Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Záštitu nad festivalem převzali

logo Mezipater

10. queer filmový festival Mezipatra 2009

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Záštitu nad festivalem převzali

Václav HavelPan Václav Havel festival Mezipatra zaštiťuje už od roku 2006.

havel-podpis

Václav Havel

 


Pavel BémZtratit zrak je něco, co může kdykoli potkat kohokoli z nás. To je hra osudu. Být ale slepý k různosti lidí, k rozmanitosti společnosti, to není osud. To je jen hloupost, omezenost, netolerance, lenost měnit stereotypy své i jiných, měnit sebe. Je to něco, co mne osobně popouzí a štve, kde ztrácím svou toleranci pro změnu já. Proto si osobně nesmírně vážím lidí, kteří proti takovémuto vnímání světa aktivně bojují. A proto jsem znovu a rád dal svou záštitu festivalu Mezipatra. Znám ho ještě z doby, kdy se jmenoval Duha nad Brnem a přeji mu, aby se letos i v dalších ročnících klenul výše a připomínal nám všem, že krása je mnohobarevná.

 

bem-podpis

MUDr. Pavel Bém, primátor hl.m. Prahy

 


Michal HašekVážení přátelé,

rád jsem převzal záštitu nad letošním ročníkem Queer filmového festivalu Mezipatra, jehož úvodní část hostí právě Brno. To, že přehlídka za deset let své existence získává stále větší diváckou popularitu, svědčí o důležitosti a aktuálnosti témat, o kterých hovoří. Tím ústředním je bourání bariér. Filmový pás byl v dějinách vždy tím nosičem, který dokázal originálním způsobem přinášet poznání alternativních podob kultury a vynášet je z izolace na světlo.

Věřím tedy, že letošní jubilejní ročník festivalu přispěje k dalšímu odstraňování bariér, k větší informovanosti a rozsáhlejší diskusi o vztazích mezi majoritní částí společnosti a menšinami. Protože jen vzájemná komunikace přináší poznání a pochopení.

hasek-podpis

Mgr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje

 


Martin AnderVážení diváci, milí hosté,

filmový festival Mezipatra se právem stal stabilní součástí brněnské kulturní scény. Již deset let nabízí brněnskému publiku burcující filmy, které otevírají debatu o tématech lidské sexuality, genderových a jiných stereotypech. Ale nejen to, nabízí také potřebný prostor pro setkávání hetero a ne-heterosexuálních diváků a divaček.

Je mi velkou ctí, že mohu poskytnout záštitu právě letošnímu ročníku festivalu, neboť otevřenou veřejnou diskusi o tématech, která nastolují filmy promítané v rámci Mezipater, naše společnost potřebuje. Přestože většina brněnských zastupitelů odmítla udělit letošnímu ročníku festivalu finanční podporu, rozhodli jsme se s kolegy zastupiteli za Stranu zelených tento rozpočtový výpadek nahradit. Festival Mezipatra totiž do brněnských kin patří a podle nás si jeho organizátoři veřejnou podporu zaslouží. Je to totiž mimo jiné jeden z dobrých příkladů, kdy původně místní brněnský festival přerostl hranice města a stala se z něj prestižní, celostátně uznávaná akce. A na to můžeme být jako Brňané právem hrdí.

Přeji proto letošnímu ročníku Mezipater divácký úspěch a organizátorům hodně sil a energie do další práce.

 

ander-podpis

Mgr. Martin Ander, Ph.D., náměstek primátora Statutárního města Brna

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2009

Mezipatra 2009

  • Diváci: 12 500
  • Projekce: 89
  • Doprovodné akce: 24
  • Filmy: 100
  • Web: 50 500 návštěv
  • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Pardubice, Č.Budějovice

Ocenění 2009