X. Queer filmový festival Mezipatra 2009
Mezipatra, Proculture.cz, 18. září 2009
Láska skinheada a pankáče, gay otcovství, strach z pedofilie nebo dilemata lesbických vztahů – to jsou některá z témat, která zkoumají předešlí vítězové filmového festivalu Mezipatra. Filmy oceněné odbornými porotami jsou v rámci oslav desátých narozenin Mezipater od 16. září 2009 zdarma k dispozici na webu. Jubilejní ročník festivalu se představí v nové vizuální identitě a jeho hlavní téma naznačuje slogan Třetí světová válka pohlaví.
Oceněné filmy Mezipater mohou diváci a divačky zdarma zhlédnout na webovém speciálu www.ceskatelevize.cz/mezipatra od 16. září 2009 a každou středu do začátku festivalu přibude jeden titul, jehož promítání začne vždy ve 12 hodin. Prvním v pořadí bude legendární německý film Oi! Warning o vztahu skinheada a pankáče, následovat bude woodyallenovská komedie Miluji Tě? z prostředí lesbického Londýna, španělské Medvídě o gay otcovství, drama Něco úplně nového, které si z Mezipater odneslo kromě Ceny poroty i Diváckou cenu a který tematizuje mimo jiné strach z pedofilie, české Pusinky a německý transgender film Můj přítel z Fara. Oceněné filmy doplní výběr 22 krátkých filmů uvedených na loňském ročníku Mezipater.
Do další dekády své existence vstupují Mezipatra s upraveným podtitulem – původně český gay a lesbický filmový festival nahrazuje nově queer filmový festival. Mezinárodně užívaný termín „queer“ zahrnuje jak lesby, gaye, bisexuál(k)y a transgender lidi, tak nonkonformní heterosexuál(k)y a osoby, kterým jsou tradiční kategorie těsné.
Další změnu reprezentuje také nové logo a vizuální styl od Jana Koláře, držitele mnoha prestižních ocenění včetně Národní ceny za design a autora vítězného návrhu jednotného vizuálního stylu města Pardubic (2004), Královéhradeckého kraje (2005) a města Olomouce (2008).
Hlavním tématem letošního ročníku Mezipater je Třetí světová válka pohlaví. Přichází s filmy, které sledují, jakým způsobem ve světě, kde vládnou tradiční genderové role a normativní heterosexualita, utvářejí své identity ti/ty, kdo se nějak odlišují od „normy“. Ředitel festivalu Aleš Rumpel vysvětluje: „V tomto tématu chceme sledovat stereotypní představy o genderových rolích, které lidé zakládají na biologických rozdílech mezi pohlavími, to, jak pevně nás všechny tyto normy v každodenním životě svazují. Je dokonce časté, že gayové odmítají „zženštilost“ a lesby mají různé stupně toho, koho přijímají za správnou lesbu. V programu také budeme sledovat, jak je podmíněná bisexualita jako uznaná identita, jak se projevuje transfobie a otevřeme i téma intersexuality“.
Desátý ročník festivalu se uskuteční od 23. do 31. října v Brně a od 2. do 8. listopadu v Praze.