Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Informace o festivalu

logo Mezipater

11. queer filmový festival Mezipatra 2010

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Informace o festivalu

S cílem poskytnout majoritní společnosti impuls k poznání lesbické, bisexuální a transgender kultury vznikl v roce 2000 festival Mezipatra. Letošní ročník se uskuteční od 4. do 9. listopadu v Brně a od 11. do 16. listopadu v Praze. Za deset let festival navštívilo 75 000 diváků a divaček. Z průzkumu publika posledních ročníků vyplývá, že mezi návštěvníky je vyrovnaný podíl heterosexuálů a homosexuálů. I to motivovalo změnu podtitulu z gay a lesbický na queer filmový festival.

 

Letos pořádáme již 11. ročník Mezipater 

Kontext

S cílem poskytnout majoritní společnosti impuls k poznání lesbické, bisexuální a transgender kultury vznikl v roce 2000 festival Mezipatra. Pořadatelé z brněnského sdružení STUD založili festival, tehdy ještě pod názvem Duha nad Brnem, aby přiblížili život jednotlivců sexuálních minorit, jejich osobitou kulturu a historii a přispěli tak k přirozenému pronikání této minority do povědomí společnosti jako její nedílné součásti. Mezinárodní soutěžní přehlídka filmů se od roku 2003 rozšiřuje také do Prahy, postupně získává na popularitě a v současnosti je jednoznačně nejvýznamnější kulturní a společenskou akcí komunity. Za deset let festival navštívilo 75 000 diváků a divaček. Z průzkumu publika posledních ročníků vyplývá, že mezi návštěvníky je vyrovnaný podíl heterosexuálů a homosexuálů. I to motivovalo změnu podtitulu z gay a lesbický na queer filmový festival.

Proč queer?

Mezipatra jsou metaforou prostoru setkávání nejrůznějších lidí, ať už jsou na cestě vzhůru či dolů. Festival totiž navštěvují rovným dílem heterosexuálové i neheterosexuálové, takže slouží jako prostor pro poznávání rozdílných životních stylů a identit.

Do druhé dekády své existence proto festival vstoupil s pozměněným podtitulem – český gay a lesbický filmový festival nahradil queer filmový festival. Mezinárodně užívaný termín „queer“ osvobozuje od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit založených na neměnných kategoriích muž/žena, heterosexuální/homosexuální.

Queer zahrnuje jak lesby, gaye, bisexuál(k)y a transgender lidi, tak nonkonformní heterosexuál(k)y a osoby, kterým jsou tradiční kategorie těsné. Užíváním slova queer chce festival upozornit na panující heteronormativitu, tedy přesvědčení, že heterosexualita je jediná normální a přirozená orientace, přičemž vše ostatní představuje odchylku.


Základní informace

Letošní ročník se uskuteční od 4. do 9. listopadu v Brně a od 11. do 16. listopadu v Praze. Projekce mohou diváci zhlédnout v kinech Art (Cihlářská 19, Brno), Scala (Moravské nám. 1, Brno), Světozor (Vodičkova 41, Praha) a Lucerna (Vodičkova 36, Praha). Slavnostní zahájení festivalu za přítomnosti hostů, partnerských institucí, sponzorů a patronů se bude konat v brněnském kině Scala listopadu ve 20:30 hodin, v Praze pak 11. listopadu v kině Lucerna ve 20:00.

Vstupenky na jednotlivá představení bude možno zakoupit na pokladně příslušného kina. Cena vstupenky je 100 Kč, permanentky 490 Kč. Permanentka platí jako poukázka na 7 libovolných projekcí.

Ozvěny Mezipater proběhnou v Olomouci, Českých Budějovicích, Plzni, Pardubicích a Ostravě.


Festivalové ceny a poroty

Festival udělí tři ceny: Cenu odborné poroty pro nejlepší celovečerní hraný film, Cenu studentské poroty za nejlepší krátký film a Diváckou cenu za nejlepší film.

Vyhlášení vítězných filmů a předání cen se uskuteční na slavnostním zakončení Mezipater v úterý 16. listopadu ve 20:00 hodin v pražském kině Lucerna. Filmovou část programu uzavře projekce snímku Imaginární lásky.

 

Odborná porota 

V odborné porotě zasednou Joachim Post, který působí jako programer hamburského mezinárodního queer filmového festivalu, Pia Thilmann, která pracuje na sekci Panorama při filmovém festivalu Berlinale, Harry M. Benshoff, docent na University of North Texas a autor mnoha knih o queer filmu, Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti, o.p.s. a vedoucí centra pro kulturní politiku ProCulture a Michal Pěchouček, známý český výtvarník a laureát ceny Jindřicha Chalupeckého.

Členství ve studentské porotě přijali/y: Angie M. Divoká, studentka režie na FAMO v Písku, Jana Matějková, studentka scenáristiky a dramaturgie na FAMU, Daniel Korčák, který se věnuje grafice v Plzni a Antonín Jirát.

 

Profily odborné poroty:

Joachim Post, od roku 1997 programový ředitel Mezinárodního queer filmového festivalu v Hamburku, jehož 21. ročník se letos konal od 19. do 24. října. Pracuje též jako nezávislý novinář a založil rozhlasový program “Filmriss” a v minulosti byl pozván jako porotce Ceny Teddy, což je queer cena Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně, a “Identities”, Queer filmového festivalu ve Vídni.

