Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Pozor na chlapy

logo Mezipater

Mezipatra 2004

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Pozor na chlapy

driv-jsem-byval-smutny.jpg blok krátkých gay filmů

 • gay? Francie 2000
 • Dřív jsem býval smutný / Avant j´étais triste / Before I was Sad Francie 2002
 • Jeden den / One Day Austrálie 2002
 • Noci smutku / Nights of Blue Česká republika/USA 2004
 • Noční život / The Night Life USA 2004
 • Obětina / The Offering Kanada 1999
 • Ozzy a Harry / Ozzy and Harry USA 2003
 • Somebody Česká republika 2004
 • Velké naděje / Golemy Naděždy / High Hopes Bulharsko 2004
 • Tlusté rty, tenké rty / Thick Lips Thin Lips Kanada 1994

 

gay.jpggay?
Francie 2000

Režie: Jean-Gabriel Périot

Krátký záznam coming outu. Aktér se v něm vyznává rodině i přátelům, svému pekaři a sousedům. Zároveň mluví o tom, co pro něj znamená být gay. Není to jen kultivované chování a poslouchání klasické hudby, ale především opravdová vášeň pro muže.

Simply a coming out.

 

driv-jsem-byval-smutny.jpgDřív jsem býval smutný / Avant j´étais triste / Before I was Sad
Francie 2002

Režie: Jean-Gabriel Périot

Krátký animovaný film vyprávěný v první osobě se zabývá utopickou představou úplné integrace. Je příběhem homosexuálního muže, který je smutný ze způsobu života, který vede v návaznosti na svou sexuální orientaci a snaží se být „normální“. Ironickým způsobem pak film ukazuje, jak by integrace mohla zničit všechny existující rozdíly.

Before I was sad is a short animated film, narrated in 1st person, dealing with the utopia of complete integration. It is the story of a gay man, saddeened by the way he lives his life when it comes to his sexual preference, deciding to try to be “normal”. The film uses irony irony to show that integration would destroy all existing differences.

 

jeden-den.jpgJeden den / One Day
Austrálie 2002

Režie: Richard Capuano, Frank Gomez

Michael a John jsou spolu už tři roky a jakákoliv intimita mezi nimi docela zmizela. Doma se ale oba vyhýbají jakékoliv vážnější konfrontaci. Michael mezitím udržuje aféru s Robbiem kterého potkal v tělocvičně. Věci se začnou zamotávat a těžko říct, jak to všechno skončí.

Michael is bored with his relationship. His boyfriend, John, is deeply frustrated and their lives revolve around maintaining a delicate veneer of monogramy. Secretly, Michael has been having an affair with Robbie – a guy he regularly meets at the gym.

 

noci-smutku.jpgNoci smutku / The Nights of Blue
Česká republika/USA 2004

Režie: Daniel A. Cerny

Film vypráví o mladém Američanovi Bluovi, který žije v Praze a živí se prostitucí. Jedním z náhodných nočních setkání se pro něj stane striptérka Lenka, do které se zamiluje. Jejich vztah ale očividně nemá žádnou budoucnost… Ve vedlejších rolích se setkáme s Markem Vašutem a Hanou Maciuchovou.

The film tells a story of a young American, Blue, who lives in Prague and prostitutes himself. One of the nighlz accidental encounters is with Lenka, a stripper he falls in love with. Yet their relationship clearly has no future…

 

nocni-zivot.jpgNoční život / The Night Life
USA 2004

Režie: Gregory Duke

Krátká animovaná upírská gay zombie komedie. Soukromé očko si najme blonďatý sličný muž na běžný případ hledání pohřešované osoby. Z rutinního vyšetřování se ale vyklube opravdová zkouška detektivových schopností a jeho znalosti nočního života.

An animated short, a gay zombie vampire film-noir comedy. Private eye Dick Gumshoe has seen it all before – or so he thinks until a blond muscleboy hires him for a “routine” missing-person case that will test his knowledge of the night life.

 

obetina.jpgObětina / The Offering
Kanada 1999

Režie: Paul Lee

Film popisuje vývoj láskyplného vztahu a přátelství mezi japonským mnichem a mladým novicem, od jejich prvního setkání až k rozloučení. Uplývání života je zde zobrazeno střídáním ročních dob, drobné změny, ke kterým v přírodě dochází, jsou také jedinou silou, která vyprávění posouvá kupředu.

Without dialogue or music, the story centers on the evolution of love and friendship between a Japanese monk and the young novice who has come into his life, from their initial encounter to their final parting.

 

ozzy-a-harry.jpgOzzy a Harry / Ozzy and Harry
USA 2003

Režie: Jeffrey Moline

Film je sociální satirou na americké rodinné hodnoty, sexualitu a třídní konflikt v době George Bushe. Mluví o středostavovském homosexuálním páru posedlém vytvořením perfektní rodiny. Jako předobraz perfektnosti jim ovšem slouží televizní rodiny z počátku šedesátých let.

Ozzy and Harry is a social satire on American family values, sexuality and class conflict, the struggle of acceptance in George Bush´s America and how we sell out to fit in.

 

somebody.jpgSomebody
Česká republika 2004

Režie: Radim Labuda (aka radim_radim)

Sentimentální videoklip o výměně tělesných tekutin. Performance v extrémním detailu, extrémním zpomalení a zpětném chodu, kamera téměř nehybná. Imaginární spojení mezi dvěma aktéry zprostředkované pramínkem tekoucího medu.

A sentimental videoclip on the exchange of bodily fluids. Performance in extreme detail, extreme slowdown and time in reverse, camera practically motionless. An imaginary connection between two characters through the thread of flowing honey.

 

tluste-rty-tenke-rty.jpgTlusté rty, tenké rty / Thick Lips Thin Lips
Kanada 1994

Režie: Paul Lee

Experimentální film o rasismu a homofobním násilí. Je o dvou mužích, jednom s malými a úzkými rty, druhém s velkými a tlustými rty, a jejich nesnázích při pokusu navzájem se políbit. Je o překonávání počátečních obtíží a o tom, jak se naučit přijímat odlišnosti toho druhého.

The plot centers around two men, one Asian with a small mouth and thin lips, the other Afro-Carribean with a large mouth and thick lips. The film shows these two men, trying to overcome differences and difficulties in their attempt to kiss each other.

 

velke-nadeje.jpgVelké naděje / Golemy Nadeždy / High Hopes
Bulharsko 2004

Režie: Timo Kalevi Puukko

Rodina – otec, matka a dva synové. Všichni mají svá tajemství, sny a zklamání, naděje do budoucnosti. Jeden ze synů, Martin, skrývá před ostatními svou homosexualitu, zároveň ale prožívá velkou lásku. A přijde noc, kdy se všechna tajemství prozradí a sny a zklamání se střetnou.

Family. Father, mother and two brothers. All of them with their own secrets, dreams and disappointments … and with their high hopes for the future. And the one night when all of their secrets, dreams and disappointments will collide.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2004

Ocenění 2004

Mezipatra 2004

 • Diváci: 8 000
 • Projekce: 63
 • Doprovodné akce: 20
 • Filmy: 67
 • Ozvěny: Hradec Králové