Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Garderobiér

logo Mezipater

Mezipatra 2002

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Garderobiér

GarderobiérGarderobiér / The Dresser
Velká Británie 1983
anglicky, český překlad, 118 min, 16 mm

Scénář: Ronald Harwood, Peter Yates
Režie: Peter Yates
Kamera: Kelvin Pike
Hudba: James Horner
Hrají: Albert Finney, Tom Courtenay, Zena Walker, Edward Fox, Eileen Atkins, Michael Gough, Cathryn Harrison, Betty Marsden, Sheila Reid, Lockwood West, Donald Eccles, Llewellyn Rees

 

GarderobiérPůsobivá adaptace hry Ronalda Harwooda, zasazená do tísnivé atmosféry Londýna bombardovaného během "Bleskové války". V kočovné herecké shakespearovské společnosti je zženštilý Norman garderobiérem a osobním sluhou Sira, tyranského ředitele a zároveň stárnoucí herecké legendy (předobrazem mu byla skutečná hvězda předválečných scén - Sir Donald Wolfit). S oddaností a jistým masochismem snáší Mistrovy ústrky a nálady. Jednoho dne se však Sir následkem nervového vypětí a válečných útrap zhroutí a Norman stojí před úkolem téměř nadlidským: udržet umírajícího herce na nohách, aby mohl sehrát svou poslední velkou roli - krále Leara. Patos představení přerušovaného nálety a výpadky proudu kontrastuje se zákulisním soupeřením herců o malé role. Learova postava lající větru a bouři symbolizuje zoufalství, současně s tím však i odhodlání vzdorovat osudu. Film jistě zaujme ojedinělými hereckými výkony Toma Courtenaye a Alberta Finneyho.

 

  • Ocenění: v roce 1983 nominován Britskou akademií na Cenu za nejlepší režii, nejlepší film, nejlepší adaptaci a pro nejlepšího herce, Zlatý Glóbus pro Toma Courtenaye za herecký výkon (1983), MFF v Západním Berlíně - Stříbrný medvěd za nejlepší mužský herecký výkon pro A. Finneyho.
  • Film byl uveden na festivalu Mezipatra 2002 díky podpoře British Council.

 

Art Brno, 17.11. 18:00

FaLang translation system by Faboba

Ocenění 2002

Mezipatra 2002

  • Diváci: 4 500
  • Projekce: 40
  • Doprovodné akce: 4
  • Filmy: 37

Znělka 2002