Pia Thilmann žije již deset let žije v Berlíně a její oblíbenou prací jsou festivaly; podílela se na organizaci Mezinárodního festivalu literatury v Berlíně, 4 roky byla členkou týmu Berlinare Panorama a je ředitelkou berlínského Drag festivalu. Vystupovala jako drag performerka a posléze editovala knihu zabývající se Drag Kings v německy mluvících zemích. Coby feministka a queer aktivistka se vždy snaží skloubit umění, politiku a experimenty.

Harry M. Benshoff, docent rozhlasové, televizní a filmové tvorby na University of North Texas. Zabývá se výzkumem témat ve filmových žánrech, dějin filmu, teorie filmu a multikulturalismu. Publikoval práce o hororových filmech zneužívajících zobrazení černošského etnika (blaxploitation), a o hollywoodských LSD filmech. Je autorem Monsters in the Closet: Homosexuality and the Horror Film/ Příšery v utajení: Homosexualita a horor (Manchester University Press, 1997).

Marta Smolíková je ředitelka Otevřené společnosti, o.p.s. Od roku 2003 vede ProCulture, centrum pro kulturní politiku, které navázalo na práci Nadace Open Society Fund Praha. Deset let pracovala v Sorosově nadaci v oblasti umění a kultury. Na počátku 90. let pracovala jako kurátorka výstav současného umění a publikovala výtvarné kritiky. Působí jako členka poradních orgánů různých uměleckých a kulturních institucí, vyučuje management umění.

Michal Pěchouček vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze ( škola J.Lindovského a J. Davida) V roce 2003 obdržel Cenu Jindřicha Chalupeckého. Věnuje se malbě, fotografii, videoartu, divadlu, rozhlasové tvorbě, kurátorské a pedagogické činnosti. Kromě České republiky měl samostatné výstavy také v Německu a Velké Británii.

 

Studentská porota: 

Členství ve studentské porotě přijali/y: Angie M. Divoká, studentka režie na FAMO v Písku, Jana Matějková, studentka scenáristiky a dramaturgie na FAMU, Daniel Korčák, který se věnuje grafice v Plzni a Antonín Jirát, student Univerzity J.E. Purkyně.  

 

Profily studentské poroty:

Angie M. Divoká studuje 3. rokem režii na FAMO v Písku. Natočila několik krátkých snímků, část z nich s L tématikou, která zároveň patří k jedné z její divácky nejvyhledávanější oblasti. V průběhu studia byla součástí týmu Mezinárodního festivalu studentských filmů v Písku.

Jana Matějková pracovala v muzeu, psala knižní recenze, v posledních letech se snaží studovat scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Potřebě hrát si je schopná obětovat víc než by kdo řekl. Humor ji už přešel.

Daniel Korčák se vyskytl poprvé v Karlových Varech před čtvrt stoletím, záhy se naučil mluvit, trénoval lázeňskou chůzi se slaměnými vdovami a vdovci, vylétl z hnízda, usadil se v Matce měst v ekonomické Alma Mater, kdež stal se brzy alumnem stejně jako v Matce piv, kdež grafice se věnuje.

Antonín Jirát studuje v ateliéru Interaktivních medií v magisterském programu na Fakultě umění a designu při Univerzitě J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Zabývá se především vizuálním uměním. Je spoluzakladatelem kulturního serveru a on-line laboratoře Foodlab.cz.


Hlavní program

Hlavní dramaturgická část programu 11. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra představí následující tematické sekce festivalu:

 

Témata

 

QFF Mezipatra 2010 shrnuje lehce ironický slogan “Vysoké umění.” Letos bude hlavní obsahový důraz ležet na osobnostech výjimečných umělkyň a umělců, jejichž tvorba mimo většinových proudů významně obohatila a obohacuje queer kulturu, a zároveň posouvala samo nezávislé umění do nových rovin.

11. ročník Mezipater představí biografické snímky, hrané i dokumentární, o životech a s nimi spjatým uměním pozoruhodných tvůrců. Taktéž uvedeme filmy současných queer tvůrců sebe-reflexivního umění, kteří tematizují tvorbu jako takovou a tematizují vztah tvůrce a diváka.

Téma “Vysokého umění” provokuje tázání po způsobu, jak si vlastně umělecké dílo může vysloužit zařazení mezi “vysoké” žánry a otevírá prostor pro dramaturgickou hru a zpochybňování hranic definicí, které umění kategorizují. Proto v programu prezentujeme též filmy, které mísí zdánlivě neslučitelné a převrací hodnoty “vysokého” a “nízkého”, aby objevily a stále znovu vynalézaly nové umění.

 

Výběz z filmů: 

Zahajovacím filmem je americké Kvílení (Howl) oscarových režisérů Roba Epsteina, Jeffreyho Friedmana z roku 2010 o Allenu Ginsbergovi, legendě beat generation. Film skládá rekonstrukci autentického interview s Ginsbergem, animaci adaptující jeho hymnickou báseň „Kvílení“a soudní proces s jejím vydavatelem Lawrencem Ferlinghettim pro obscénnost. Ve filmu o přelomové a dodnes kultovní básni ztvárnil legendárního umělce strhujícím způsobem krasavec James Franco.

Zakončovacím snímkem je kanadský film Imaginární lásky (Les amours imaginaires, 2010) režiséra Xaviera Dolana, který zároveň ztvárňuje jednu z hlavních rolí. Snímek vypráví o lásce v komplikovaném trojúhelníku, v němž je přátelství Marie a Francise vystaveno zkoušce poté, co oba propadnou stejnému blond krasavci. Film na Mezipatrech uvede představitel ústředního objektu touhy Niels Schneider.

