Queer filmový festival Mezipatra [ARCHIV WEBU 2000–2012] - Kulturní pecka, 2.11. 2011

logo Mezipater

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Kulturní pecka, 2.11. 2011

cesky rozhlas

"Letí přiváží do HaDivadla gay monodrama Po Fredrikovi"

 

Pražské Divadlo Letí se opět vrací do Brna. Po úspěšném jarním hostování s inscenací Zpověď masochisty přiváží 6. listopadu 2011 do brněnského HaDivadla inscenaci zcela odlišnou. Švédské gay monodrama Po Fredrikovi, které mělo premiéru v září ve Švandově divadle, bylo již s úspěchem uvedeno na mezinárodním festivalu Divadlo jednoho herce.

 

Kulturní pecka, 2.11. 2011 

 

„Divadlo Letí svým ztvárněním slavného gay monodramatu Po Frederikovi opět potvrdilo své výjimečné postavení na české alternativní scéně suverénním pojetím angažovanosti v palčivých tématech současné společnosti,“ píší Divadelní noviny.

V roli Johana exceluje Ivan Lupták, který si tak poprvé vyzkoušel vystoupit sám bez hereckého partnera před diváky. Sám o této zkušenosti říká: „Je těžké být na jevišti sám a nemít se o koho opřít. U Fredrika mě naštěstí drží silný příběh, takže se na scéně nemusím cítit osamoceně.“ Podle režiséra Petra Haška „… je to příběh o lásce, životní vitalitě a smrti, který se může dotýkat jak párů homosexuálních, tak i heterosexuálních.“

Hra popisuje život Johana, který právě skončil střední školu a definitivně zjistil, že s holkama bude jen kamarádit. V den svých jednadvacátých narozenin potká Fredrika a zamiluje se. „Na svoje dvacátý první narozeniny jsem se seznámil s Fredrikem. Nebo přesněji řečeno, on se seznámil se mnou, protože on oslovil mě. Ten večer se mi změnil život.“

V tento den začíná nejkrásnější a zároveň nejtragičtější kapitola Johanova života. Dokáže Johan žít i … po Fredrikovi?

Hostování inscenace Po Fredrikovi proběhne u příležitosti queer filmového festivalu Mezipatra. Divadlo Letí se navíc zapojilo do národní kampaně boje proti AIDS ve spolupráci s občanským sdružením Art For Life. Benefiční pražská představení proběhnou 13. a 18. listopadu ve Švandově divadle.

Divadlo LETÍ
Mattias Jesper Brunn: PO FREDRIKOVI
Překlad: Miroslav Pošta
Režie: Petr Hašek
Dramaturgie: Marie Špalová
Výprava: Jitka Nejedlá
Produkce: Magdaléna Zelenková
Hraje: Ivan Lupták
6. 11. od 19:30 hodin v HaDivadle
Více na www.divadlo-leti.cz

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2011

Mezipatra 2012

  • Praha: 8.-14. 11. 2012
    kina Lucerna // Světozor
  • Brno: 16.-22. 11. 2012
    kina Art // KRYT(ISŠA) // Multikulturni centrum STADEC

Ocenění 2011