Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Petice v kostelích gayům kino nekazila

logo Mezipater

Duha nad Brnem 2001

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Petice v kostelích gayům kino nekazila

Brno - Zatímco v kostelech - nejenom v Brně - podepisují od počátku měsíce věřící lidé petice proti registrovanému partnerství, gayové se baví. Alespoň minulý týden tomu tak bylo. V brněnském kině Art se konal druhý ročník filmového festivalu Duha nad Brnem, který se věnuje filmům s homosexuální tematikou.

jč, mlk, MF Dnes, 18. 6. 2001

Petici v kostelech mohou lidé podepisovat do konce června. "Petice není jen pro věřící. Lze ji podepisovat třeba i po bohoslužbách," uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. "Zatím to nemáme nijak spočítané, nevím, kolik lidí podepsalo. Pár plných archů jsem už ale v katedrále na Petrově viděla." "Podepisují všichni, staří i mladí. Podpisy pořád přibývají," pochválila zájem kostelnice jezuitského kostela Andrea Blahová. V kostele už jsou podle ní podepsány dva archy petice po obou stranách a další dva po jedné straně. "Parlament má opět projednávat zákon o registrovaném partnerství. Jeho schválením by byli mladí lidé informováni o tom, že manželství lze uzavřít i s osobou stejného pohlaví. Tato informace může poškodit osobnostní vývoj mladých," tvrdí autoři petice.

Gayové zase říkají, že po přijetí zákona by měli jednodušší život - nemuseli by narážet na byrokratické překážky. Upozorňují, že registrované partnerství není totéž, co manželství. "Partnerství ošetřuje veškeré majetkoprávní i praktické záležitosti, ale výchově dětí a rodinnému právu se zákon vyhýbá," uvedl už dříve šéf Gay iniciativy Jiří Hromada. Sdružení Stud, které pořádalo festival s gay a lesbickou tematikou, se nechce ke kostelní petici příliš vyjadřovat. "Nechceme používat stejné prostředky jako oni," řekl předseda občanského sdružení gayů a lesbiček Stud Brno Martin Strachoň. Pořadatelé proto na petici věřících nijak nereagovali.

FaLang translation system by Faboba

Duha nad Brnem '01

  • Diváci: 1 800
  • Projekce: 16
  • Doprovodné akce: 2
  • Filmy: 26