Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - 'Ať kondomy prasknou jako katolická dogmata,' znělo v Praze

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

'Ať kondomy prasknou jako katolická dogmata,' znělo v Praze

lidovkycz-090928-kondomyČTK, Lidovky.cz, 28. září 2009 18:53

PRAHA - Pod sochou svatého Václava se dnes sešli lidé, kteří protestovali proti postoji papeže Benedikta XVI. k užívání kondomů. Ten zejména v souvislosti s vysokým výskytem nemoci AIDS v Africe letos uvedl, že pouhé užívání kondomů šíření nemoci nezabrání; akcentuje spíše sexuální zdrženlivost. Dnešní protest byl jediným výraznějším veřejným vystoupením proti papežovi po dobu jeho třídenní návštěvy České republiky. Proto přilákal množství zahraničních novinářů, kteří tvořili velkou část účastníků setkání.

Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno a Queer filmového festivalu Mezipatra proti papežovu zákazu kondomů Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno a Queer filmového festivalu Mezipatra proti papežovu zákazu kondomů Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno a Queer filmového festivalu Mezipatra proti papežovu zákazu kondomů Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno a Queer filmového festivalu Mezipatra proti papežovu zákazu kondomů

Protest Kondomy pro papeže pořádalo několik tuzemských sdružení homosexuálů. Odkazují na zjištění Světové zdravotnické organizace, podle níž kondomy z 90 procent chrání před pohlavně přenosnými nemocemi.

"Také není pravda, že k šíření AIDS přispívá promiskuita, většina afrických žen se nemocí nakazí při svém prvním pohlavním styku, a to s manželem," říkal Aleš Rumpel, ředitel gay a lesbického filmového festivalu Mezipatra. Nepotřebujeme dogma, potřebujeme informace, uvedl.

Pořadatelé dnes pro potvrzení svých slov kondomy chválili, rozdávali a nabádali lidi, aby je nafukovali k prasknutí, aby "praskly jako katolická dogmata". Pod sochou českého patrona, jehož svátek se dnes připomíná, visel transparent s nápisem "Svatý Václave, nedej zahynout obětem HIV" či "Papa don't Preach Death" (otče, neprosazuj smrt) patrně s odkazem na známou píseň zpěvačky Madonny.

Papež letos v březnu na cestě do Afriky řekl, že kondomy nejsou jedinou zbraní v boji proti AIDS. Tento "problém nelze vyřešit pouhým rozdělováním kondomů, situace se tím naopak ještě zhoršuje," prohlásil papež a zdůraznil, že katolická církev stojí v čele boje proti této nákaze v Africe.

Jeho výrok následně kritizovali zástupci Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) i politici například z Francie a Německa. Mluvčí Vatikánu poté uvedl, že papež chtěl zejména zdůraznit, že spoléhání se na kondomy odvádí pozornost od potřeby řádné sexuální výchovy.
FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009