Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Kytice z tisíce a jedné noci

logo Mezipater

Mezipatra 2002

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Kytice z tisíce a jedné noci

Kytice z tisíce a jedné nociKytice z tisíce a jedné noci / Il fiore delle mille e una notte
Itálie/Francie, 1974
italsky, české titulky, 125 min, 35 mm

Scénář a režie: Pier Paolo Pasolini
Kamera: Giuseppe Ruzzolini
Hudba: Ennio Morricone
Hrají: Franco Merli, Ines Pellegrini, Ninetto Davoli, Tessa Bouche, Franco Citti, Fessazion Gherentiel, Giana Idris, Abadid Ghidei, Alberto Argentino, Francesco Paolo Governale ad.

 

Kytice z tisíce a jedné nociVe posledním filmu své volné trilogie se Pasolini nechal inspirovat pohádkami Tisíce a jedné noci. Předvádí příběhy ve stylizované podobě, prodchnuté tajemnou a erotickou atmosférou dálného Orientu. Hlavním motivem je láska mezi mladým Núrredínem a jeho černou otrokyní Zumurrud. Milenci jsou nešťastně rozděleni a putují pouští a městy, aby se nakonec opět setkali a jejich láska mohla navázat. Do této hlavní linie vstupují další epizody, jsou to buď příběhy, které vyprávějí sami protagonisté nebo je někdo jiný čte z pohádkových knih. Jednotlivé příběhy se mnohdy prolínají, často se ocitáme "ve vyprávění ve vyprávění". Rozhodně se jedná o režisérův nejotevřenější homoeroticky laděný film. Pasolini si libuje v pohledech na odhalená (mužská) těla v situacích, v nichž vyniká něžnost fyzické lásky. Na rozdíl od předchozích dvou filmů zde Pasolini takřka potlačil veškerý humor. Místo něho příběhy provází tragická předurčenost. Pro tento film je typická až snová mystika. Díla se necitlivě dotkly cenzorské nůžky, které je zkrátily o dvě ucelené sekvence.

  • Ocenění: na MFF Cannes 1974 - Velká cena poroty, Stříbrná palma a nominace na Zlatou palmu za režii.
  • Film byl uveden na festivalu Mezipatra 2002 pod záštitou Italského kulturního institutu v Praze, ve spolupráci s Ústavem divadelní a filmové vědy (oddělení filmu a audiovizuální kultury) Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a díky podpoře Asociace českých filmových klubů.

 

Fléda Brno, 21.11. 19:00

FaLang translation system by Faboba

Ocenění 2002

Mezipatra 2002

  • Diváci: 4 500
  • Projekce: 40
  • Doprovodné akce: 4
  • Filmy: 37

Znělka 2002