Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Americký sestřih

logo Mezipater

Mezipatra 2004

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Americký sestřih

americky_uces1.jpgAmerický sestřih / American Mullet
USA 2000
anglicky - délka 52 minut, DVD

Scénář: Jennifer Arnold
Režie: Jennifer Arnold
Kamera: Patti Lee
Hudba: Adam Cohen
Střih: Jennifer Arnold, Zach Fine
Hrají: Matthew Bose

  • Film bude uveden společně s krátkometrážním Oblíkej se slušně!

americky_uces2.jpgCo znamená Mullet? Jedná se o docela jednoduchý střih vlasů, krátký nahoře, dlouhý vzadu. Střih byl také označován jako „bi-level“ (dvoustupňový), nebo hokejistický a dnes jej lidé nosí s hrdostí. Česky se mu říká „na Jágra“ nebo „ještěrka“. Kolem mullet vznikla celá kultura, byly vydávány knihy, zřizovány internetové stránky. Dokument, který vznikal nejdříve jako jednotlivé kratší díly, zachycuje rozhovory jednak s lidmi ve Spojených státech, kteří tento účes mají, tak s jejich okolím. Zkoumá, jak se lidem tento střih vlasů líbí, nebo nelíbí. Dozvíme se o motivaci pro tento účes a také kdo jej nosí. Velmi oblíbený je především mezi lesbičkami, závodníky, motorkáři nebo hokejisty. Mohlo by se zdát, že tyto naprosto rozdílné skupiny nemají vůbec nic společného. Jednu věc přece jen a tou je právě tento účes – mullet. Nejde jen o střih vlasů, ale o styl života, který odkazuje k něčemu trvalejšímu, osobnějšímu. Životnímu postoji? Může být.

The mullet is a simple haircut with a short top and a long back, sometimes called a bi-level or a hockey cut. Today, people wear it with pride. This document uses interviews with people in the US wearing the mullet, as well as with those around them. The mullet is popular with lesbians, motorbikers or hockey players, groups that would seem to have nothing in common,. They have — the mullet. It is not just a haircut, but a lifestyle referring to something deeper, grander, more personal. A stand perhaps?

 

Oblíkej se slušně! / Your Better Butch Fashion
USA 2001

Režie: Margaret Broucek

Vyprávění matky, trochu šílené, o své dceři. Jako každé matce, ani této se nelíbí styl oblékání či délka vlasů její dcery. Vykresluje podobu, jak by chtěla dceru mít. Vydá se i do lesbického klubu, aby jí našla vhodnou partnerku. To je tak, když rodiče mluví dětem do života. Režisérka Margaret Broucek bude hostkou festivalu Mezipatra 2004.

A mom, be it a bit overwhelming, talks about her daughter. Just like about every mom, she hates the way her daughter dresses and does her hair. She sketches the image she would like her daughter to have. She even ventures into a lesbian club to find a suitable partner for her. That is the way it goes when parents interfere in the lives of their children. Margaret Broucek, the director, will be the Mezipatra 2004 special guest.

  • host: Margaret Broucek, režisérka filmu Oblíkej se slušně!
FaLang translation system by Faboba

Znělka 2004

Ocenění 2004

Mezipatra 2004

  • Diváci: 8 000
  • Projekce: 63
  • Doprovodné akce: 20
  • Filmy: 67
  • Ozvěny: Hradec Králové