Niels Schneider uvede i debut Xaviera Dolana Zabil jsem svou matku (J'ai tue ma mére, 2010), v němž Dolan ztvárnil autobiografickou hlavní roli kluka přesně v tom stadiu puberty, kdy se matka zdá být tou nejhorší osobou na světě. Kontrast k bolestem dospívání ve filmu představuje nádherný svět zpomalených záběrů, dokonalé krásy a trefné náladové hudby v příběhu první opravdové lásky.

Oba filmy po Mezipatrech vstoupí do českých kin, Kvílení v distribuci AČFK a Imaginární lásky v distribuci Aerofilms.

 

Speciality 11. ročníku:

 

Queer opera: Matthew Bourne 

 

Zvláštní pozornost bude na letošních Mezipatrech věnována filmům Matthewa Bourna, který odvážným a zcela novátorským způsobem transformuje klasická operní díla do moderní podoby charakterizované podmanivou vizualitou a queer estetikou. Bourne začínal jako tanečník a vypracoval se na uznávaného choreografa, pětinásobného držitele ceny Olivier a dvojnásobného držitele divadelního „oscara“, ceny Tony. Mezi jeho nejslavnější projekty, které se hrály po celém světě a vyvolaly nadšení u publika i kritiky, patří Labutí jezero, The Car Man, Louskáček!, Střihoruký Edward nebo Dorian Gray. Ne nadarmo označují světové deníky jako New Yorker nebo Observer britského choreografa Matthewa Bourna jako„pravděpodobně nejúspěšnějšího choreografa světa“ nebo „neoddiskutovatelného krále tanečního divadla“.

 

Retrospektiva: Barbara Hammer 

 

Letošní retrospektiva Mezipater bude věnována americké umělkyni a pionýrce lesbického videoartu Barbaře Hammer. Hammer se narodila 15. května 1939 v Kalifornii a za svou kariéru, která pokrývá období 30 let, vytvořila více než 80 děl. Je považována za průkopnici queer filmu – jako jedna z prvních filmařek ve Spojených státech se Barbara Hammer soustavně zaměřila na tabuizovaná témata spojená s ženskou tělesností a lesbickou sexualitou. Mezipatra si možnosti uspořádat retrospektivu této významné umělkyni cení dvojnásob proto, že její filmy byly prezentovány ve význačných světových galeriích včetně MoMa v New Yorku, Centra Pompidou v Paříži a Tate Modern v Londýně.

Součástí retrospektivy bude i výstava v pražském Fotograf studiu, na níž budou prezentovány vybrané experimentální snímky Hammer doplněné o díla současných českých umělkyň Martiny Uhlířové, Veroniky Neumanové a Heleny Sequensové.

 

Půnoční pop-punk 

 

Sekce půlnočního pop-punku bude prezentovat to nej z nízkého až zcela nejnižšího umění a poslouží jako protipól ke klasickým dílům uznávané filmové tvorby. Slouží pro otrlé publikum, které se chce přijít do kina pobavit u filmů, které boří kdejaké ustavené klišé vysoké filmografie.

V sekci bude prezentován britský film Vykopni (Kick Off) režiséra Rikki Beadle Blaira. Bude jednoznačně nejsprostším filmem letošních Mezipater, plným komických scén v nezaměnitelném britském stylu. Co se stane, když se má fotbalové mužstvo gayů v neonově růžových dresech utkat s družstvem drsných machů (hrajících samo sebou v modrém)? V průběhu utkání se na povrch dostávají problémy jednotlivých hráčů, nehledě na jejich sexuální orientaci, které neustále brání v dokončení utkání, a přivádějí k šílenství rozhodčího i přihlížející fanoušky a fanynky.

Druhým filmem v sekci je německý snímek Feministický porno číčy režisérky Emilie Jouvet. Už u čtení titulu možná některé a někteří lehce zrudnou - je to jen legitimní u dokumentárního filmu o ženském erotickém workshopu a performerkách, které předvádějí feministickou pornografii živě na pódiu. Politicky angažované a liberalizující užívání sexu, prolamování tabu a provokace jako životní poslání jsou podány v tomto chytrém, sexy a zábavném snímku s okouzlující lehkostí i autenticitou.

 

Tom de Pékin – Profil francouzského animátora  

 

Mezipatra letos uvedou kolekci animovaných klipů a videokoláží militantního umělce a pařízského bohéma, který pro své kresby, videa, fotografie, graffiti a živé performance nachází inspiraci v čínské kaligrafii, symbolice tamější komunistické propagandy, jako i západní popkultury. Zajímá ho jak vztah textu a obrazu, tak především převracení zavedených obrazových stereotypů. Vesele si parazituje na reprezentacích dominantní kultury, které hravě erotickým a podvratným způsobem posouvá do roviny blízké různým sexuálním menšinám včetně transvestismu a BDSM. Ve stylu dadaismu, postmoderny nebo punku tak recykluje ikony většinové společnosti a s humorem jemu vlastním tím reaguje na přežívající marginalizaci queer subkultur ve většinové heteronormativní společnosti. Spolupracuje s LGBT časopisy (Têtu, 360°) a podílel se na výtvarné realizaci kampaní neziskových organizací Amnesty International a Aides. Filmy Toma de Pékin budou promítány jako "nízký" protipól k high art filmům jako např. Smrt v Benátkách.

 

Filmy na webu České televize 

Na www.ceskatelevize.cz/mezipatra mohou diváci a divačky zhlédnout výběr z krátkých filmů prezentovaných na Mezipatrech 2010.

