Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Fotogalerie

logo Mezipater

Mezipatra 2006

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Fotogalerie

Fotografie z přípravy a průběhu festivalu. Máte-li zájem o použití některé z fotografií, kontaktujte naše mediální oddělení.

b091104_diskuze_lucerna_queer_as_famu_viktor_vw047424Po shlednutí filmů bylo možné diskutovat se zajímavými hosty festivalu:

 • Nai Wen Chang k německo-tchajwanskému filmu Přízrak
 • Barbara Seiler, švýcarská režisérka krátkého filmu Vtančit do štěstí
 • domácí hosté ke studenstkým filmům z bloku Queer as FAMU
 • Cynthia Arra, francouzská režisérka dokumentu Svazující slova
 • Robert Ferko při vzpomínce na AIDS preventistu Vladimíra Kováče, před filmem Pedro
 • Antonio Heins, španělský režisér filmu Clandestinos

15.4. ČokoVoko v Desertu pro Mezipatra

Středa 15. 4. patřila v klubu Desert jakémusi benefičnímu večeru pro Mezipatra. Nevybíraly se ale žádné příspěvky, vstup byl zdarma. Svébytné duo ČokoVoko vystoupilo se svým protestsongem kritizujícím zamítnutí brněnské dotace z iniciativy primátora Onderky. A pro velký úspěch přidalo ještě další písně. Druhá půlka večera patřila výběru nejlepších filmů z dosud posledních ročníků Mezipater. Obecenstvo se dobře bavilo a dávalo jasně najevo, že o Mezipatra v Brně stojí.

b20091103-215218-mezipatra-bazi-img_0413-720Průřez festivalovým děním v kině Lucerna.

kino_svetozor_viktor_vw067839Přůřez dením v kině Světozor během festivalu.

091030-kino_scala_divaci_etc-david_konecny_27Na fotkách níže si můžete vybavit festivalovou atmosféru již uplynulé brněnské části Mezipater (23.-31.10.) přímo z kina Scala. Ve Scale mimojiné probíhala v  průběhu festivalu výstava Corpus Delicti mapující 10 let Mezipater. K vidění byly nejen fotografie, ale i plakáty a dokumenty.

jury1Hosté přijíždějí na festival pracovat, nicméně Mezipatra jim připravují i program zábavný. Pravidelnou součástí Mezipater je pro zahraniční hosty a hostky komentovaná prohlídka Prahy. Letos porotce James Mckay hosty provedl výstavou The Other Kind of Blue, kde se s ním setkali i vystavující umělci a kde hlavní porota posléze podepsala diplomy pro vítěze. Na dalších fotogafiích rokuje studenská porota a filmaři a filmařky tráví čas mezi projekcemi v kinech.

b091106-homolution-forster-dsc_0252Pátý den festivalu se v odsvěceném kostele Nejsvětějšího Srdce Páně konala Homolution Party - performance, kterou pro Mezipatra připravil klub Friends a Q-magazín ČT.

Jeden svět v Brně

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět ve spolupráci s Mezipatry uvedl v březnu italský dokument Léta páně 2006. Součástí první brněnské projekce filmu 20.3. byla i beseda s Jolanou Navrátilovou, spolupořadatelkou loňské Duhové vlny a Martinem Strachoněm ze sdružení STUD Brno.

090928-lucy-kondomy_0348V pondělí 28.9. 2009 se skupina lidí sešla v Praze na Václávském náměstí před sochou svatého Václava, aby protestovala proti proslovu papeže Benedikta XVI., který se týkal používání kondomů v Africe. Papež prohlásil, že používání kondomů nezabrání výskytu a šíření nemoci a zdůrazňoval ve větší míře sexuální zdrženlivost. Protestující chtěli upozornit na potřebu celkové sexuální osvěty po dobu papežovi třídenní návštěvy České republiky. Mezipatra se aktivně účastnily protestů.

Narozeniny kina SvětozorUž páté narozeniny oslavil Světozor, domovské kino pražské části Mezipater. Na akci 29. 5. pod názvem Popcorn Free Culture tradičně oslavovaly i festivaly a přehlídky, které se ve Světozoru pravidelně konají. Tým Mezipater v drag kostýmech návštěvníkům a návštěvnicím oslavy podával teplé nápoje.

090818-lucy-znelka_102Natáčení festivalové znělky pro letošní ročník Mezipater proběhlo 18. 8. v Praze v Kaprově ulici. Ujal se ho kontroverzní umělec Mark Ther ve spolupráci s kameramanem Darko Štuličem. Mark Ther bývá označován za provokativního tvůrce s vlastním stylovým vyjádřením. Je možné prozradit, že znělka, stejně jako ústřední téma letošního ročníku festivalu, souvisí s tématem transgenderismu. Než budete mít možnost vidět znělku na vlastní oči, můžete si prohlédnout fotogalerii z natáčení, a poodhalit tak alespoň atmosféru, která při natáčení panovala.

