof Vorster) byl samotný režiséra filmu Christof Vorster. 

 

Vítězné filmy: 

muj-pritel-z-fara1-175.jpg

Podle rozhodnutí hlavní poroty je vítězným filmem stal německý snímek Můj přítel z Fara (Mein Freund aus Faro; 2008, Nana Neul).

Vyjádření poroty: Film má autentický a filmařsky silný příběh o nalézání identity v rostředí obyčejných obyvatel současného Německa. Porota oceňuje vynikající herecký výkon Anjorka Strechel v roli Mel a vysokou kvalitu režie debutující Nany Neul.

Vyjádření režisérky: "Měla jsem radost z přátelské, komunikativní atmosféry a skvělého publika festivalu a jsem velmi ráda, že porota zvolila Můj přítel z Fara, můj první film o první lásce a o tom, jak mění život, máte-li dost odvahy ji nechat proběhnout. Bylo pro mě důležité natočit optimistický film o dramatickém tématu a tato cena mi říká, že jsem nezklamala. Za to vám děkuji vám a děkuji Goethe Institutu, že mi umožnil stát se součástí tohoto krásného festivalu. Děkuji Vám, říká Nana z Kolína."

Studentská porota rozhodovala o vítězi soutěže krátkého filmu z několika pásem: Kluci a chlapi ve dne a v noci, Panenky a matky, Povztahu, po lásce, Queer exhibo, Přísně privátní. Hlavní cenu porota přiřkla snímku Islandský zápas  (Braedrabylta wrestling, 2007, Grimur Hakonarson).

11-islandsky-zapas-175.jpgVyjádření poroty: Tři zdánlivě všední kvality tvoří z filmu islandského tvůrce Grimura Hakonarsona výjimečné kinematografické dílo: prostota, jednoduchost, čistota. Cítíme fascinaci nad kontrastem, v němž je tento filmový tvar ukotven: zcela nedramaticky, nenásilně a bez pathosu je vyprávěno “drama” homosexuálního vztahu, vnitřní konflikt hrdinů, kteří hledají odvahu prorazit nejen bariéry konzervativní společnosti, ale i vězení svých každodenních životů. Islandský zápas je citlivým, vyváženým uměleckým celkem, jenž skrze krásu obrazů a nostalgii hudby přináší universální vzkaz: nezáleží na tom, že muž miluje muže, důležité je, že je tu láska.

Vyjádření režiséra: "Jsem velmi šťastný, že můj film vyhrál Mezipatra. Je to pro mě opravdu důležité, protože jsem v letech 2003-05 žil na Žižkově a studoval FAMU. Kino Aero bylo mou televizí, protože jsem doma televizi neměl. Vzpomínám také na to, jak jsem chodil na filmy na Mezipatra. Byl to můj první gay a lesbický filmový festival a rozhodně mě inspiroval k tomu, abych natočil tenhle film. Je mi líto, že tam dnes nemůžu být s vámi. Děkuji mnohokrát. Grimur."

snidane-se-scotem00-175.jpg

Vítězem diváckého hlasování se stal kanadský snímek Snídaně se Scotem  (Breakfast with Scot, 2007, Laurie Lynd).

Festival Mezipatra ve středu 12.11. oficiálné skončil, ale některé filmy budou dále putovat po dalších českých a slovenských kinosálech v rámci ozvěn Mezipater. Ty proběhnou v Olomouci, Českých Budějovicích a v Bratislavě.

Program ozvěn najdete zde.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2008

Mezipatra 2008

  • Diváci: 11 000
  • Projekce: 95
  • Doprovodné akce: 30
  • Filmy: 62
  • Web: 32 500 návštěv
  • Ozvěny: Olomouc, Bratislava, České Budějovice, Český Těšín

Ocenění 2008