 

Doprovodný program v Brně 

 

Queer café: Umění bez předsudků

 

Projekt se koná za finanční podpory statutárního města Brna. 

 

Historie queer reprezentace aneb možnosti oteplení v dějinách umění  

Přednáška Mileny Bártlové 

Přednáška se zabývá otázkami, které se výtvarnému umění minulosti kladou, na něž se ale odpovídá jen velmi obtížně. Má smysl rozlišovat umělecká díla podle orientace jejich tvůrců, nebo se tím zrazuje jediné smysluplné dělení na umění dobré a špatné? Existuje queer umění z dřívějších dob, než byla homosexualita zkonstruována jako sociální pozice? Projevuje se queer orientace umělců jen v dílech, jejichž ikonografie tematizuje erotiku, nebo v celku jejich tvorby? Jaký je rozdíl ve společenské pozici mužů a žen jako queer umělců?

BRNO: 5. 11. // 16:30 // Uměleckoprůmyslové muzeum MG, přednáškový sál, Husova 14
zdarma, přednáška je uváděna ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně

 

Queer vizualita – výzvy a problémy

Přednáška Hynka Látala 

Ze západoevropského a amerického prostředí pochází řada uměnovědných publikací konstruujících kontinuální dějiny queer vizuality. Základem takových konstrukcí je přesvědčení, že již ve starších uměleckých obdobích jsou motivy, které lze jasně označit za homoerotické. Přirozeně ovšem vyvstává otázka, zda lze do staršího umění projektovat takto jednoznačně formulované závěry a zda podobná odhalení přispívají k prohloubení poznání o kultuře našich předků. Přednášející si v této souvislosti klade otázku, zda lze i v současném umění skutečně vystopovat jednoznačně definovatelnou queer vizualitu. Lecture in Czech.

BRNO: 6. 11. // 16:30 // Uměleckoprůmyslové muzeum MG, přednáškový sál, Husova 14
zdarma, přednáška je uváděna ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně

 

Gayporno: boj o identitu... alebo len sex mužov?  

Přednáška s diskusí Michala Bočáka  

V poslednom čase v gayporne dochádza k rozväzovaniu vzťahu identita – sexuálna prax, resp. k obracaniu ich kauzality: „robíš to, čo si“ strieda „(teraz) si to, čo (práve) robíš“. Postmoderné rozkolísanie identít sa zaujímavo prejavuje predovšetkým v nekonzistentnosti narábania gayporna s kategóriami heterosexuality a maskulinity, ale i v deerotizácii gayskosti. Gayporno jednak heterosexualitu fetišizuje ako dokonalú maskulinitu (v tzv. hetero gayporne); na druhej strane sa ju však, „kupovaním si“ gayskosti v žánroch ako „gay za peniaze“ či „zlomení hetero chalani“, snaží aspoň symbolicky ovládnuť, destabilizovať.

Po přednášce V Brně bude následovat umělecká performace ateliéru Lenky Klodové a jejích studentů a studentek z FaVU VUT.

BRNO: 7. 11. // 16:30 // Uměleckoprůmyslové muzeum MG, přednáškový sál, Husova 14
zdarma, přednáška je uváděna ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně

 

Queer v hororech 

Přednáší Harry M. Benshoff, filmový teoretik, člen poroty 

Harry M. Benshoff se v přednášce zaměří především na téma vztahu mezi filmovou hrůzou a queer sexualitou. Mainstreamový horor ve většině případů zobrazuje kladného hrdinu jako bílého heterosexuálního muže. Filmové příšery, vyjadřující protiklad, pak nebývají muži, natož heterosexuálové nebo běloši. Na základní úrovni může být tedy hororový žánr chápán jako vyprávění o pronikání queer sexuality do heteronormativního prostředí.
Přednáška bude v angličtině.

BRNO: 8. 11. // 16:30 // Uměleckoprůmyslové muzeum MG, přednáškový sál, Husova 14

 

S námi o programu a organizaci 

Organizační tým filmového festivalu Mezipatra 

Chcete se nás na něco zeptat, vyjádřit kritiku, chválu či nápad na zlepšení festivalu Mezipatra? Organizační tým Mezipater si rád vyslechne vše z toho, probere to s Vámi. Jakýkoli podnět ze strany diváků je totiž cennou zkušeností. Těšíme se na Vaši účast a otevřenost.

BRNO: 9. 11. // 16:30 // Kino Art, Cihlářská 19 

 

Opera 

Koncert operního pěvce Josefa Škarky

V rámci cyklu Queer café: Umění bez předsudků 

Komorní koncert se zpěvem a recitací klasických autorů, kteří se kromě jiného museli vyrovnat i se svou sexuální orientací. V podání Josefa Škarky (zpěv), Jakuba Žáčka (recitace) a Maroše Klátíka (klavír) si poslechneme písně a poesii P. I. Čajkovského, M. Fally, Lili Boulanger, Ch. Baudelaira, G. Sandové, K. Szymanowského nebo L. Bernsteina. Na brněnském koncertě také zazní světová premiéra písní Lukáše Sommera na text moravského básníka Pavla Petra. Tento projekt je ve své koncepci ojedinělý a dává možnost širšímu publiku poznat blíže nitro těchto umělců tak, jak tomu dosud nebylo.

