Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Basquiat

logo Mezipater

Duha nad Brnem 2001

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Basquiat

BasquiatBasquiat / Basquiat
USA 1996
Anglická verze - české titulky, délka 107 minut

Režie: Julian Schnabel
Scénář: Lecha Majewski, John F. Bowe, Julian Schnabel
Kamera: Ron Fortunato
Hudba: John Cale, Julian Schnabel, P. J. Harvey
Hrají: Jeffrey Wright (Basquiat), David Bowie (Andy Warhol), Dennis Hopper (Bruno Bischofberger), Gary Oldman (Alber Milo)

 


Devatenáctiletý černošský výtvarný umělec Basquiat je nezávislým newyorským malířem, jedním z tisíců. Setkává se však s Andy Warholem a toto setkání mu zcela zásadně ovlivní další život. Tvůrci filmu v chronologicky řazených epizodách z jeho života zachycují Basquiatovu kariéru od nelehkých začátků autora graffiti, přes první úspěch na výstavě až k vrcholu na výsluní newyorské bohémy a hlavně obchodníků s uměním. Důležité jsou malířovy vztahy, a to především k narkomanovi Bennymu a později také ke kritikovi a básníku Ricardovi, který jej prosadil. Za rychlý vzestup však platí krutou daň a propadá drogám, neboť se nemůže vyrovnat se ztrátou tvůrčí svobody ve světě, kde se umění stává součástí byznysu a reklamy. Ve věku pouhých 27 let se tato brooklynská legenda předávkuje heroinem…Snímek je nesporně zajímavým vylíčením exkluzivního prostředí, opírá se o kvalitní herecké výkony a účast známých hvězd. Důležitým prvkem je tu spojení vizuálního rukopisu a hudby té doby.


Art Brno, 12.6. 18:30
FaLang translation system by Faboba

Duha nad Brnem '01

  • Diváci: 1 800
  • Projekce: 16
  • Doprovodné akce: 2
  • Filmy: 26