Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Výstava Family Reunion

logo Mezipater

Mezipatra 2005

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Výstava Family Reunion

Výstavafr-josef_rabara.jpg

  • Café Steiner, Gorkého 38, Brno
  • Vernisáž ve čtvrtek 3. 11. v 19:30, výstava trvá do 18. 11.
  • Kino Světozor (foyer), Vodičkova 41, Praha
  • Vernisáž v úterý 1. 11. ve 20:00, výstava trvá do 30. 11.

Výstava probíhá při festivalu Mezipatra jako součást projektu Family Reunion.

www.family-reunion.net

fr-josef_rabara2.jpgHlavní téma šestého ročníku Mezipater - gay a lesbické rodičovství - inspirovalo vznik originálního projektu Family Reunion. Cílem projektu je přinést odpověď na otázku "Jak se žije gay a lesbickým rodičům ve střední Evropě?". Způsob, kterým se odpovědi šíří směrem k veřejnosti, je publikace rozhovorů s rodiči z České a Slovenské republiky, Polska, Maďarska a Slovinska. Součástí publikace jsou i fotografie, které můžete vidět na výstavách v brněnské kavárně Steiner a v prostorách pražského kina Světozor. V kontextu středoevropských zemí je obdobný projekt unikátní, zatímco například ve Spojených státech se portréty a příběhy teplých rodičů objevují v populárních časopisech, u nás zůstávají neviditelní. I na vystavených ilustračních fotografiích neuvidíte tváře rodičů. V roce 2005 gayové a lesby stále cítí nutnost chránit své děti před homofobií okolí a tudíž si volí neviditelnost. Tato skutečnost sama o sobě napovídá mnohé o omezeních, se kterými se gay a lesbičtí rodiče potýkají.


fr-josef_rabara3.jpg Jana Štěpánová: Family ReunionThe main focus of the sixth edition of Mezipatra - gay and lesbian parenting - inspired the launch of the original project Family Reunion. Its aim is to bring answers to the question "What is life like for gay and lesbian parents in Central Europe"? The output through which the answers will be spread to the general public is a publication of interviews with parents from the Czech Republic, Slovakia, Poland, Hungary and Slovenia. A part of the publication is a series of photographs, which can be seen at two exhibitions, in Café Steiner in Brno and the Světozor cinema in Prague. The project is unique in the context of Central European countries; while for instance in the United States, portraits of gay and lesbian parents can be seen in popular magazines, in our region queer parents remain invisible. You will not be able to see the faces of parents at the exhibited photos. In 2005, gay and lesbian parents still feel the necessity to protect their children from homophobia and therefore they choose invisibility. This fact itself says much about the restrictions which gay and lesbian parents face.

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2005

Mezipatra 2005

  • Diváci: 8 500
  • Projekce: 60
  • Doprovodné akce: 20
  • Filmy: 58
  • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2005