BRNO: 7. 11. // 19:00 // Moravská galerie, Uměleckoprůmyslové muzeum, Husova 14 

 

Výstavy 

 „white lady jane + babeta“ 
Kolekce fotografií Petra Jandery 

Petr Jandera o sobě:

              -pocházím z malé vesničky v Krkonoších
              -je mi přesně tak akorát let
              -studuju fotku na VŠUP
              -fotím věci kolem sebe
              -skrze cizí příběhy, do kterých se občas nořím a fotím, jsem chtěl poznat sám sebe
              -myslím, že mi to moc nejde
              -snažím se mít co nejširší záběr z žánrového spektra fotografie
              -dělám všechno pro to, abych měl co k prožívání
              -začínám


BRNO: 20. 10. – 16. 11. 2010// Café Steiner, Gorkého 38
Vernisáž 20. 10. v 18:00 

 

Vysoké umění  

Výstava obrazů – čtyři umělci a čtyři pohledy na Vysoké umění   

Čtyři různé pohledy na Vysoké umění, zprostředkované čtyřmi různými umělci. Soubor figurálních kreseb Veroniky Pražanové s názvem Očista. Karel Gregor představí velkoformátové figurální malby. Malíř a grafik André zde vystaví své nejen formátově atypické dílo a v neposlední řadě studentka multimédií Martina Kutálková, jejíž vystavená práce je plná dvojsmyslů odhalujících víc, než jen vizuálno.

BRNO: 2. – 29. 11. 2010 // Kavárna Spolek, Orlí 22
Vernisáž 2. 11. v 18:00 

 

Queer Quiz 

Výstava fotografií Kateřiny Zelingerové

Interaktivní projekt Kateřiny Zelingerové se skládá z pětadvaceti mužských portrétu. Hlavní část díla tvoří interakce návštěvníků, kteří se za pomocí barevných samolepek snaží hádat, jaké orientace jsou jednotliví portrétovaní aktéři. Oranžovou diváci označují ty, u nichž předpokládají, že jsou gayové, zelenou heterosexuály a bílou barvou ještě nerozhodnuté muže. Svůj „gay radar“ si můžete vyzkoušet od 3. 11. v prostorách kina Art.

BRNO: 3. 11. – 2. 12. 2010 // Kino Art, Cihlářská 19
Vernisáž 3. 11. v 18:00  

 

Parties

 

Zahajovací párty

Pro vysoké umění se musí člověk nadchnout. Přijďte otevřít a připravit svoji mysl na nával nových pohledů na svět. Festival netrvá věčně a vrací se jenom jednou za rok, tak oslavme jeho znovuzrození dříve, než bude konec. A to rovnou stylově ve foyer kina Scala. Hrát budou DJ Liquid A a DJ rádia Wave. Zlatým hřebem večera bude módní přehlídka Pavla Jevuly.

BRNO: 4. 11. // 22.00 // Scala, Moravské náměstí 3

 

high! hi! party

Mezipaterní párty v Muzejce 

Festivalová párty se vším všudy. Pozdravte své známé, debatujte o umění, nebo se staňte sami uměleckým objektem. Ve třech podlažích hudebního klubu Muzejka je prostor na vše. První patro ovládne kapela Koistinen (alternative retro-pop) a DJ Dan Keschen. Chill-out v přízemí. Mantrou všech umělců je věta: "Šestého listopadu budu vyexponován v Muzejce."

BRNO: 6. 11. // 20.00 // Muzejka, Moravské nám. 15
Vstupné: 120,- / 90,- v triku Mezipater

 

Zakončovací párty  

V kinosálech zhasnuto, festivalové filmové plátno za oponou, jedinou světlou budoucnost v noční tmě nabídne diskokoule a vlny energie od DJ rádia Wave. Poslední rozloučení s brněnskou částí festivalu v rytmu hudby a s drinky na baru. Foyer kina Art bude žít opravdovým uměním. Možná bude i vysoké.

 BRNO: 9. 11. // 22.00 // Kino Art, Cihlářská 19

 

 

Doprovodný program v Praze 

Queer café: Umění bez předsudků 

Menšiny v politice a jejich role v ní  

Moderuje: Bára Procházková (týdeník Respekt)
Debatující: Petr Melničuk (TOP 09), Zdeněk Sloboda (FSV UK Praha), Czeslav Walek (ředitel Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR, SZ)

Queer menšina prezentuje jistou pestrost a chce ji i svým životním způsobem spoluutvářet. Je tomu tak v české v politice? Proč se v ní mají vyskytovat různé menšiny? K čemu je jejich přítomnost dobrá? Potřebuje být queer scéna zastupovaná vlastní lobby? Jak to vypadá v zahraničí - například v Německu nebo Nizozemí? Lze to aplikovat na české poměry? Co tu chybí a proč? Co může spustit otevřenost političky nebo politika, kteří o sobě řeknou „jsem teplá/teplý/queer/lesba/gay“? Uškodí jim to v dnešní době? A proč se neotevřeně nebo velmi málo podporují aktivity queer scény jako Mezipatra?

 

PRAHA: 12. 11. // 16.00 // Francouzský institut Praha, kavárna, Štěpánská 35, Praha 1

 

Gayporno: boj o identitu... alebo len sex mužov? 

