Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Večery

logo Mezipater

Mezipatra 2006

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Večery

vecery-avonden1_tn.jpgDe Avonden / The Evenings
Nizozemsko 1989
nizozemsky s českými titulky, 125 minut, 35 mm

Scénář: Jean Ummels a Rudolf van den Berg
Režie: Rudolf van den Berg
Hrají: Thom Hoffman, Rijk de Gooyer, Viviane de Muynck, Pierre Bokma, Elja Pelgrom, Dela Maria Vaags, Jobst Schnibbe, Kees Coolen a další

 

Filmová adaptace nejuznávanějšího díla spisovatele Gerarda Reveho Avonden, které patří k nejvýznamnějším nizozemským románům vůbec. Frits van Egters, třiadvacetiletý úředník, je typický antihrdina. Žije s rodiči, kteří ho svými drobnými zlozvyky přivádí k šílenství. Dokáže se donekonečna zabývat svými úzkostmi a obsesemi. Nezadržitelným plynutím času, stárnutím, vypadáváním vlasů, zrychleným tepem. Jeho přístup k lidem kolem sebe je cynický, chladně analytický, opepřený svérázným humorem. Každodenní realita mu nepřináší žádné zajímavé zážitky. To nejzajímavější se odehrává v jeho snech, v nichž se naplno projevují jeho potlačené touhy, úzkosti, sexuální fantazie, ve kterých se objevují jak ženy, tak muži. Režiséru Rudolfu van den Berg se povedlo přenést na plátno atmosféru šedivé beznaděje poválečného Amsterodamu. Realitu, do které pomalu pronikají Fritsovy sny, touhy, fantazie.
 
Večery získaly v roce 1990 cenu Gouden Kalf (Zlaté tele, obdoba našeho Českého lva) za nejlepší film a Thom Hoffman stejnou cenu za mužský herecký výkon.


THX: Velvyslanectví Nizozemského království
 
Adoptivním rodičem pražské projekce filmu je Karel Niederle. Děkujeme.
 
Art, velký sál 2.11. 17:30
Světozor, velký sál 7.11. 17:00
  

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2006

Mezipatra 2006

  • Diváci: 10 500
  • Projekce: 85
  • Doprovodné akce: 26
  • Filmy: 70
  • Web: 26 500 návštěv
  • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2006