Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - TZ: 11. Mezipatra na hraně vysokého a nízkého umění

logo Mezipater

11. queer filmový festival Mezipatra 2010

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

TZ: 11. Mezipatra na hraně vysokého a nízkého umění

Praha, 26.10. 2010: Festival Mezipatra, který za deset let navštívilo více než 75000 diváků a divaček, vstupuje již 4. listopadu do 11. ročníku s tématem Vysoké umění. Mezinárodní festival filmů s queer tématikou obohatí rozšířený multižánrový doprovodný program a mezi připravenými filmy nechybí i kinopremiéry výjimečných filmů.


Letošní ročník Mezipater se rychle blíží. V kinech Lucerna a Světozor se publikum může těšit na přehlídku filmů ironicky polemizující nad významy vysokého a nízkého umění. Na zahajovacím večeru se bude promítat film Kvílení oscarových režisérů Roba Epsteina a Jeffreyho Friedmana o legendě beatnické generace Allenu Ginsbergovi. Následná party propukne v Hard Rock Café, kde kromě hudebních beatů zpestří festivalový rej v prostorách čtyřpatrového atria také velká osvětlená kytara, výhled na noční Staré město, nebo koncertní kostým Madonny. Zahájení festivalu Mezipatra proběhne v kině Lucerna ve 20:00 hodin a následná party ve 22:30 v Hard Rock Café v Domě U Rotta, na Malém náměstí 3.


Zakončovacím filmem letošního festivalového ročníku budou Imaginární lásky režiséra Xaviera Dolana, který zároveň ztvárňuje jednu z hlavních rolí. Snímek vypráví o lásce v komplikovaném trojúhelníku a na Mezipatrech jej uvede představitel ústředního objektu touhy Niels Schneider. Uvedené filmy po premiérách na Mezipatrech vstoupí do českých kin, Kvílení v distribuci AČFK a Imaginární lásky v distribuci Aerofilms.

 

Festivalové filmy k tématu Vysoké umění se zaměří jak na osobnosti výjimečných umělkyň a umělců, jejichž tvorba mimo většinové proudy významně obohatila queer kulturu a posouvala umění do nových rovin, tak na snímky současných queer tvůrců sebe-reflexivního umění, kteří tematizují tvorbu jako takovou a zabývají se vztahem tvůrce a diváka. Jak konstatuje ředitel festivalu Aleš Rumpel: „Téma “vysokého umění” provokuje tázání po způsobu, jak si vlastně umělecké dílo může vysloužit zařazení mezi “vysoké” žánry a otevírá prostor pro dramaturgickou hru a zpochybňování hranic definicí, které umění kategorizují.“ V tomto duchu nabídneme např. filmy britského choreografa Matthewa Bourna, který novátorským způsobem ztvárnil klasické opery jako Carmen (v Bournově originálním podání The Car Man – neboli Muž od aut) či Labutí jezero, nebo půlnoční pop-punkovou sekci filmů, které boří všechny hranice nízkého umění. Retrospektiva 11. ročníku Mezipater bude věnována práci americké pionýrky lesbického videoartu Barbary Hammer. Její díla festival přináší českému publiku ve stejné době, kdy probíhají její retrospektivy v MoMa v New Yorku a londýnském Tate Modern.


Jako každý rok, nabídnou i letos Mezipatra bohatý doprovodný program. Nebude chybět již tradiční série přednášek Queer café, která otevře debaty nad různými aspekty queer umění. Uměleckou specialitou letošního ročníku Mezipater bude koncert operního pěvce Josefa Škarky, 8. 11. od 19 hod v Klubovně 2. patro, se zpěvem a recitací klasických autorů, kteří se kromě jiného museli vyrovnat i se svou sexuální orientací. Již před začátkem samotného festivalu proběhnou vernisáže výstav mladých umělců a umělkyň na několika místech v pražské metropoli.


Jedenáctý ročník festivalu Mezipatra 11. proběhne od 4. do 9. listopadu v Brně a od 11. do 16. listopadu v Praze.


www.mezipatra.czKontakt pro média:

Tereza Hendlová 
PR manažerka, 
Tel: +420 736 537 238 
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Goethe-Institut Praha, Francouzské velvyslanectví, Velvyslanectví Švédska, Velvyslanectví USA


Generální mediální partner: Česká televize   ///   Hlavní mediální partner: Český rozhlas 1 Radiožurnál
Mediální partneři: Metro, A2, Metropolis, Cinepur, Radio 1, Radio Wave, Radio Vltava, Rádio Krokodýl, Free Radio, Nový prostor, Cinema, Colour Planet, PragueOut.cz, Anopress IT, iBoys.cz, Gaynet.cz, Screenet, Fullmoon


Sponzoři: Hard Rock Café, Stavoproges,MKM jazyková škola, LUVR, Restaurace Áčko,  Easytalk

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2010

Mezipatra 2010

 • Brno: 4.-9. 11. 2010
  kina Art a Scala
 • Praha: 11.-16. 11. 2010
  kina Lucerna a Světozor
 • Diváci: 10 500
 • Projekce: 74
 • Doprovodné akce: 24
 • Filmy: 72
 • Web: 46 000 návštěv
 • Ozvěny: Ostrava, Olomouc, Plzeň, Pardubice

Ocenění 2010