Přednáška s diskusí Michala Bočáka  

V poslednom čase v gayporne dochádza k rozväzovaniu vzťahu identita – sexuálna prax, resp. k obracaniu ich kauzality: „robíš to, čo si“ strieda „(teraz) si to, čo (práve) robíš“. Postmoderné rozkolísanie identít sa zaujímavo prejavuje predovšetkým v nekonzistentnosti narábania gayporna s kategóriami heterosexuality a maskulinity, ale i v deerotizácii gayskosti. Gayporno jednak heterosexualitu fetišizuje ako dokonalú maskulinitu (v tzv. hetero gayporne); na druhej strane sa ju však, „kupovaním si“ gayskosti v žánroch ako „gay za peniaze“ či „zlomení hetero chalani“, snaží aspoň symbolicky ovládnuť, destabilizovať.

Po přednášce V Brně bude následovat umělecká performace ateliéru Lenky Klodové a jejích studentů a studentek z FaVU VUT.

PRAHA: 13. 11. // 16.00 // Francouzský institut Praha, kavárna, Štěpánská 35, Praha 1 

 

O umění s přívlastkem 

Moderuje: Věra Sokolová
Debatující : Mgr. Martina Pachmanová (Vysoká škola uměleckoprůmyslová Praha)
Marek Pokorný (ředitel Moravské galerie v Brně)

Ženské, mužské, gay či lesbické umění. Co nám říkají tato a podobná označení, přívlastky? Nezakaluje to spíše náš pohled, než by jej mělo tříbit? A kdo se s tím má ztotožňovat - umělec sám či snad publikum? Na co nám jsou tyto nálepky? Použijeme-li „gay a lesbické umění“, co si představíme? Objevuje se „toto“ umění v české kultuře? Existuje tu určitá otevřenost ze strany galerií nebo jistá „ale“? Pokud ne, jaké jsou protiargumenty? Kdo vlastně má právo říct, že toto je přijatelné a toto už ne – doba, společenský úzus nebo snad dokonce jedinec? A co takové umění bez přívlastku? Dokážeme to?

PRAHA: 14. 11. // 16.00 // Francouzský institut Praha, kavárna Štěpánská 35, Praha 1

 

Get Bent: Cinema At The Intersection of Queerness & Disability

Přednáší: Lawrence Carter-Long, (zakladatel The disTHIS! Film Series)
Moderuje: Kateřina Kolářová (FHS UK Praha)

“Bent” je britský slang pro queer. Používá se ale i pro označení postižených těl. Buďte odvážní a přidejte se k nám na cestě tam, kde se setkává a kříží queer sexualita s tělesným postižením a sledujte filmové zobrazení sexu(ality) chromých queer lidí podané způsobem, který vyvolává v divácích jak šok, tak osvícení.  
Zarazilo vás někdy, nebo se vás někdo zeptal: Proč je tolik queer lidí mezi tělesně postiženými? 
Přidejte se k Lawrenci Carter-Longovi, který hledá odpovědi a mnohem víc při zkoumání filmového prostoru, ve kterém se vnoříme přímo do těchto otázek.

PRAHA: 15. 11. // 16.00 // Francouzský institut Praha, kinosál, Štěpánská 35, Praha 1

Přednáška a projekce bude v angličtině

 

Queer v hororech

Přednáší Harry M. Benshoff, filmový teoretik, člen poroty

Harry M. Benshoff se v přednášce zaměří především na téma vztahu mezi filmovou hrůzou a queer sexualitou. Mainstreamový horor ve většině případů zobrazuje kladného hrdinu jako bílého heterosexuálního muže. Filmové příšery, vyjadřující protiklad, pak nebývají muži, natož heterosexuálové nebo běloši. Na základní úrovni může být tedy hororový žánr chápán jako vyprávění o pronikání queer sexuality do heteronormativního prostředí.

Přednáška bude v angličtině.

PRAHA: 16. 11. // 16.00 // Francouzský institut Praha, kinosál, Štěpánská 35, Praha 1

 

S námi o programu a organizaci

Organizační tým filmového festivalu Mezipatra/ Mezipatra team


Chcete se nás na něco zeptat, vyjádřit kritiku, chválu či nápad na zlepšení festivalu Mezipatra? Organizační tým Mezipater si rád vyslechne vše z toho, probere to s Vámi. Jakýkoli podnět ze strany diváků je totiž cennou zkušeností. Těšíme se na Vaši účast a otevřenost.

PRAHA: 16. 11. // 18.00 // Kino Světozor, Vodičkova 41 

 

Opera 

Koncert operního pěvce Josefa Škarky 

V rámci cyklu Queer café: Umění bez předsudků 

 Komorní koncert se zpěvem a recitací klasických autorů, kteří se kromě jiného museli vyrovnat i se svou sexuální orientací. V podání Josefa Škarky (zpěv), Jakuba Žáčka (recitace) a Maroše Klátíka (klavír) si poslechneme písně a poesii P. I. Čajkovského, M. Fally, Lili Boulanger, Ch. Baudelaira, G. Sandové, K. Szymanowského nebo L. Bernsteina. Na brněnském koncertě také zazní světová premiéra písní Lukáše Sommera na text moravského básníka Pavla Petra. Tento projekt je ve své koncepci ojedinělý a dává možnost širšímu publiku poznat blíže nitro těchto umělců tak, jak tomu dosud nebylo.

 PRAHA: 8. 11. // 19:00 // 2. patro, Dlouhá 37

Vstupné dobrovolné

 

Výstavy

Nick, Kris, Jif, Ryan 

Instalace  

Jim Verburg, kanadský umělec, fotograf a filmař, se zabývá poznáním složitosti, duality a oslavy vztahů. Jeho přístup je zaktoven v intimním a osobním příběhu. Má zájem o jemné vazby a spojení mezi lidmi, zkušenosti, emoce a osobní reality, stejně jako o umísťování obrázků v čase a souvislostech - ať už v kontextu lásky, sexuality, přátelství, vztahů v rodině, rozhovoru nebo ve větší souvislosti s homosexuální fantazií. V práci, otvírající osobnosti těchto čtyř mužů, si bere za cíl představit normalizované, i světské, zobrazení složitých emocionálních myšlenek a odhalit je prostřednictvím jemnosti a vrstev lidské zkušenosti.

