Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Zrůda

logo Mezipater

Mezipatra 2004

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Zrůda

zruda2.jpgZrůda / Monster
USA 2003,
anglická verze s titulky - délka 109 minut, 35 mm

Režie: Patty Jenkins
Kamera: Patty Jenkins
Scénář: Patty Jenkins
Hudba: Brian Wayne Transeau
Hrají: Charlize Theronová, Christina Ricciová, Bruce Dern


Zrůda je nízkorozpočtový, nezávislý snímek, který vznikl podle skutečného příběhu americké masové vražedkyně Aileen Wuornosové, která strávila 12 let v cele smrti a v roce 2002 byla popravena. Od třinácti let se živila prostitucí. V maloměstském lesbickém baru se setkala se Selby, ve které spatří novou možnost svého života. Poté, kdy v sebeobranně zabije jednoho ze svých zákazníků, se její život obrací naprosto jiným směrem, než doufala.

Jedná se o scenáristický a režijní debut Patti Jenkinsové, která naplnila záměr podat objektivní, neemocionální pohled na zločiny spáchané na přelomu 80. a 90. let. Autorka zvolila velmi syrovou formu vyprávění, jehož osou je lesbická love story. Příběh je pevně zasazen do sociálního kontextu, prostředí ztracených existencí je přesně zachyceno.

zruda1.jpgNejvětší pozornost si ale zaslouží představitelka hlavní postavy Charlize Theronová, která má zásadní podíl na výsledné podobě filmu. Její herecký výkon bývá nezřídka označován jako fascinující či fenomenální. Výjimečnou působivost dokládá i řada světových ocenění pro Theronovou, mezi nimi Oscar, Stříbrný medvěd z Berlína nebo cena MTV.


A low-budget, independent film based on the true story of Aileen Wuornos, imprisonesd and executed for killing a number of men. Patti Jenkins‘s first film {screenplay and directing} which has chosen to take a lesbian love story as its axis. Charlize Theron‘s acting here has been described as phenomenal, and awarded an Oscar, the Silver Bear from Berlin, the MTV prize, and others.

 

  • Adoptivní matkou brněnské projekce filmu je Kateřina Nedbálková, Brno
FaLang translation system by Faboba

Znělka 2004

Ocenění 2004

Mezipatra 2004

  • Diváci: 8 000
  • Projekce: 63
  • Doprovodné akce: 20
  • Filmy: 67
  • Ozvěny: Hradec Králové