Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Temná voda

logo Mezipater

Mezipatra 2003

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Temná voda

Temná voda / The Deep EndTemná voda
USA 2001
anglicky s českými titulky, 100 minut, 35 mm

Scénář: David Siegel, Scott McGehee podle novely "The Blank Wall" od Elisabeth Sanxay Holding
Režie: Scott McGehee, David Siegel
Kamera: Giles Nuttgens
Hudba: Peter Nashel
Hrají: Tilda Swinton, Goran Visnjic, Jonathan Tucker, Peter Donat, Josh Lucas, Raymond J. Barry, Tamara Hope, Jordan Dorrance, Heather Mathieson, Holmes Osborne

 

Margaret Hallová vychovává téměř sama své děti a stará se o nemocného tchána. Manžel je námořním důstojníkem, dlouhodobě mimo rodinu, která žije poklidným životem v malebném místě na břehu jezera. Margaret se odcizil nejen muž, ale v poslední době i syn, který čím dál častěji vyhledává společnost svého staršího homosexuálního přítele, společníka nočního podniku. To, co Margaret zpočátku jen tuší o synově orientaci a co se snaží utajit před manželem, se brzy ukáže jako skutečnost. Margaret se pokusí synovy vazby na milence a jeho noční podnik přerušit. Ještě týž večer se její syn dostane se svým přítelem do hádky a muže pak najde Margaret ráno mrtvého, nabodnutého na kotvu v jejich přístavišti. Logicky je přesvědčená, že ho zabil její syn, a tak mrtvolu ukryje na dno jezera. Temná vodaDo hry se ovšem zapojuje dvojice vyděračů, kteří věděli o synově vztahu a hodlají vydělat na kazetě s nahrávkou jeho milostných hrátek s mrtvým. Za vysokou cenu ji nabídnou Margaret, jinak prý vše zveřejní. Zoufalá žena sežene jen zlomek požadovaných peněz, k tomu se prudce zhorší stav jejího tchána. Vyděrač, který se stává svědkem jejích pokusů oživit ho, je tak vtažen do Margaretina života. Rodí se mezi nimi zvláštní pouto, Margaretiným trablům však ještě zdaleka není konec…

Except for the explicit detective plot and homosexual theme, The Deep End intends to show the image of strong female hero taking over the paternal role while her husband is away, and she stops at nothing to protect and keep her family together. The Deep End could be viewed as the modern “daytime” version of  film-noir. To create the dark atmosphere, the film employs a cold and omnipresent light.

  • Ocenění: nominace na Zlatý Glóbus pro nejlepší herečku za rok 2002 (Tilda Swinton), Cena za kameru na Sundance Film Festival 2001, Cena Asociace bostonských filmových kritiků pro nejlepší herečku za rok 2001.
  • Film bude uveden na festivalu Mezipatra 2003díky podpoře společnosti Bonton film.

 

Art Brno, 11.11. 20:30
Aero Praha, 22.11. 18:00

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2003

Ocenění 2003

Mezipatra 2003

  • Diváci: 7 000
  • Projekce: 52
  • Doprovodné akce: 10
  • Filmy: 54