091117_konvikt_olomouc_viktor_vw178947Dne 16.11. odstartovala párty v Divě olomoucké ozvěny Mezipater. Na druhý den byla připravena konference s přenáškami na témata: Mediální reprezentace gay a lesbycké tematiky (Eva Chlumská), Zobrazování LGBT subkultury v euroamerických fikčních TV seriálech a sériích (Jana Jedličková), Queer na Ulici: poznámky k pomezí dvou subkultur (Ladislav Zikmund-Lender), Sexuální orientace a viktimizace ve školách (PhDr. Olga Pechová), Mezi společenskou stigmatizací a psychickou pohodou neboli O kategorii menšinového stresu (Mgr. Magdalena Mijas, Polsko). Po konferenci následovala vernisáž výstavy Homosexualita a umění 1800-2000 a veřejná debata o diskriminaci sexuálních menšin. Další dny pak program pokračoval promítáním filmů.

091112-ostrava-zahajeni-snimek_061Letos poprvé uspořádala ozvěny Mezipater i Ostrava, a to od 12. do 14. listopadu v Klubu Atlantik. Čtvrtečního zahájení se zúčastnil i ředitel festivalu Aleš Rumpel.

091102_zahajovaci_party_friends_viktor_vw037268Každý večer byla jedna párty. První začala 2.11. zahajovacím mejdanem. Hudbu měla pod palcem Barbara Hacsi.

091017-nela-perfidni-divadlo_04Perfidní divadlo z Prahy vystoupilo v sobotu 17.10. ve Starém pivovaru s divadelní hrou D.P.B.O.P.M. aneb 1+1=3. Komedie Raye Cooneyho pojednává o tom, jaké to je, když máte dvě ženy najednou a vše nevyhnutelně směřuje k odhalení. Pražský divadelní soubor podle vlastních slov vychází z cimrmano-shakespearovského pojetí divadla. Pokud jste divadelní představení zmeškali, můžete se alespoň částečně prostřednictvím fotogalerie se hrou seznámit.

091105_ta_vykroucena_tetka_viktor_vw057557Přednášky a diskuze Queer Café přinášely akademická témata do neformálního prostředí kaváren:

 • „Ta vykroucená tetka, Jaruna, včera v buzinci sbalila dobrýho kunďáka.“ aneb Sociolekt homosexuálů se Zdeňkem Slobodou.
 • Visualizing Queerness - přednáška Jacka J. Halberstam
 • Diskuze s Tadeášem Beyerem na téma transgender - Narodit se do správného těla

090917-markther_daguerre_viktor_vw175436Ve čtvrtek 17.9. 2009 byla v Salonu Daguerre představena tvorba provokativního umělce a významné postavy českého videoartu Marka Thera. Autor letošní festivalové znělky reflektující transgenderismus byl při projekci sám přítomen a představil svou tvorbu. Promítaly se krátké filmy ve dvou blocích a festivalová znělka.

091031_zaverecny_vecirek_fleda--david_konecny_42

Sobotní večírek Mezipater propukl ve 21.hod na Flédě a uzavřel brněnskou část queer filmového festivalu. Z kin jsme se přesunuli na taneční parket.  O hudební doprovod se postarali Agave 9. Velké ovace rovněž sklidilo duo drag addicts se svou transgender performance show. Zatímco pražská část festivalu Mezipatra je v plném proudu, níže si můžete připomenout několik okamžiků ze závěru brněnské části.

20091028-022948-shopping-and-petting-bazi-img_9571-721Dj duo Urxin sisters rozhýbalo v úterý 27.10. Salon Daguerre v kvalitním retro stylu a rytmu od Pet Shop Boys přes Queen až po Joy Division. Shopping and Petting Party (aneb You Only Tell Me You Love Me When You're Drunk) jsme se protancovali divoce a setkala se s velkou odezvou. Náladu v úterním Daguerru můžete posoudit sami níže na fotografiích.

091014-111000-brno-tiskovka-bazi-img_9202-720Dne 14.10. se v Brně na Staré radnici uskutečnila tisková konference X.ročníku festivalu. V jejím průběhu byl představen tematický koncept letošního ročníku Mezipater, dramaturgie doprovodného programu a speciality k festivalovému jubileu. Konkrétně se mluvilo o retrospektivě Dereka Jarmana, vítězných snímcích z minulých ročníků dostupných zdarma ke zhlédnutí na stránkách ČT, parties a dalších. Tiskové konference se zúčastnil rovněž náměstek primátora Brna Martin Ander.

