Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Dokola

logo Mezipater

Mezipatra 2004

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Dokola

dokola2.jpgDokola / La Répétition / Replay
Francie 2001
francouzsky s anglickými titulky - délka 95 minut, 35 mm

Scénář: Catherine Corsini, Marc Syrigas
Režie: Catherine Corsini
Kamera: Agnes Godard
Hudba: Pierre Bondu, Fabrice Abelanet
Střih: Sabine Mamou
Hrají: Emmanuelle Beart, Pascale Bussieres, Dani Levy, Jean-Pierre Kalfon, Sami Bouajila a další


Nathalie a Louise jsou přítelkyně od dětství. Během studia herectví na vysoké škole se Louise stane na své přítelkyni závislá. Přátelství se změní v lásku, neopětovaná láska v nebezpečnou posedlost. Žárlivost na Nathaliiny mužské protějšky ze strany Louise způsobí rozpad jejich přátelství a vyvrcholí pokusem o sebevraždu. Po deseti letech se opět setkávají. Nathalie je nyní úspěšná herečka v divadle, zatímco Louise se usadila a je vdaná. Obnoví dávné přátelství. I jejich soupeřivost. A jejich rozkoš. A nenávist. Podmínky přátelství se značně změnily, což obě hrdinky přivádí na vzájemnou destruktivní cestu, která vede k tragédii. Historie se může opakovat.
dokola1.jpg
Režisérka Catherine Corsini zkoumá vzájemné vztahy mezi ženami a překrývající se vášeň a rivalitu, která se nachází v přátelství dvou žen. Postupně zjistíte, že podstata filmu nespočívá v otázce, zda příběh nevyhnutelně skončí špatně, nebo kolikrát se hrdinky vrátí zpět do nekonečného destruktivního kruhu. Tkví jinde, dál. Film byl nominován na Zlatou Palmu na Filmovém festivalu v Cannes 2001.


Natalie and Louise have been friends since childhood. In acting school Luise becomes dependent on Natalie and the friendship changes into love, and unrequited love into a dangerous obsession. Jealousy of Natalie‘s male friends finally causes the end of the women‘s friendship and leads to a suicide attempt. When they meet ten years down the line, Natalie is a successful actress while Louise has married and settled down. The friendship begins again and so does their rivalry, their joy, their hatred. The conditions of the friendship have changed, taking them on the path of self-destruction, and history may repeat... The director explores relationships between women and the overlap of passion and rivalry present in friendship. Nominated for the Golden Palm at Cannes 2001
.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2004

Ocenění 2004

Mezipatra 2004

  • Diváci: 8 000
  • Projekce: 63
  • Doprovodné akce: 20
  • Filmy: 67
  • Ozvěny: Hradec Králové