Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Kultura 21, 3.10. 2011

logo Mezipater

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Kultura 21, 3.10. 2011

kultura21"KOJÍCÍ MUŽI jsou symbolem letošního festivalu MEZIPATRA  "

 

Festival Mezipatra bude ve znamení cestování v čase, různé pohlavní identifikace a kojících mužů.

 

Kultura 21, 3.10. 2011 

 

 

Cestování v čase je tématem letošního 12. ročníku filmového festivalu Mezipatra, který se koná od 2. do 6. listopadu v brněnském kině Art a sále Břetislava Bakaly a od 10. do 16. listopadu v pražských kinech Lucerna a Světozor. Promítnuty budou filmy zaměřené především na historii queer - tedy toho, že člověk se nemusí identifikovat jen s konkrétním pohlavím. „O queer historii se toho obecně málo ví. Lidé, kteří v minulosti milovali lidi stejného pohlaví, byli většinou neviditelní. Zprávy, které o nich máme, mají většinou skandalizující duch, ať už jsou ze soudních jednání nebo třeba z církevních procesů,“ řekl ředitel festivalu Aleš Rumpel.

V doprovodném programu festivalu bude pamatováno i na téma budoucnosti queer vtěleného do sci-fi o tom, jaké mohou být možnosti pro lásku mezi bytostmi různých pohlaví, identit nebo ras. Na festivalu bude možné zhlédnout jak filmy významných tvůrců, tak experimentální nebo studentské. Hlasem z budoucnosti je i znělka festivalu v podobě zobrazení dvou mužů, kteří v kosmické lodi, prostřednictvím na těle připevněných lahviček na mléko, kojí dítě. „Kojení je radost, doporučuje devět z deseti otců,“ říká ve znělce hlasatel Alexander Hemala. Originální znělku vybrala nekonvenční umělkyně Tamara Moyzes. „Adopce dětí stejnopohlavními páry je v Česku zatím stejné sci-fi jako kojící muž,“ odůvodnila výběr.

Hlavním hostem festivalu bude významný nezávislý tvůrce amerického filmu Todd Haynes, se kterým bude možné o jeho filmech debatovat. „V českých kinech byl promítán jeho film Sametová extáze nebo film Daleko do nebe, který získal čtyři nominace na Oskara. Film je poctou hollywoodským melodramatům padesátých letech, které měly jako jediný žánr v té době aktivní ženské hrdinky, které jednaly, cítily a myslely. Jiná uznávaná autorská tvorba měla tehdy čistě patriarchální strukturu s mužskými hrdiny a ženskými ozdobami,“ řekl Rumpel.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011