 PRAHA: 4. 11. - 20. 11. // Nová Scéna Národního divadla, Národní 4

Otevřeno: Po-Ne 09-24 
Vernisáž 4. 11. 2010 v 18:00 
Vstup volný

 

2,5

Kolektivní výstava 

Dva a půl umělce ze Slovenska a dva a půl umělce z Česka představí svůj nevšední pohled na svět vysokého umění. Očima Andreje Důbravského pronikneme do časů císaře pána, hájů a lesů plných roztodivných králíčků a prapodivných bytostí. Kristián Neméth nahlédne do temných zákoutí Třetí říše voyérským pohledem na gay nacismus skrze osobu Ernsta Röhma. Těšit se můžete i na performance gender dua z dílny Heleny Sequencové. Nepochybně také na Tomáše Němce a jeho výrazné expresivní rysy především z životního osudu Edith Piaf, jejíž postavu zasazuje do reálií současného života často až popartovým způsobem, při němž vznikají groteskní či nečekané situace.

 PRAHA: 9. 11. - 20. 11. // Galerie 5. patro, Myslíkova 9

Otevřeno středa - sobota 11.00 - 17.00
Vernisáž 9. 11. 2010 v 18:00
Vstup volný

 

Hammer!  

Výstava experimentální americké filmařky Barbary Hammer představí výběr z její tvorby od počátku 70. let (Superdyke, Women I love a Nitrate Kisses). Jako jedna z prvních filmařek v USA se Barbara Hammer soustavně zaměřila na tabuizovaná témata spojená s ženskou tělesností a lesbickou sexualitou. Mezi její nejznámější snímky patří Dyketactic (1974) a Nitrátové polibky (1992). V letošním roce vydala Barbara Hammer autobiografii nazvanou HAMMER! Making Movies Out Of Sex and Life. Její filmy byly prezentovány ve význačných světových galeriích, včetně MoMa a Tate. Na výstavě ve Fotograf studiu tvoří pandán k vybraným filmům Barbary Hammer díla Martiny Uhlířové,Veroniky Neumanové a Heleny Sequensové.

PRAHA: 10. 11. – 2. 12. // Fotograf studio, Školská 28

Vernisáž 10. 11 v 18.00

 

Parties

You know who you are party

Zahajovací party

Osvětlená křišťálová kytara v atriu čtyřposchoďového Hard Rock Cafe, výhled na Staré město, kostým Madonny a desítky jiných památek na krále a královny populární hudby jsou dokonale stylovou kulisou k zahajovací párty Mezipater v Praze. Vynikající jídlo pro hladové krky. Výborná hudba. Dva bary. Vstup zdarma!

PRAHA: 11. 11. // 22:30 // Hard Rock Cafe, Dům U Rotta, Malé náměstí 3 

Vstup zdarma

 

Mezipatra presents: New York Groove  

Letošní program je plný skvělých filmů z a o New York City a je třeba to oslavit! New York
party s videoklipy a bodypainting ve stylu Keithe Haringa: nechte se vyzdobit od umělce nebo
vezměte tvoření do svých rukou: nejlepší kresby na těle dostanou koktaily Manhattan. DJ Pavel,
VJ Queer Karma, bodypainting Vilda. If you can’t make it there, you can make it to Friends!


PRAHA: 13. 11. // 21:00 // Friends, Bartolomějská 11
Vstup zdarma

 

Festivalové karaoke

Festivalové karaoke s filmovými hity a nezaměnitelnou MC Wendulónou.

PRAHA: 13. 11. // 21:00 // Fronda Pratur, Bartolomějská 11

Vstup zdarma

 

Imaginární party

Zakončovací party 

Imaginární lásky jsou sladkým filmovým polibkem na rozloučenou s jedenáctými Mezipatry. Et après: party. Zapište se k odběru našeho věstníku Mezimaily (na hlavní stánce www.mezipatra.cz) a nebo sledujte naše stránky na facebook.com/mezipatra a dozvíte se, kam večer přijít.

PRAHA: 16. 11. // 22:30 // místo: sledujte Mezimaily a facebook! 

 

ČeskoSlovenská Freedom Night

Mezinárodní párty pro ženy, dívky, dámy a jejich přátele s djs: Henriette, Sparkling a Sunface

Freedom night se s pětiletou historií zařadila mezi nejnavštěvovanější akce pro dámy a slečny. Tyto večery s hostujícími DJs a jinými vystupujícími se konají jednou měsíčně, v poslední době v klubu Friends. Mezi nejúspěšnější večírky patřila například volba královny krásy Miss Freedom Night, kterou budeme letos na podzim opět vyhlašovat. ČeskoSlovenská Freedom Night Vás pohltí atmosférou federační doby, největšími hity obou států. Přijďte oblečeni v národních barvách,užijte si noc plnou zábavy, videoklipů, speciálních drinků, fantastické show a extra baru pro Vás, kamarádky.

PRAHA: 19. 11. // 21:00 - 5.00 // klub Friends - Bartolomějská 11
vstupné 100Kč
drinky v akci Informační servis

Informační platformy zajišťují široké veřejnosti novinky z festivalového dění.

