Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Kultura 21, 28.10. 2011

logo Mezipater

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Kultura 21, 28.10. 2011

kultura21"Filmy na Mezipatrech je možné si adoptovat "

 

Za jedenáct let navštívilo festival Mezipatra asi 85 tisíc diváků, přičemž podíl mezi heterosexuály a homosexuály byl vyrovnaný. Proto se z gay a lesbického filmového festivalu stal queer festival. Dvanáctý ročník bude ve znamení cestování v čase a přinese mnoho zajímavého.

Kultura 21, 28.10. 2011 

 

 

Dvanáctý ročník filmového queer festivalu Mezipatra, o kterém kultura21.cz už informovala, nabízí bohatý program.  K vidění budou celovečerní filmy, například jeden z nejvýraznějších queer filmů posledních let Gun Hill Road, který byl hitem festivalu v Sundance. Dále soutěžní krátké filmy (výběr loňských je možné shlédnout na www.ceskatelevize.cz/mezipatra) i mimosoutěžní snímky, mezi kterými bude k vidění i loňský držitel Ceny diváků - film o pianistovi Sašovi režiséra Dennise Todoroviće.

„V sekci Krize monogamie představíme filmy 3, Happy happy a Děcka jsou v pohodě, komedii nominovanou na čtyři Oscary, která vypráví o rodičovství a manželství s upřímností a chytrým humorem,“ uvádějí organizátoři festivalu. „Diváci se můžou těšit také na pětici dokumentů včetně snímku Věčnost začíná dnes v noci zachycujícím kariéru stárnoucí drag queen. Retrospektivní přehlídka vedle filmů hlavního festivalového hosta Todda Haynese nabídne také snímek natočený na motivy románu Virginie Woolf Orlando nebo českou klasiku Vláčilovo Údolí včel, které se také dočká vlastní přednášky v rámci doprovodného programu,“ dodávají.

Diváci si budou moci vybrat z filmů jako Víkend, pojednávající o tom, jak se ze zamýšleného sexu na jednu noc může stát víkend plný ohledávání hranic intimity, Tři holky a mrtvej dýler o drzé sexy hispánce, hysterické matce na telefonu, zamilované kámošce a mrtvole v koberci. K vidění bude také nová adaptace populární Sarah Waters o lásce ve válečném Londýně Noční hlídka či film Romeo o Romeo o dvou do sebe zamilovaných mladících, když se provalí, že jeden z nich se narodil jako holka.

 

„Již tradičně můžete podpořit Mezipatra tím, že si uděláte radost a adoptujete si některý z filmů. I přes existenci registrovaného partnerství gay a lesbické páry v ČR stále nemohou adoptovat děti. Adoptujte si tedy alespoň film. Vyberte si z katalogu festivalu film podle svého gusta a přispějte (minimální) částkou 500 Kč na jeho projekci v Brně nebo v Praze,“ vyzývají organizátoři. Stačí si vybrat film z festivalového katalogu, poslat minimální částku 500 korun na účet číslo 153432736/0300 u ČSOB a krátký informativní e-mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny Na adoptovaný film budou mít adoptivní rodiče volné vstupenky.

Součástí festivalu je i Retrospektiva. Ta bude patřit americkému režisérovi Toddu Haynesovi, který je letošním hlavním hostem. Jedná se o autora snímků, které byly nominovány na Oscary i Emmy a vyhrávaly na prestižních festivalech a objevitelem herečky Julianne Moore. V rámci retrospektivní přehlídky budou promítány filmy Jed, Safe, Sametová extáze a Daleko do nebe. Festival zahrnuje i doprovodný program v podobě přednášek, párty nebo výstavy Projekt Berlín-Jogjakarta s podtitulem Od Hitlerova mučení homosexuálů k lidským právům v současnosti, který mimo jiné přiblíží pronásledování neheterosexuálních osob během nacistické okupace Evropy, nebo prezentaci nové knihy Homosexualita v dějinách české kultury.

Veškeré informace o festivalu včetně podrobného programu lze nalézt na http:www.mezipatra.cz, připraveno bude také festivalové zpravodajství Minuty z Mezipater na ČT2 a internetový speciál www.ceskatelevize.cz/mezipatra, který kromě přehlídky filmů oceněných na předchozích ročnících Mezipater bude zahrnovat i hlasování o Diváckou cenu. Ve spolupráci s Rádiem 1 připravila Mezipatra zase každodenní tříminutové zpravodajství o dění na festivalu. Každý den v 10 a 16 hodin v průběhu pražské části festivalu Rádio 1 odvysílá rozhlasové Minuty z Mezipater. Filmový festival Mezipatra se koná od 2. do 6. listopadu v brněnském kině Art a sále Břetislava Bakaly a od 10. do 16. listopadu v pražských kinech Lucerna a Světozor.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011