Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - TZ: Mezipatra ohlašují vítězné filmy

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

TZ: Mezipatra ohlašují vítězné filmy

Praha, 8.11.2009: Závěrečný večer v Lucerně přinesl vítěze ve třech kategoriích. Cenu hlavní poroty za celovečerní film si odnáší film Umřít jako muž od portugalského režiséra João Pedra Rodriguese. Cenu studentské poroty za nejlepší krátkometrážní film získal izraelský snímek Zrádce. Diváckou cenu za nejoblíbenější film získal film Patrik, věk 1,5.

V hlavní porotě zasedli/y James McKay z Velké Británie, producent zásadních filmů Dereka Jarmana, Jack Judith Halberstam, přední americká teoretička genderové a queer teorie, bratři Benjamin a Dominik Redingovi z Německa, režiséři kultovního filmu Oi! Warning a českou zástupkyní v porotě byla Veronika Bednářová, redaktorka Reflexu. Porota vybírala ze 12 soutěžních snímků z mnoha zemí, které se zabývaly širokým spektrem témat a byly natočeny v rozličných vizuálních stylech. Jak se členové a členky vyjádřili/y, zapůsobila na ně vysoká kvalita filmů v soutěži, z nichž každý rozproudil diskuse a získal si svůj díl obdivu.

Vítězným filmem se nakonec stal nejnovější snímek portugalského režiséra Joãoa Pedra Rodriguese Umřít jako muž (2009). Vypráví příběh stárnoucí hvězdy drag show. Tonia se odhodlává k operativní změně pohlaví, ke kterému ji nutí mladší přítel Rosário, v definitivním rozhodnutí jí však brání její náboženské přesvědčení. Vztah s nevyrovnaným mladíkem je pro ni zničující a navíc zjišťuje, že je vážně nemocná. Ve snaze uniknout problémům přinutí  Rosária, aby se spolu vydali na cestu k němu domů, kam už on dávno trefit nedokáže. Ztraceni v magickém lese, otevírá se před nimi dobrodružství, které ani jeden z nich nečekali. Snímek ovlivněný fassbinderovskou estetikou měl letos premiéru v Cannes.

Jak se vyjádřila porota, film na ni zapůsobil svou odvážnou a originální vizí: „Film bezpochyby nese rukopis výjimečného a talentovaného autora, který v budoucnu jistě natočí další vzrušující queer filmy. Umřít jako muž kombinuje subtilní herectví s odvážnou narací a brilantním užitím zvuku a vypráví náročný příběh o drag, touze a smrti. Je to rezonující a nezapomenutelné filmové dílo. Porota gratuluje režisérovi vítězného filmu i ostatním tvůrcům a tvůrkyním soutěžních filmů k vysoké kvalitě, které ve svých dílech dosáhli/y.“

Rodrigues je skutečně režisérem vynikajících kvalit. Jeho debut O Fantasma (2000) byl nominován na Zlatého lva na festivalu v Benátkách a jeho film Odete z roku 2005, který vloni osobně uvedl na Mezipatrech, získal zvláštní uznání Cinémas de Recherche v Cannes.

Ke svému vítězství na letošním ročníku Mezipater řekl: „Jsou festivaly, kde musíte být kvůli kariéře. Jsou festivaly, kam jedete a vzápětí je zapomenete. A jsou festivaly, které se vám dostanou pod kůži, kam se chcete vracet, a cítíte, že lidé, které tu zběžně potkáváte, se mohou stát vašimi přáteli. Mezipatra jsou přesně takovým festivalem. Naneštěstí jsem tento rok nemohl přijet, ale jsem nesmírně rád, že můj film, který měl letos v květnu premiéru v Cannes, získal svou první cenu právě tady. Rád bych poděkoval porotě a celému festivalu za toto ocenění a za hodnocení, které reflektuje skutečnost, že ve filmech jde o víc, než o vyprávění příběhů. Film by měl být zážitkem i z hlediska formálního zpracování, a to se všemi riziky, které takový zážitek přináší.“

Po pečlivém zvážení se hlavní porota navíc rozhodla udělit Čestné uznání filmu XXY argentinské režisérky Luciy Puenzo z roku 2007 za citlivé zpracování obtížného námětu. Porota zvláště ocenila vynikající herecký výkon hlavní představitelky Inés Efron.


Vedle odborné poroty zasedala také studentská porota, která hodnotila krátkometrážní snímky. Jejími členy a členkami byli/y Jakub Šmíd, absolvent činohry na JAMU a student filmové režie na FAMU, Barbora Švarcová, studentka CAS na FAMU, Lucie Bakešová, studentka religionistiky na UK, Sára Šimků, studentka činoherní režie na JAMU, a Václav Kopecký, student ateliéru fotografie na Fakultě umění a designu na UJEP.