Festivalové minuty
V rámci partnerství s Českou Televizí bude připraveno festivalové zpravodajství na kanále ČT2 (Minuty z Mezipater) a internetový speciál www.ceskatelevize.cz/mezipatra, který obsáhne kromě přehlídky filmů oceněných na předchozích ročnících Mezipater i hlasování o Diváckou cenu.
Pořad Minuty z Mezipater (vysílaný na ČT2, 8x 4minuty) je součástí aktivit, kterou zprostředkovávají reflexi vztahů filmu a společnosti.

Rozhlasové zpravodajství
Ve spolupráci s Rádiem 1 připravila Mezipatra každodenní 4minutové zpravodajství o dění na festivalu. Během každého dopoledne v průběhu pražské části festivalu Rádio 1 odvysílá mozaiku reportáží, rozhovorů a aktuálních pozvánek na festival.

Vizuální komunikace

Vizuální identitu festivalu tematicky laděnou k tématu vysokého umění již tradičně určuje grafik Jan Kolář. Hlavním motivem je postava anděla, který je po staletí ikonickou součástí vysokého umění. Zároveň je andělský motiv také ironickou reminiscencí kýčovitě snové queer estetiky. Při bližším pohledu je idylická podoba narušena zjištěním, že anděl nese černá křídla i svatozář. Zpodobnění křídel jako strohých černých linek odkazuje k motivu filmové pásky a cenzury, se kterým Kolář ve své práci pro Mezipatra pracuje.

Festivalovou znělku pro letošní připravil Radim Labuda, absolvent AVU a držitel ceny Jindřicha Chalupeckého, který se queer umění dlouhodobě věnuje. Promítání znělky a dalších prací Radima Labudy proběhlo 23. 9. v 19 hod v pražské klubovně 2. PATRO a 6. 10 v 18 hod v brněnském Café Falk.

Ceny pro tvůrce vítězných filmů vytváří renomovaný designer Zdeněk Vacek ve spolupráci s Danielem Poštou. Opět budou mít formu plně funkčních kovových kaleidoskopů.

 

Filmová adopce

Organizátoři Mezipater se letos opět rozhodli vynahradit queer komunitě nedostatečnost české legislativy a umožnit jim stát se alespoň filmovými adoptivními rodiči. Minimální částkou 500 Kč přispějí dárci k tomu, že na festivalu budou promítnuty filmy, které se otevřeně zabývají queer problematikou a snaží se mazat mýty, které o této komunitě panují. Zájemci o filmové rodičovství si vyberou snímek z festivalového programu a pošlou minimální částku 500,- Kč na bankovní účet 153 432 736 / 0300. Organizátorům pak sdělí, který film chtějí adoptovat. Jako poděkování pro ně budou nachystány volné vstupenky a před samotnou projekcí, pouze s jejich souhlasem, budou zveřejněna jejich jména. (Pokud si to budou adoptivní rodiče přát, zaručují naopak pořadatelé naprostou anonymitu.) Zcela prvně letos nabízíme filmovou adopci také pro firmy.

 

Organizační tým

Festival Mezipatra pořádá občanské sdružení STUD Brno, které se už dvanáct let aktivně zabývá problematikou sexuálních menšin. Realizační tým sestává z velké části ze studentů a absolventů Filozofické fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.


Ředitelem festivalu je Aleš Rumpel (*1979). Studoval Anglický jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Zaměřuje se především na mechanismy marginalizace gay a lesbických témat v médiích a na feministické filmové teorie. Od roku 2006 působí v týmu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Pro Institut dokumentárního filmu připravil dva ročníky prezentace připravovaných dokumentů. V roce 2005 zasedl v porotě Teddy, která uděluje prestižní cenu nejlepšímu GLBT filmu na MFF Berlinale. V roce 2007 zasedl v hlavní porotě festivalu Queer Lisboa. V týmu festivalu Mezipatra působí od roku 2003.

Partneři festivalu 

 

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Goethe-Institut Praha, Francouzské velvyslanectví Velvyslanectví Švédska, Velvyslanectví USA

Generální mediální partner:
Česká televize /// Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 Radiožurnál


Mediální partneři:
Centrum.cz, Metro, A2, Metropolis, Cinepur, Radio 1, Radio Wave, Radio Vltava, Rádio Krokodýl, Free Radio, Nový prostor, Cinema, Colour Planet, PragueOut.cz, Anopress IT, iBoys.cz, Gaynet.cz, Railreklam, Screenet, Fullmoon 
Mediální podpora:
25fps, Expats.cz, Sociál, Topzine.cz, Lesba.cz, 004.cz, Bengáles

Sponzoři: Hard Rock Café, Stavoproges,MKM jazyková škola, Studio Henri, LUVR, Copy General, , Sauna Las Palmas, Red Cat club, Restaurace Áčko, Gibon club, Pivnice U Emila


Kontakt pro média:


Tereza Hendlová
PR manažerka
tel: +420 736 537 238
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Další informace o festivalu jsou k dispozici na webových stránkách: www.mezipatra.cz.

 

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2010

Mezipatra 2010

 • Brno: 4.-9. 11. 2010
  kina Art a Scala
 • Praha: 11.-16. 11. 2010
  kina Lucerna a Světozor
 • Diváci: 10 500
 • Projekce: 74
 • Doprovodné akce: 24
 • Filmy: 72
 • Web: 46 000 návštěv
 • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Plzeň, Pardubice

Ocenění 2010