Mezipatra Queer Film Festival [WEB ARCHIVE 2000--2012] - Hořké slzy Petry von Kantové

logo Mezipater

Mezipatra 2005

CO JE QUEER?

Queer osvobozuje od tradič- ního vnímání sexuálních a genderových identit založe- ných na neměnných katego- riích muž / žena, hetero-sexuální / homosexuální.

Hořké slzy Petry von Kantové

Představení Divadla Komedie

Autor: Rainer Werner Fassbinder
Překlad: Vladislav Čejchan
Režie: David Jařab
Hrají:Vanda Hybnerová, Ivana Uhlířová, Daniela Kolářová, Gabriela Míčová, Dana Poláková, Pavlína Štorková, Michaela Polášková

Festival Mezipatra v roce 2003 uvedl retrospektivu filmů Rainera Wernera Fassbindera, čítající šest jeho filmů.

www.prakomdiv.cz

  • Divadlo Komedi, Jungmanova 1, Praha 1, 11. a 24.11. v 19.30

 


Letos by oslavil významný německý dramatik a filmař Rainer Werner Fassbinder šedesáté narozeniny. Ze 42 filmů, které natočil během 17 let, měli čeští diváci možnost zhlédnout především snímky Lola, Lili Marleen, Die Ehe der Maria Braun (Manželství Marie Braunové), Effie Briest, Warum läuft Herr R. Amok?, Die Sehnsucht der Veronika Voss (Touha Veroniky Vossové) či Katzelmacher. Jeho divadelní tvorbu však české publikum téměř nezná. I proto se rozhodlo divadlo Komedie zařadit do svého repertoáru jeden z jeho nejhranějších divadelních textů.

Módní návrhářka Petra von Kantová je zklamaná muži. Je zklamaná pasivní ženskou rolí, kterou byla nucena hrát a odmítá používat rafinované zbraně "slabšího" pohlaví. Touhu po tom být dominantní a být určujícím prvkem vztahu se snaží naplnit v lásce k mladé ženě. Ve snaze formovat tuto bytost a naplňovat "mužskou" roli ve vztahu však propadne nekontrolovanému citu. Neopětovaná láska ji opět uvrhne v zoufalství a rozvrátí její psychiku i soukromý život. Nutnost zaujímat racionální postoje vůči své rodině, dceři a matce ji ale donutí přese všechno zoufalství ze své niterné hořkosti "vystřízlivět".

FaLang translation system by Faboba

Znělka 2005

Mezipatra 2005

  • Diváci: 8 500
  • Projekce: 60
  • Doprovodné akce: 20
  • Filmy: 58
  • Ozvěny: Český Těšín

Ocenění 2005