Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Je láska láska?

logo Mezipater

Mezipatra 2003

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Je láska láska?

Je láska láska?Je láska láska? / Tillsammans
Švédsko/Dánsko/Itálie 2000
švédsky se slovenskými titulky,106 minut, 35 mm

Režie: Lukas Moodysson
Scénář: Lukas Moodysson
Kamera: Ulf Brantas
Hudba: různí
Hrají: Lisa Lindgren, Michael Nyqvist, Emma Samuelsson, Sam Kessel, Gustaf Hammarsten a další

 

Film, kterým režisér Lukas Moodysson dokázal, že kvality jeho debutu Láska je láska (Fucking Åmål) nebyly souhrou šťastných náhod. Píše se rok 1975. Elizabeth už nemůže vydržet alkoholismus svého muže, a tak sbalí kufry, popadne děti a odejde bydlet k bratrovi Göranovi. Ukáže se, že Göran nezapadá do jejího světa předměstského konformismu. Žije totiž v chaotické volnomyšlenkářské komunitě obývané mladými lidmi revoltujícími proti ideologiím materialistické kultury a konvenční měšťácké morálce. Každý člen komunity se vymezuje svým způsobem — Erik je dogmatický marxista, Anna experimentuje se svou sexuální orientací. Otevřenost k věcem těla a připravenost k volné lásce jsou pro členy komunity stejně zásadní jako striktní vegetariánství, Elizabeth ovšem přicházJe láska láska?í se snubním prstenem a vepřovými párky. Její monogamní heterosexualita ani jejich spokojenost s radikálními postoji však nejsou neochvějné. Kolize dvou různých světů tak vede k dramatu, které pozmění všechny zúčastněné.

Lukas Modysson’s second film demonstrates that his debut Fucking Åmål  was not an isolated success. The year is 1975. Elizabeth, a suburban housewife, can no longer stand her alcoholic husband and thus packs her bags, takes her children and goes off to her brother, Göran. Göran lives in a commune inhabited by people revolting against bourgeois lifestyle and morals, practising free love and experimenting with their sexual preferences. The collision of the separate worlds sets off a drama that will change everybody involved.
  • Ocenění: nejlepší režie, scénář, hlavní herec na MFF v Gijónu 2000, Zvláštní cena poroty za nejlepší film na filmovém festivalu v Paříži 2001, cena FIPRESCI na filmovém festivalu ve Stockholmu 2000 a další
  • Film byl uveden na festivalu Mezipatra 2003 díky podpoře Swedish Film Institute a společnosti WN-Danubius Film. Na festivalu Mezipatra 2004 je uveden jako vítězný divácký film předchozího ročníku.


Art Brno, 13.11. 20:30
Aero Praha, 20.11. 20:30

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2003

Ocenění 2003

Mezipatra 2003

  • Diváci: 7 000
  • Projekce: 52
  • Doprovodné akce: 10
  • Filmy: 54