15.4. Tisková konference v café Tungsrum

Ve středu 15. dubna 2009 jsme uspořádali první tiskovou konferenci k letošnímu ročníku festivalu Mezipatra. Ředitel Aleš Rumpel na ní oznámil chystanou změnu loga, vizuálu i podtitulu festivalu při příležitosti jeho 10. narozenin. A náměstek brněnského primátora Martin Ander předal šek na částku věnovanou zastupiteli Strany zelených, která má letos nahradit překvapivě zamítnutou dotaci města Brna.

090914-praha-tiskovka46Tisková konference, která se uskutečnila 14.9. 2009 v Praze v Galerii Václava Špály, se nesla ve znamení letošního tématu "Třetí světová válka pohlaví". Na tiskové konferenci bylo představeno hlavní téma letošního ročníku a připomenuta změna podtitulu na Mezipatra Queer Filmový festival. Kromě toho bylo novinářům představeno nové logo a grafika autora Jana Koláře, nová festivalová znělka pod režisérskou taktovkou Marka Thera, ceny navržené Zdeňkem Vackem ve spolupráci s Danielem Poštou, trailery online filmů a soutěž Rozmanitostí proti šikaně.

091027-spalovka-josef-rabara_5353V úterý 27.10. se v Praze uskutečnila vernisáž The Other Kind of Blue koncipovaná jako pocta Dereku Jarmanovi. K vidění byly jeho krátká videa, experimentální filmy a videoklipy. Součástí výstavy jsou rovněž práce českých umělců, které jistým způsobem reagují na Jarmanovu uměleckou tvorbu. Svou práci zde vystavuje Tamara Moyzes. Připravila si výběr fotografických portrétů českých celebrit Czech Selektion, které situovala do obětí útoků zapříčiněných rasovou nesnášenlivostí či homofobií. Darina Alster představuje setkání Biancy Braselli a Benedicta XVI. a kromě toho si připravila interaktivní video-workshop. Radim Labuda prezentuje snové video Black Angel.

090101_fotografie_rabara_spolek_viktor_vw015501_resizeJako součást doprovodného programu QFF Mezipatra jste v říjnu měli v Brně možnost navštívit výstavy fotografií a maleb. Vernisáž k výstavě Tělo autorů Josefa Rabary, Jana Přibylského a Václava Kopeckého, která se uskutečnila 1.10. ve Spolku se setkala s kontroverzí a byla následně kvůli rozporuplným reakcím návštěvníků kavárny přesunuta do Starého pivovaru. Vernisáž fotografických autoportrétů  Gerharda Hámora Cesty mystifikace se uskutečnila 9.10. v Café Steiner. Výstavu Sardinky v oleji malíře Jana Písáříka můžete vidět ve Starém pivovaru od 12.10. Kromě toho máte možnost v Marcus Gallery zhlédnout výstavu Fit und schick Veroniky Boby Daňhelové a Karly Judythy Hostašové.

Zahájení festivaluV pátek 23.10. proběhlo v brněnském kinu Scala zahájení jubilejního X. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra. Zahajovali jsme argentinským filmem XXY od Lucíy Puenzo. Atmosféru, která panovala v pátek při samotném zahájení, kterým nás dominantně provedla Barbara Hacsi,si můžete připomenout na fotografiích níže.

091102-zahajeni-praha-lucerna-josef13V pondělí 2. listopadu uvítalo Mezipatra pražské kino Lucerna a oficiální zahájení pražské části festivalu proběhlo v osm hodin za asistence zcela zaplněného hlediště.

091023_zahajovaci-party-david-konecny_7711Po skončení projekce zahajovacího filmu XXY odstartovala v pátek 23.10. v prostorách Scaly jedna z nejpovedenějších zahajovacích party v dějinách Mezipater, tentokrát v duchu úvodního filmu s názvem XXY party. Hudebně provázel nejen v retro stylu 80.let DJ Liquid.

aab20091109-220003-zakonceni-rabara-img_63318.11. ve 20 hodin začalo zakončení filmového festivalu Mezipatra v Praze. Samozřejmě byly i oceněny vítězné filmy. Diváci a divačky rozhodli o filmu Patrik, věk 1,5, dále byl studentskou porotou vyhodnocen film Zrádce. A především hlavní porota ocenila film Umřít jako muž.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2006

Mezipatra 2006

 • Diváci: 10 500
 • Projekce: 85
 • Doprovodné akce: 26
 • Filmy: 70
 • Web: 26 500 návštěv
 • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2006