Cenu za nejlepší krátkometrážní film získal izraelský snímek Zrádce (2009) režiséra Tomera Velkoffa, v němž se domácí večeře stabilního páru po oznámení o rozchodu zvrtne v bolestné zkoumání jejich vztahu a řadu emocionálně vypjatých situací. Dle poroty je film „autentickým upřímným vhledem do intimity homosexuálmího vztahu, a zároveň je schopen hovořit k divákům bez ohledu na jejich vlastní sexualitu."


Cenu za divácky nejoblíbenější film dostal, stejně jako vloni, film o gay rodičovství. Snímek Patrik, věk 1,5 pojednává o manželském páru, Göranovi a Svenovi, kteří se přestěhují do satelitního městečka a těší se na adopci 1,5 ročního Patrika, kterému připravují útulný a láskyplný domov. Leč, co se nestane − chybou byrokratického aparátu jim je přidělen Patrik, kterému je 15 let, a navzdory svému andělskému vzhledu je to pěkný pubertální sígr. Nastalá situace je velikou zkouškou pro všechny zúčastněné. Snímek režisérky Elly Lemhagen je satirou na předstíranou toleranci švédského maloměsta, stejně jako snahu některých gayů imitovat tradiční heterosexuální model rodiny. Jak již je tradicí, budeme se snažit divácky nejoblíbenější film zajistit k opětovnému promítání pro příští ročník Mezipater.

Ocenění tvůrci a tvůrkyně dostávají ceny ve formě kaleidoskopů, které již čtvrtým rokem pro Mezipatra vytvářejí designéři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta.


Kromě obvyklých tří kategorií cen vyhlásila letos navíc Mezipatra spolu s Gender Studies a Poradnou pro občanství soutěž Rozmanitostí proti šikaně, kam mohl kdokoliv poslat svůj krátký film, který pojednává o homofobii a jejích projevech ve společnosti. V porotě zasedli/y: Jakub Dürr z Univerzity Palackého v Olomouci, Kateřina Kolářová z Katedry genderových studií UK, Hana Kulhánková z Člověka v tísni a Lucie Otáhalová z Úřadu vlády.  Cenu 300 Euro získal film Matičky Tomáše Hůska.


Všem vítězům a vítězce gratulujeme. Mezipatra končí, letos s rekordní návštěvností 12 500 lidí. Za organizátorský tým můžeme říci, že nás vysoká návštěvnost těší, a radost máme z toho, že na Mezipatra chodí velmi rozmanitá skupina lidí.

Přesto, že končí hlavní projekce, mohou diváci a divačky Mezipater dále sledovat filmy uvedené na webu české televize (www.ceskatelevize.cz/mezipatra), a to do poloviny listopadu. Kromě toho proběhnout festivalové ozvěny v Ostravě (12-14.11.), Olomouci (17.-19.), Pardubicích (25.11.).  a v Českých Budějovicích (2., 9. a 16. 12.).

 

Kontakt pro média: Tereza Hendlová
PR manažerka,
tel: +420 736 537 238
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Desátý ročník festivalu Mezipatra se konal od 23. do 31. října v Brně a od 2. do 8. listopadu v Praze.

Záštitu nad festivalem převzali pan Václav Havel, MUDr. Pavel Bém (primátor hlavního města Prahy), Mgr. Michal Hašek (hejtman Jihomoravského kraje) a Mgr. Martin Ander, Ph.D. (náměstek primátora Statutárního města Brna).

Finanční podpora: Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Hlavní město Praha, Česko-německý fond budoucnosti, Goethe-Institut Praha, Francouzské velvyslanectví, Instituto Cervantes, Velvyslanectví Státu Izrael, zastupitelé města Brna za Stranu zelených a Brno 2006

Generální mediální partner: Česká televize   ///   Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 Radiožurnál
Mediální partneři: MF Dnes, Metropolis, Cinepur, Radio 1, Rádio Krokodýl, Free Radio, Nový prostor, Cinema, Prague Daily Monitor, Colour Planet, Anopress IT, iBoys.cz, Gaynet.cz, Railreklam, Libimseti.cz, Juturn Media, Snip & Co, Screenet

Sponzoři: Hotel Pinot, Penzion Arco, MKM jazyková škola, Hotel Slovan Brno, Living..., Friends, Outcafé, Studio Henri, LUVR, Copy General, Duhová čajovna, Sauna Las Palmas, Red Cat club, Restaurace Áčko, Gibon club, Pivnice U Emila, Studio Metropolis, Artemiss.cz, Fazamakeup.cz

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009